שתף קטע נבחר

בממשלת ג'ונסון: השרה שביקרה בחשאי בישראל

טלטלה בממשלת בריטניה אחרי בחירתו של בוריס ג'ונסון: שרים פרו-אירופים עוזבים, תומכי הברקזיט במקומם. שרת הפנים החדשה: פריטי פאטל, שעזבה את ממשלת מיי אחרי שנפגשה בחשאי עם בכירים ישראלים

הממשלה בבריטניה עוברת טלטלה ביממה האחרונה, בעקבות בחירתו של בוריס ג'ונסון לראש הממשלה. שרים שנחשבים פרו-אירופים מימשו את האיום והתפטרו מהממשלה בעקבות ניצחון ג'ונסון. ראש הממשלה החדש, שהנהיג את מחנה הברקזיט, מינה במקומם שרים שתומכים בהיפרדות מהאיחוד האירופי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ג'רמי האנט, שהפסיד לבוריס ג'ונסון במירוץ לראשות הממשלה, עוזב את תפקידו כשר החוץ. האנט הודיע על עזיבתו אחרי שג'ונסון הציע לו לכהן בתפקיד שר ההגנה ולא להמשיך כשר חוץ. "אני מבין את הצורך של ראש הממשלה החדש לבחור את הצוות שלו", אמר האנט. דומיניק ראב, שהיה שר הברקזיט של תרזה מיי והתפטר בעקבות מחלוקות בינו לראש הממשלה, הוא שר החוץ החדש.

פריטי פאטל שרת הפנים החדשה של בריטניה (צילום: רויטרס)
פריטי פאטל, שרת הפנים החדשה של בריטניה(צילום: רויטרס)

פריטי פאטל שרת הפנים החדשה של בריטניה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

דומיניק ראב שר הברקזיט התפטר בריטניה  (צילום: EPA)
דומיניק ראב, שר החוץ החדש(צילום: EPA)

לפני האנט הודיעו שני שרים בכירים אחרים, שר האוצר פיליפ המונד ושר המשפטים דיוויד גאוק, על פרישתם מהממשלה של ג'ונסון. לקראת ניצחונו של ג'ונסון רמזו המונד ושמרנים אחרים שהם מעדיפים להפיל את הממשלה מאשר לראות את בריטניה פורשת מהאיחוד ללא הסכם. רוברט בקלנד יהיה שר המשפטים החדש וסג'יד ג'וויד, שנחשב לאחד המועמדים לרשת את תרזה מיי, יהיה שר האוצר של בוריס ג'ונסון.

 

גם פני מורדנט, שרת ההגנה, לא תהיה בממשלה של ג'ונסון. "אני עושה את דרכי לספסלים האחוריים, משם אתן לראש הממשלה את תמיכתי המלאה", אמרה מורדנט, שתמכה בברקזיט – וגם בג'רמי האנט בקרב מול בוריס ג'ונסון. שר הביטחון בן וואלאס יחליף את מורדנט בתפקיד.

ג'רמי האנט מברך את בוריס ג'ונסון ראש הממשלה החדש של בריטניה (צילום: רויטרס)
ג'רמי האנט מברך את בוריס ג'ונסון אחרי הניצחון(צילום: רויטרס)
 

ראש הממשלה החדש של בריטניה בחר בפריטי פאטל לתפקיד שרת הפנים. פאטל, שהייתה השרה לפיתוח בינלאומי של תרזה מיי, חוזרת לממשלה אחרי שהתפטרה לפני שנתיים. בנובמבר 2017 פאטל הכעיסה את תרזה מיי ועזבה את תפקידה בעקבות חשיפת פגישות סודיות עם גורמים ישראלים שהפרו את הפרוטוקול הדיפלומטי.

 

במהלך חופשה פרטית בקיץ 2017 נפגשה פאטל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר גלעד ארדן, יאיר לפיד וגורמים ישראלים נוספים. היא לא דיווחה על הפגישות. כמו כן נחשף שפאטל ביקרה בגולן והציעה להעביר כספי סיוע בריטיים לצה"ל. אחרי החשיפה פאטל קטעה ביקור באפריקה וחזרה לבריטניה לבקשתה של תרזה מיי. אחרי התפטרותה אמרה לה מיי שהיא קיבלה את ההחלטה הנכונה.

 

פאטל, כמו ג'ונסון, הייתה במחנה שתמך בהיפרדות מהאיחוד האירופי במשאל העם ב-2016. מאז שעזבה את הממשלה של מיי הביעה פאטל התנגודת נחרצת למדיניות של ראש הממשלה ולהסכם שאליו הגיעה עם האיחוד האירופי.

בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה הנבחר עם המלכה אליזבת ארמון בקינגהם לונדון בריטניה (צילום: AP)
ג'ונסון בפגישה עם המלכה אליזבת בארמון בקינגהאם(צילום: AP)
 

אתמול (ד') ביקר בוריס ג'ונסון בארמון בקינגהאם וקיבל מהמלכה אליזבת את המנדט לכהן כראש הממשלה. לאחר מכן הוא הגיע למעון הרשמי בדאונינג 10 ונשא את נאום הבכורה שלו כראש ממשלה. ג'ונסון הבטיח שבריטניה תבצע את הברקזיט ותפרוש מהאיחוד האירופי עד תאריך היעד (31 באוקטובר), "בלי 'אם' ובלי 'אבל'". "הספקנים, הפסימיים והמדוכדכים שאומרים שאי אפשר לעשות את זה טועים", אמר.

 

ג'ונסון התחייב שיצליח להשיג הסכם טוב יותר מההסכם של תרזה מיי, והבהיר שבריטניה לא רוצה לפרוש מהאיחוד ללא הסכם - תרחיש שרבים מזהירים שיוביל לכאוס תחבורתי וכלכלי. "מי שיהמרו נגד בריטניה יפסידו את החולצות שלהם. אנחנו הולכים להחזיר את האמון לדמוקרטיה שלנו", אמר ראש הממשלה החדש של בריטניה בדאונינג 10. "הגיעה השעה לפעול, לקחת החלטות ולשנות לטובה את המדינה הזאת".


פורסם לראשונה 24/07/2019 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרת הפנים החדשה פריטי פאטל
צילום: רויטרס
מומלצים