שתף קטע נבחר

בג"ץ לצד רון קובי ונגד דרעי: "לדחות את השימוע, אמירות השר בעייתיות"

השופטים הציעו למנות ועדה ציבורית שתאשר את תקציב טבריה ושהשימוע לראש העיר יידחה לאוקטובר. אריה דרעי יגיב להצעה תוך שבוע. "עם טענות קשות לניגוד עניינים ובחירות - לא מתקבל על הדעת שייערך שימוע"

קון קובי אריה דרעי (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
בג"ץ לצד קובי ונגד דרעי. "אמירותת בעייתיות של השר"(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

שופטי בג"ץ התייצבו בצהריים (יום ב') נגד החלטת שר הפנים אריה דרעי לקיים שימוע לפני פיטורים לראש העיר טבריה רון קובי, לאחר שלא הצליח להעביר את התקציב במועצת העיר. בדיון בעתירה שהגיש קובי נגד השימוע, הם הציעו לדחות אותו ולהקים ועדה ציבורית במקום מועצת העיר שפוזרה, כדי לאפשר לקובי להעביר את התקציב. השופטת אסתר חיות הצביעה בדיון על "אמירות בעייתיות של השר שאמור להכריע על המשך כהונתו".

 

את ההצעה לדחות את השימוע עד ל-3 באוקטובר ולהקים ועדה במקום המועצה שפוזרה העלתה נשיאת העליון, השופטת אסתר חיות, והצטרפו אליה שני השופטים הנוספים בהרכב שדן בעתירה, מני מזוז וחנן מלצר. קובי מסר כי הוא תומך בהצעה, בעוד נציגי המדינה יצאו להתייעצות בת כשעה ומסרו בשם השר דרעי שהוא מבקש שבוע לבחון אותה. הנשיאה חיות נענתה לבקשתם וקבעה כי על המדינה להשיב להצעה תוך שבוע.

 

השופט מזוז אמר בדיון כי "בשלב הזה, כשיש טענות ניגוד עניינים קשות, כשזה מצטרף בתקופת בחירות, בעיניי לא מתקבל על הדעת שייערך שימוע. כדי לא לפגוע באינטרס הציבורי, במקום המועצה הלעומתית שסירבה לאשר תקציב תמונה ועדה ממונה של עובדי מדינה שחזקה עליה שתפעל מטעמים מקצועיים וענייניים, יחד עם ראש העיר הנבחר על ידי התושבים. היא תנהל את העיר והשימוע יידחה בחודשיים, וזה ייתן פרספקטיבה טובה לשר הפנים הבא לקראת השימוע".

דיון של ראש עיריית טבריה רון קובי נגד משרד הפנים בבג
קובי, הבוקר בבג"ץ(צילום: עמית שאבי)

אסתר חיות (צילום: שאול גולן)
הציעה למנות ועדה ציבורית במקום המועצה שפוזרה. נשיאת העליון אסתר חיות(צילום: שאול גולן)

רון קובי זומן לשימוע לפני כשבועיים, לאחר שבדיון סוער במועצת העיר טבריה לא הושגה הסכמה על אישור התקציב. בשימוע, אם אכן יקרה, ייבחן המשך כהונתו. אם יוחלט להדיחו ימונה במקומו ראש מועצה מטעם משרד הפנים. קובי, שייצג את עצמו בדיון היום בבג"ץ, דרש לדחות את השימוע בגלל ניגוד עניינים מצד השר דרעי שתקף אותו אישית, ובגלל העובדה שמדובר בממשלת מעבר.

 

"מדובר פה בבקשה פשוטה לכאורה, אבל היא טומנת בחובה הגנה ממשית על הדמוקרטיה הישראלית. כשנבחרתי לראשות העיר, מהיום הראשון הרגשתי כוחות אופל שמנסים לתקוע מקלות בגלגלים", טען קובי במהלך הדיון. "במשך חמש פעמים הבאתי לדיון במועצת העיר את התקציב ובצורה לעומתית ביותר, בלי הסברים, לא היה דיון מהותי על סעיפים. רצו להגיע למצב שהתקציב לא עובר". 

 

לאחר פסיקת הביניים של הנשיאה חיות, טען קובי כי "הצדק ניצח, הדמוקרטיה ניצחה". ביציאה מבית המשפט קובי הוסיף כי ימשיך להתמודד בכנסת במטרה להפוך לשר הפנים הבא, במקום דרעי. "המטרה - להדיח את דרעי ממשרד הפנים. הגיע הזמן ששר מושחת כזה לא יכהן בממשלת ישראל ואני מתכוון לרוץ בבחירות ולשאוף לקבל את תיק הפנים. אנחנו רואים את התמיכה, את העם שרוצה לחיות פה בלי כפייה חרדית. ננקה את הכנסת מהכפייה החרדית".

דיון של ראש עיריית טבריה רון קובי נגד משרד הפנים בבג
(צילום: עמית שאבי)
 

דיון של ראש עיריית טבריה רון קובי נגד משרד הפנים בבג
(צילום: עמית שאבי)

 

 

המדינה טענה כי לקובי ניתנו מספר דחיות לאשר את התקציב, ולאחר חמש פעמים שהוא נכשל - משרד הפנים מימש את לשון החוק. משרד הפנים הציע כי ימנו ועדה של עובדי ציבור שתנהל את העיר במקום המועצה שפוזרה, ובמקביל לערוך את השימוע לקובי כדי להעביר אותו מתפקידו.

 

ההצעה של שופטי בג"ץ שילבה את שתי העמדות של קובי ומשרד הפנים. "תמנו חברי ועדה במקום חברי המועצה שפוזרה שתאשר את התקציב ותשאירו את ראש העיר. ראש העיר יוכל לאשר את התקציב עם הוועדה, נכון? אז תנו לו הזדמנות", אמרה הנשיאה חיות.

יו
קובי האשים אותו בהכשלת אישור התקציב. השר דרעי(צילום: אוהד צויגנברג )

קובי נודע במאבקו לשנות את התדמית הדתית של טבריה. לפני כשבועיים טען בריאיון לאולפן ynet כי השר דרעי הפעיל גורמים במועצת העיר כדי למנוע את העברת התקציב. "אתמול שלח אריה דרעי את כל השבאבניקים והשסניקים לישיבת המועצה. הוא היה בטלפון ובאסמסים עם חברי המועצה והוא דאג אישית שהם יצביעו נגד התקציב. זו הפרת אמונים של שר פנים", טען אז ראש העיר טבריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
קובי ודרעי
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
מומלצים