שתף קטע נבחר

הורי אסון נחל צפית נפגשו עם השר פרץ: "לא הבטיח דבר"

כמה מהורי הנספים באסון נפגשו עם השר ויצאו בתחושות מעורבות. "בעבר הוא הבטיח שיקים ועדת חקירה, אבל הוא נשמע אחרת. פגישת לפני בחירות קלאסית", אמרה אם אחת הנספות. פרץ: "אבדוק את המצב במכינות"

אילן בר שלום ז

כמה מהורי הנספים באסון נחל צפית נפגשו אמש (יום ה') עם שר החינוך רפי פרץ בלשכתו בתל אביב, וסיפרו כי יצאו מהפגישה בתחושות מעורבות. ההורים הביעו אכזבה מכך שלמרות הצהרתו של פרץ, לפיה יתמוך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את הגורמים שהובילו לאסון הכבד - הוא נמנע מלהתחייב על כך בפגישה. פניית ההורים לשר פרץ, שהובילה לפגישה, פורסמה לראשונה ב-ynet.

 

"שר החינוך נמצא בתפקידו כחודש ואני מעריך את עצם הפגישה בתקופה פוליטית מורכבת", אמר איציק אור, אביה של אלה ז"ל שנספתה באסון. "הוא היה מאוד אמפטי וקשוב להורים, והבטיח לבחון את בקשותינו ולחזור עם תשובות. עם זאת, הוא לא הבטיח דבר באופן ספציפי. הבהרנו לשר את אי האמון שנוצר בקרב ההורים כלפי משרד החינוך, כולל מנכ"ל המשרד שמואל אבואב. משרד החינוך הוא האחראי לאסון ולכן אין לנו שום אמון בו".

 

 

הוא הוסיף: "הבהרנו לשר שחייבת לקום ועדת חקירה חיצונית ועצמאית בהקדם, אנחנו לא מוכנים לחכות עד להקמת הממשלה החדשה. ראש הממשלה הבטיח שתקום ועדה ואנחנו מבקשים שזה יקרה ללא דיחוי. אם זו ממשלה שממנה שרים ומפטרת מנכ"לים – היא יכולה גם להקים ועדת חקירה לפני הבחירות לכנסת הבאה ובאיחור של 15 חודשים".

 

במהלך הפגישה שבו וחזרו ההורים על דרישתם המרכזית, הקמת ועדת חקירה, לאחר שכבר בחודש פברואר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא תומך בהקמת הוועדה, שעד כה לא קמה. "יצאתי מאוכזבת מהפגישה", אמרה יעל כהן, אמה של רומי ז"ל שנספתה באסון. "הוא הקשיב, אבל לא אמר שום דבר תכל'ס. בכנס של מועצת המכינות שהתקיים לפני מספר חודשים הוא אמר שיקים ועדת חקירה אם יהיה שר החינוך. היום הוא כבר נשמע אחרת. הוא אמר 'אני אבדוק' והיה מאוד פוליטיקלי קורקט".

רפי פרץ קורא לשקד ולבן גביר:
"אבדוק את המצב במכינות". השר רפי פרץ(צילום: טל שחר)

לדבריה, "אני מרגישה שהוא מרח אותנו. אמרנו כל מה שאנחנו יודעים והוא לא אמר יותר מידי. סיפרנו דברים שהוא אמור לדעת, כמו למשל שהתריעו על כך שעלול לקרות אסון במכינת בני ציון, אבל לא היה דבר אחד שהוא באמת השיב עליו או התחייב. הוא נתן לנו להביע את עצמנו, אך לא באנו לפסיכולוג. חלק מההורים שאלו שאלות נוקבות ולא קיבלו תשובות, והוא לא התחייב על לוח זמנים לשום דבר. פגישת 'לפני בחירות' קלאסית".

 

הורי הקורבנות חזרו למלכודת המוות בנחל צפית: "המקום שבו התחיל הגיהנום"

 

כהן הוסיפה: "הוא כנראה רצה להיפגש כדי שיכתבו שנפגש איתנו, בלי להתחייב על שום דבר מהותי. אני בטוחה שהוא מכיר את עולם המכינות לעומק, אז שלא יספר סיפורים. הם יעשו הכל כדי שוועדת החקירה לא תקום. כנראה שיש להם הרבה מה להסתיר, וזה הולך ומתבהר".

 

השר פרץ מסר בתום הפגישה כי היא "הייתה חשובה מאוד מבחינתי". עוד הוסיף השר כי "ההורים נושאים כאב גדול וחד שלא נותן מנוח, הם יקרים לי מאוד. הגעתי מעולם המכינות, הייתי במועצת המכינות בזמן האסון, אני מכיר את הטענות גם בכובעי כראש מכינה. שמעתי את ההורים קשב רב, שמעתי את הכאב והכעס האמיתי שיש להם".

 

השר פרץ הוסיף: "מאז האסון ננקטו צעדים משמעותיים מאוד במשרד החינוך בכל ההיבט של התנהלות פעילות החוץ במכינות. המשפחות הביעו תהייה וספק על המצב במכינות לקראת שנת הלימודים הקרובה ונושא זה ייבדק על ידי לעומק. משרד החינוך מחויב להסדרה ופיקוח של עולם המכינות תוך הערכה לפועלן המבורך יחד עם שמירה על ביטחונם של חניכי המכינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים