שתף קטע נבחר

בניגוד לעמדת סמוטריץ': רפי פרץ מבקש לשקול השארת ילדי העובדות הזרות

בעוד סמוטריץ' תומך בגירוש העובדות הזרות וילדיהן, מכתב שהגיע לידי ynet ו-"ידיעות אחרונות" חושף כי לראש מפלגתו יש הסתייגויות מהמהלך. במסמך שנשלח מלשכת השר פרץ מוצגת בקשה משר הפנים: "לשקול בכובד ראש את השארת הילדים שנטמעו בישראל"

רפי פרץ בצלאל סמוטריץ' (צילום: עמית שאבי)
עמדות שונות: רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'(צילום: עמית שאבי)

שר התחבורה ומספר 2 באיחוד מפלגות הימין, בצלאל סמוטריץ', התבטא לא אחת בשבוע האחרון בעד מבצע הגירוש של כ-100 עובדות זרות בלתי חוקיות וילדיהן, שנולדו וגדלו בישראל. אולם מסמך שהגיע היום (א') לידי ynet ו-"ידיעות אחרונות" חושף כי ראש מפלגתו, הרב רפי פרץ, מסתייג מהמהלך ואף פנה לשר הפנים אריה דרעי בבקשה "לשקול בכובד ראש את השארת הילדים". לקריאת המכתב .

 

המסמך שיצא מלשכתו של פרץ נכתב בתשובה לפנייתו של ליעד אילני, ממלא מקום ראש העיר רמת גן. אילני, מחזיק תיק החינוך במועצת העירייה, פנה לפרץ, כמו גם לשר הפנים אריה דרעי ולמנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופ' שלמה מור-יוסף, בבקשה לעצור את גירושם של ג'רלדין אסטה, עובדת זרה מהפיליפינים, וילדיה קיאן (10) וקתרין (5), שנולדו בישראל ולומדים במערכת החינוך בעיר. השלושה עצורים מאז יום שלישי האחרון במתקן "יהלום" בנתב"ג.

 

מבצע הגירוש - ידיעות נוספות:

משרד הפנים על גירוש ילדי הפיליפינים: "צורך בסיסי לשוב למדינת המוצא"

הוקפא זמנית גירוש אם ובנה בן ה-12 לפיליפינים: "מרכז חייהם בישראל"

מאות הפגינו נגד גירוש עובדות זרות וילדיהן: "החיים שלנו כאן"

העובדת הבלתי חוקית וילדיה מוצאים מביתם (צילום: ניצן הורוביץ)
רגעי המעצר של אסטה וילדיה(צילום: ניצן הורוביץ)

 

 

המכתב שנשלח לליעד אילני מלשכתו של רפי פרץ ()

ליעד אילני, מ
ליעד אילני, מ"מ ראש העיר רמת גן(צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)
 

טוויטר בצאלאל סמוטריץ' גירוש פליפינים פליפיניות ()
סמוטריץ' בעד הגירוש

"הילדים גדלו והתחנכו במערכת החינוך של רמת גן, כאן למדו ורכשו חברים", ציין אילני במכתבו, "על השתלבותם החזקה בקהילה מעידה זעקת הורי העיר אשר קוראים לעצירת הגירוש למען טובת הילדים. מדינת ישראל היא ביתם ומולדתם בעוד שארצה של האם זרה להם. בנסיבות אלו, ולפנים משורת הדין, אבקשכם לפעול בדחיפות על מנת למנוע את הגירוש".

 

מי שהשיב לאילני על מכתבו היה יובל צור, ראש המטה של שר החינוך פרץ, ואחד האנשים הקרובים אליו ביותר. במכתב שעליו מתנוסס לוגו של לשכת שר החינוך השיב צור כי "מורכבותה של סוגיית מעמד הנתינים הזרים נוגעת למקרים אנושיים וכואבים רבים. על אף שהמדובר בעניין הנוגע לתלמידים במערכת החינוך, על פי החוק, הטיפול במעמדם של נתינים זרים בישראל מצוי בתחום סמכותו הבלעדי של שר הפנים".

 

עם זאת, המכתב מלשכתו של השר פרץ נחתם בפסקה בעלת משמעות רבה: "נוכח רגישותו של המקרה, נכון אני לפנות לשר הפנים בבקשה לשקול בכובד ראש את הבקשה, תוך התייחסות לנסיבות המיוחדות שבהן מעורבים ילדים אשר התערו בחיי החברה הישראלית במשך שנים ארוכות".

 

שפי פז ממטה המאבק של דרום תל אביב הגיבה על הפרסום ואמרה: "תגיד, רפי פרץ, לא נמאס לך לעשות את כל הטעויות האפשריות? פעם מחבק את ילדי המסתננים, פעם תומך בטיפולי המרה ועכשיו נותן רוח גבית למהלך הכל כך שקוף של השמאל לייצר תקדים שיוביל למדינת כל יולדותיה?".

 

היא הוסיפה: "למקרה ששכחת, הבוחרים שלך לא באים מהשמאל הלטפני אז אין צורך להתחנף אליהם. ואולי בכלל עדיף שתבין שאתה נזק לכל המחנה, תעשה לכולנו טובה גדולה ותחזור הביתה? או לחלופין, תתעשתו שם בימין, תעיפו את הבית היהודי לכל הרוחות ותתאחדו בלעדיהם".

 

 

חבריו של קיאן המתנגדים לגירושו בחזרה לפיליפינים עם ליעד אילני מעיריית ר
אילני וחבריו של קיאן המתנגדים לגירושו(צילום: תומי הרפז)

: חבריו של קיאן מפגינים נגד גירושו מהארץ (צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)
(צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)

: חבריו של קיאן מפגינים נגד גירושו מהארץ (צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)
(צילום: ראובן קופיצ'ינסקי)
מאחר שלרוב העובדות הזרות המועמדות לגירוש עד לסוף חודש אוגוסט יש ילדים בגילאי גן ובית ספר, שהמדינה היחידה שהם מכירים היא ישראל ושפתם הראשונה עברית, מדובר בהסתייגות ממבצע הגירוש כולו - עמדה יוצאת דופן במפלגת ימין מובהקת.

 

זאת, כאמור, בניגוד לעמדת מספר שתיים במפלגתו, בצלאל סמוטריץ', שכתב בחשבון הטוויטר שלו בשבוע שעבר כי "הפיליפיניות צריכות לחזור לארצן. הן באו לזמן קצוב כדי להתפרנס, לא להתאזרח. אם בית הדין לעררים יסכל את המהלך, או אם רשות ההגירה תתעכב, ייווצר תקדים ולפיו ילדים הם אמצעי לקבלת אזרחות. מאות אלפי מסתננים, תיירים ועובדים זרים ינצלו את זה ומדינת ישראל לא תהיה עוד מדינת הלאום של העם היהודי". סמוטריץ' חזר על תמיכתו בגירוש גם הבוקר.

 

מבצע הגירוש החל ביום ראשון שעבר. במסגרתו, אסטה וילדיה קיאן וקתרין נעצרו ביום שלישי האחרון בביתם שרמת גן, לאחר שפקחי ההגירה פרצו את הדלת, ומאז הם נתונים במעצר במתקן "יהלום" בנתב"ג. היום יתקיים בבית הדין לעררים בתל אביב דיון בנוגע לערר שהגישו על ההחלטה לגרשם באמצעות עו"ד חיה מנע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
דעות שונות: פרץ וסמוטריץ'
צילום: עמית שאבי
מומלצים