שתף קטע נבחר

ברק: הקמת המחנה הדמוקרטי - צעד ראשון בדרך לאיחודים נוספים

לאחר שהבוקר הכריזו על הקמת "המחנה הדמוקרטי", ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק קיימו מסיבת עיתונאים. יו"ר מרצ: "נחליף את השלטון. נגמר עידן החנופה לימין". שפיר: "העבודה זה הבית, אבל הבית בוער". ברק: "המקום ה-10 יהיה ריאלי"

 

 

 

ניצן הורוביץ, סתיו שפיר ואהוד ברק כינסו אחה"צ (ה') מסיבת עיתונאים ראשונה מאז הכרזת השלושה על האיחוד הדרמטי בשמאל של רשימות מרצ, "ישראל דמוקרטית" והמפלגה הירוקה בראשות שפיר להקמת "המחנה הדמוקרטי".

 

אהוד ברק מסיבת עיתונאים המחנה הדמוקרטי בית סוקולוב הצהרה איחוד עם סתיו שפיר וניצן הורוביץ (צילום: מוטי קמחי)
שפיר ברק והורוביץ(צילום: מוטי קמחי)

הורוביץ פתח את הדברים והצהיר: "אנחנו יוצאים היום לדרך שתוביל בעוד חודש וחצי לחילופי שילטון ולשינוי חברתי. כיו"ר מרצ אני גאה ושמח שהצלחנו לאחד כוחות, להניח להבדלים ולהתאחד".

 

הורוביץ הוסיף: "אנחנו מובילים כאן מחנה פוליטי חדש. נחתור לביטול חוק הלאום, לצמצום פערים כלכליים וחברתיים, נקל על הדמוקרטיה, נקדם חוקה, נשמור על התקשורת החופשית ונחתור לשלום - לפיתרון מדיני, תוך שמירה על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".

 

סתיו שפיר התייחסה לעזיבת מפלגת העבודה: "כולנו עשינו בחירות לא פשוטות כדי להיות כאן. העבודה היא הבית האידיאולוגי שלי. יכולתי לנוח עכשיו על זרי ההישגים שלי ולחכות לבחירות, אבל הבית בוער ויוצאים החוצה יחד כדי לכבות את השריפה ולבנות אותו מחדש".

 

היא הוסיפה: "המחנה הדמוקרטי חיכה שנתאחד. ביחד ננצח את מי שעלול לקחת לאבדון את החלום הציוני. אני קוראת לחברי הערבים, אזרחי ישראל, לראות בנו בני ברית. אני קוראת לחברותיי החרדיות לראות בנו בית".

אהוד ברק מסיבת עיתונאים המחנה הדמוקרטי בית סוקולוב הצהרה איחוד עם סתיו שפיר וניצן הורוביץ (צילום: מוטי קמחי)
ברק הורוביץ ושפיר מגיעים יחד (צילום: מוטי קמחי)

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק קרא לאיחודים נוספים: "זהו כוח חדש ומיוחד שיוביל תנופה, תקווה ושינוי, להחלפת משטר נתניהו. התחייבנו לפעול לאיחוד כוחות. רבים לא האמינו אבל קיימנו. בין העמדות שלנו יש גם הבדלים אבל המשותף גדול בהרבה. אני מקווה שזהו צעד ראשון בדרך לאיחודים נוספים".

 

ברק טען כי המקום ה-10 בו הוצב יהיה ריאלי: "לכל מי שדאג שמס' 10 לא ריאלי. אני מבטיח הוא יהיה ריאלי ועוד איך. אנחנו ניתן למשטר נתניהו פייט כמו שלא נתנו לו 20 שנה - וננצח".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

ההחלטה התקבלה אחרי שנציגי הצדדים נפגשו הלילה במשרדו ברמת גן של מקורבו של ברק, אושי אלמליח. לפנות בוקר הגיעו גם שפיר, הורוביץ וברק למעמד החתימה. הבוקר עדכן הורוביץ' את חברי מרצ במהלך וקיבל את תמיכתם.

סתיו שפיר עזבה את מפלגת העבודה לטובת איחוד עם ניצן הורוביץ ואהוד ברק (צילום: נילי רייכמן )
הורוביץ, שפיר וברק אחרי ההכרזה על האיחוד בשמאל(צילום: נילי רייכמן )

בתוך כך, ייתכן ששפיר לא תהיה היחידה שתעזוב את העבודה. בריאיון לאולפן ynet, ח"כ איציק שמולי לא התחייב להישאר במפלגה ואמר שהיו"ר עמיר פרץ צריך לחשב מסלול מחדש. שמולי בירך על החיבור בשמאל ואמר: "אני חושב שמדובר במהלך ברמה העקרונית שהוא מהלך נכון, אני רק חושב שעבור מפלגת העבודה ועבור מחנה המרכז-שמאל, רצוי שזה לא יהיה האיחוד או החיבור האחרון". 

 

העשירייה הראשונה של המפלגה החדשה ככל הנראה תורכב כך, תוך הקפדה על חמש נשים וחמישה גברים: ראשון יהיה יו"ר מרצ הורוביץ. שנייה ח"כ סתיו שפיר, שלישי יאיר גולן (ישראל דמוקרטית), רביעית ח"כ תמר זנדברג (מרצ), חמישי אילן גילאון (מרצ), שישי עיסאוי פריג' (מרצ), שביעית יפעת ביטון (ישראל דמוקרטית), שמינית הח"כ לשעבר יעל כהן פארן (התנועה הירוקה), תשיעית נועה רוטמן (ישראל דמוקרטית) ועשירי אהוד ברק (ישראל דמוקרטית). גם המקום ה-11 משוריין לנציג של שפיר.

המחנה הדמוקרטי- רשימה מסתמנת ()
  

על פי ההסכמות שהושגו, מפלגת המחנה הדמוקרטי לא תיכנס לממשלת ימין. השלישייה - הורוביץ', שפיר וברק - אמורה לקבל מעתה החלטות במשותף. ‏גורמים באיחוד מסרו שברק לא ביקש או קיבל התחייבות להיות שר, ואם מחנה השמאל לא יקים ממשלה - ברק לא יישאר חבר כנסת.

 

בהודעה הרשמית שמסרו הבוקר נכתב כי "'המחנה הדמוקרטי' של ישראל יוצא לדרך. יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, חברת הכנסת סתיו שפיר וראש הממשלה לשעבר ויו"ר 'ישראל דמוקרטית' אהוד ברק החליטו להקים ולהוביל יחד את המחנה הדמוקרטי בבחירות לכנסת ה-22.

 

בראש הרשימה יעמוד ניצן הורוביץ, במקום השני תעמוד סתיו שפיר, שהייתה הגורם המלכד במגעים. אהוד ברק בחר לעמוד במקום ה-10 ברשימה. יוזמי האיחוד מאמינים שהקמת 'המחנה הדמוקרטי' היא צעד ראשון והכרחי במשימה להחזיר את מדינת ישראל למסלול". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראשי "המחנה הדמוקרטי"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים