שתף קטע נבחר

בכיר במשרד הביטחון אחרי הניסוי בחץ 3: "מקדימים את איראן בכמה צעדים"

הבכיר, שתחתיו בוצעו הניסויים המוצלחים במערכת ההגנה האווירית, אמר כי ישראל פועלת גם אל מול פיתוחים עתידיים של האיראנים. במערכת הביטחון הסבירו כי המערכת יכולה להתמודד עם כמה איומים במקביל: "יודעת לבנות תוכנית הגנה מסודרת"

  

 

ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון משה פתאל, שתחתיו בוצעו הניסויים המוצלחים במערכת ההגנה האווירית "חץ 3", התייחס היום (א') לתוכנית הטילים האיראנית, שכללה כמה ניסויים בשנה האחרונה, ואמר: "אנחנו מקדימים אותם בכמה צעדים, ופועלים גם אל מול פיתוחים עתידיים שלהם". דבריו מגיעים אחרי הודעת משרד הביטחון על סדרת הניסויים ב"חץ 3" שנעשו באלסקה שבארצות הברית.

 

במערכת הביטחון הסבירו כי מערכת ה"חץ 3" יודעת להתמודד עם כמה איומים במקביל, כלומר, מטחי טילים גדולים שישוגרו ביחד במכוון במטרה שלפחות אחד הטילים יצליח יחדור את המערכת. "המערכת שלנו יודעת לגלות, לעקוב ולסווג את האיומים במקביל ולבנות בהתאם תוכנית הגנה מסודרת ובתזמון הנכון", אמר פתאל.

ניסוי טיל חץ  (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)
"מקדימים את האיראנים בכמה צעדים". תיעוד הניסוי ב"חץ 3" באלסקה(צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

ניסוי טיל חץ  (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)
(צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

הניסוי באלסקה נערך בעזרת מכ"ם אמריקני גדול. פתאל ציין כי מדובר במכ"ם קרקעי שאמור לשרת את ישראל, בדומה למכ"ם הגדול המוצב בבסיס נבטים שבדרום. עם זאת, ישראל לא תהיה תלויה במכ"מים אמריקניים, וההחלטה להשתמש בניסוי באלסקה במכ"ם מקומי התקבלה במשותף. באשר לניסוי שנערך בינואר השנה בארץ, גם המכ"ם הישראלי אורן ירוק נוסה בהצלחה עם מערכת ה"חץ" .

 

טילי המטרה בניסוי באלסקה, ששוגרו ממטוס קרב של חיל האוויר הישראלי, היו ממשפחת האנקורים. הטיל כלל ראש קרב גדול, בדומה לראשי הקרב שמפותחים באיראן. לפי ראש מנהלת חומה, בחיל האוויר, שבו מערכת החץ היא מבצעית באופן מלא, יוכלו ליהנות בקרוב מפירות הניסוי. עוד נמסר כי שלושת היירוטים במסגרת הניסוי נפרשו על פני 10 ימים.

 

 

ניסוי טיל חץ  (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)
(צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

ישיבת ממשלה (צילום: עמית שאבי)
ראש הממשלה ושר הביטחון ושגריר ארה"ב בישראל צופים בניסוי המוצלח בישיבת הממשלה(צילום: עמית שאבי)

פתאל הוסיף כי שלושת היירוטים בוצעו במרחקים גבוהים ובגבהים עצומים, תוך בינוי של איומים בליסטיים כמו אלה הנמצאים ברשות איראן: "הפגנו גם קישוריות והבנה משותפת עם ארה"ב, כשהקונגרס האמריקני תמך בנו והעמיד תקציב לניסוי הזה שבוצע מהאי קודיאק באלסקה - שבו יש אתר שמשמש לשיגורי לוויינים".

 

בועז לוי, בכיר בתעשייה האווירית והאחראי מטעם החברה על הניסוי באלסקה, אמר: "זהו הישג מדהים. בחדר הבקרה אפשר היה לחתוך את האוויר עם סכין מרוב מתח. כל אחד עמד על המשימה במקום שלו. כאשר ראינו שטיל החץ יוצא אל על פוגש את המטרה עם הסנסורים שלו ופוגע בה, ברזל בברזל. הבאנו שכבת הגנה נוספת לישראל שהיא בדוקה ומוכחת ומאפשרת לישון טוב יותר בלילה לאזרחים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון
הניסוי ב"חץ 3" באלסקה
צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון
מומלצים