שתף קטע נבחר

בעקבות לאונרד כהן: טיול באי היווני הידרה

הוא גדל במונטריאול אך מצא את ביתו באי הידרה שביוון. שם פגש את המוזה שלו ובעיקר, מצא שלווה. טיול חדש בהובלת קובי מידן מנסה להתחקות אחר מורשתו של לאונרד כהן באי היווני. צפו:

בשיתוף החברה הגיאוגרפית

 

הוא נולד בקוויבק וזכה להכרה בארה"ב אבל אחת מאבני הדרך הגיאוגרפיות של לאונרד כהן, האחד, היחיד והדגול, היתה דווקא האי היווני הידרה - אי שהיה די נידח אי שם בשנת 1960 כשהגיע אליו. כהן הפך את האי לביתו במשך שנים ארוכות, שם הוא פגש את המוזה שלו ושם הוא גם מוצא שלווה. קובי מידן, איש טלויזיה ומתרגם, ורענן בן בסט, מנכ"ל החברה הגיאוגרפית, הגיעו לאולפן וסיפרו לנו על טיול חדש שמתחקה אחר חייו של כהן באי היווני.

 

 

"לאונרד כהן גדל במונטריאול והיה למשורר צעיר ונחשב, תקוות השירה. אבל הוא רצה חיים אחרים ובעיקר הוא רצה שמש", אומר קובי מידן, שתרגם את כתביו של לאונרד כהן לעברית. כהן עבר ללונדון וכמעט במקרה, מספר מידן, ראה פוסטר לאי הידרה, לא רחוק מאתונה. בגיל 26 הוא הגיע לאי והתאהב במקום. הוא רכש בית ב-1500 דולר והחליט להשתקע באי. שם הוא פוגש את מריאן, אותה כינה המוזה שלו, ושם הוא גם חווה שם תקופה מדהימה של יצירה. אחת מיצירות המופת שלו, birds on wire, נכתבה בעת שהותו באי.

 

נוף יווני עם טוויסט (צילום: shutterstock)
האי היווני הידרה(צילום: shutterstock)

 

מורשתו של כהן עודנה קיימת בהידרה והתושבים גם מנסים לשמרה. יש שם רחוב על שמו, הבית בו התגורר, וגם מקומות כמו המכולת בה פגש במריאן לראשונה. אבל לא רק, בעיקר הרצון לשמר את התקופה ההיא שכהן התאהב בה. כשכהן מגיע לאי בשנת 1960 עדיין אין חשמל בבתים, התושבים שואבים מים בבאר וכמובן אין טלפון. כיום התושבים בהידרה נלחמים כדי לשמר את הרומנטיקה הזו ואחד מהסממנים לכך הוא האיסור על כניסת רכבים לאי והתניידות בעיקר על חמורים. 

 

עדיין רוכבים על חמורים. הידרה, יוון (צילום: shutterstock)
עדיין רוכבים על חמורים. הידרה, יוון(צילום: shutterstock)

 

 הטיול, אומר לנו בן בסט, מתאים מצד אחד קודם כל לאוהבי לאונרד כהן. מצד שני, מדובר בטיול יווני קלאסי שנותן למשתתפיו חוויה יוונית אמיתית. 

 

לפרטים נוספים

 

בשיתוף החברה הגיאוגרפית

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
טיול בהידרה
צילום: shutterstock
צילום: Getty imagers
לאונרד כהן
צילום: Getty imagers
מומלצים