שתף קטע נבחר

בעקבות העדות על קולות שאבדו: ח"כים בליכוד דורשים בדיקה

אחרי החשיפה ב-ynet: חברי הכנסת החדשים עוזי דיין, מאי גולן ושלמה קרעי פנו ליו"ר ועדת הבחירות ולשר הפנים בדרישה לבדוק אם יותר מאלף מעטפות כפולות כלל לא נפתחו, כפי שסיפר בכיר בוועדת הבחירות. הוועדה טרם הגיבה

 

הכנות ל בחירות (צילום: רויטרס)
הקלפיות לפני הבחירות. ארכיון(צילום: רויטרס)

חברי הכנסת עוזי דיין, מאי גולן ושלמה קרעי מהליכוד פנו בימים האחרונים ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, ולשר הפנים אריה דרעי, בדרישה לקיים בדיקה דחופה בשל החשש כי קולות שהיו במעטפות כפולות לא נספרו. העדות המטרידה על כך נחשפה ב-ynet בשבוע שעבר.

 

לפי גורם בכיר בוועדת הבחירות המרכזית, יותר מאלף קולות בבחירות האחרונות לא נכללו בספירת התוצאות הסופיות, ומעטפות ההצבעה שהגיעו בטעות למחסני הוועדה במקום לכנסת - לא נפתחו מעולם.

 

בפנייה לשופט מלצר דורשים חברי הכנסת לפתוח בהליך בדיקה דחופה אם קיימות עדיין מעטפות הצבעה שלא נספרו. "למותר לציין בפניך, כמי שאחראי על מערכת הבחירות, את החשיבות הרבה לנהוג משנה זהירות בכל הנוגע לשמירה על פתקי ההצבעה ועל טוהר הבחירות, הוא ניצב בלב ליבה של כל דמוקרטיה", כותבים חברי הכנסת ומבקשים "בדיקה דחופה, עוד טרם הבחירות הממשמשות ובאות, כדי שלכל אזרח בישראל לא יהיה ולו ספק קל לגבי השמירה הקפדנית של הוועדה על בחירתו האישית".

 

גם בפנייה לשר דרעי מבקשים חברי הכנסת למנות בודק בלתי תלוי שיבדוק את הפרשה ומדגישים: "הדבר חשוב דיו כדי לכנס דיון מיוחד בעניין בכנסת גם בימים אלו, בדיקתך היסודית חיונית, כדי להסיר את העננה הזו וכדי לוודא שהנהלים של הוועדה מדויקים ונאכפים כדבעי". 

מלצר בועדה (צילום: אוהד צויגנברג)
השופט חנן מלצר, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית(צילום: אוהד צויגנברג)

החל מבצע
ספירת קולות בוועדת הבחירות המרכזית(צילום: ועדת הבחירות המרכזית)
 

לפי הגורם הבכיר, מדובר ביותר מאלף קולות שהוכנסו במעטפות כפולות, המיועדות למי שרשאי להצביע שלא בקלפי שלו, כמו בעלי מוגבלויות ומזכירי ועדות קלפי. ככל הנראה, בעקבות טעות של מזכירי ועדות הקלפי ועובדי ועדת הבחירות, חלק מהמעטפות הכפולות הגיעו למחסני הוועדה במקום לכנסת.

 

הגורם הבכיר הוסיף כי "יש שם היום ארגזים המכילים שקים של מעטפות כפולות שלא נספרו בבחירות. העובדה הזו ידועה לכל ההנהלה, אבל לא טיפלו בזה. יש יותר מאדם אחד או שניים יודעים את זה, זה משהו מאוד חמור".

 

כאמור, דיין, גולן וקרעי דרשו מדרעי לבדוק את הנושא עוד לפני הבחירות הקרובות, על-מנת להסיר כל ספק לגבי השמירה הקפדנית של הוועדה על פתקי ההצבעה. בנוסף ביקשו הח"כים לברר אם במחסן הלוגיסטי של הוועדה עדיין נותרו פתקים של מעטפות חיצוניות שטרם נספרו, כמה מעטפות הגיעו בטעות למחסן, אם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית דיווח על התקלה - ואם נעשתה הפקת לקחים מתועדת.

 

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה בשבוע שעבר כי "בעת העברת החומרים מהוועדות האזוריות לכנסת ולמרכז הלוגיסטי של הוועדה, הועברו בשגגה מספר שקיות ביטחון, בהן מעטפות הצבעה חיצוניות למרכז הלוגיסטי, במקום לכנסת. אולם, נוכח הליכי בקרה ובדיקה מקיפים המתבצעים עם קבלת החומרים בכנסת ובמרכז הלוגיסטי, אותרו השקיות והועברו לספירה במשכן הכנסת כדין".

 

מטעם השופט מלצר טרם נמסרה תגובה. ממשרד הפנים נמסר: "שר הפנים אחראי על הבחירות לרשויות המקומיות ולמועצות האזוריות. הבחירות לכנסת הינן באחריות ובסמכות ועדת הבחירות המרכזית בראשות השופט חנן מלצר. יש לפנות אליהם לקבלת התייחסות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הכנות לבחירות. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים