שתף קטע נבחר

נלחמים על הסמן הקיצוני: שקד מנסה לצרף את בן גביר

רשימת הימין המאוחד הציעה לעוצמה יהודית את המקום השמיני - אך בן גביר דרש שני מקומות בעשירייה הראשונה: "אי אפשר להשתמש בנו ולזרוק". בליכוד מייחלים לצירוף המפלגות הקטנות: "איחוד חלקי מסכן את השלטון"

 

 

הסכם האיחוד בין מפלגות הימין שנחתם אתמול (שני) בין איילת שקד, נפתלי בנט, רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', אמור היה להיות השלב הראשון באיחוד רחב יותר שיכלול בהמשך גם את "עוצמה יהודית" של איתמר בן גביר ואת "זהות" של משה פייגלין, אולם הדרך לשם עדיין ארוכה.

איילת שקד איתמר בן גביר (צילום: אבי מועלם)
הקרב על המקום השמיני. שקד ובן גביר(צילום: אבי מועלם)

בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחצים לצרף את בן גביר לאיחוד על מנת שלא לבזבז קולות, ויו"ר הרשימה החדשה שקד אף הצהירה כי תפעל ביומיים הקרובים לצירופו, אך הפערים בין הצדדים נותרו גדולים.

 

תחילה הבהירו ב"ימין המאוחד" כי בן גביר ופייגלין, ככל שיצטרפו יחד או רק אחד מהם, ישוריינו ברשימת בליכוד כמו בבחירות הקודמות, אולם בליכוד הבהירו כי הם לא מתכוונים לשריין אף אחד.

 

לאחר מכן הציעו לבן גביר את המקום השמיני ברשימה החדשה על חשבון הבית היהודי - אך הוא סירב ודרש שני מקומות בעשירייה הראשונה: מקום 5 עבורו, ומקום 9 לנציג נוסף מעוצמה יהודית.

 

ברשימה של שקד השיבו כי הדרישה אינה ריאלית, משום שבהסכם שנחתם בין ראשי המפלגות הוחלט כי שום צירוף לא יהיה על חשבון המקומות של הימין החדש.

הימין המאוחד ()
רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ', נפתלי בנט ואיילת שקד

רשימת

"מה שמוצג היום זה לא 'חיבור גדול' של הימין, אלא סוג של הבית היהודי מינוס במתכונתו הישנה", אמר בן גביר. "בבית היהודי חייבים להפסיק לחשוב שאפשר להשתמש ב'עוצמה יהודית' ולזרוק. אי אפשר לקחת את הקולות שלנו ולדחוק אותנו אחורה. הציונות הדתית צריכה ללכת בשני זרמים - זרם ליברלי של בנט ושקד, והזרם שלנו, שנלחם על ארץ ישראל, נלחם על השבת ועושה דברים טובים בעוצמה ובנעם", ציין.

 

בימים שנותרו צפויה שקד להיפגש עם בן גביר ולנסות לקדם את האיחוד. בליכוד תקפו בחריפות את ההסכם שנחתם ואמרו: "אם לא מכניסים את כל המפלגות מימין - זה איחוד פיקטיבי. אם בכך נגמר המהלך, כשמנגד המפלגות הערביות מאוחדות, גוש הימין בסכנה ודאית לאיבוד השלטון".

 

בליכוד האשימו את בנט, שקד וסמוטריץ' בהשארת 6-5 מנדטים מחוץ לגוש הימין ובסיכון השלטון. "עדיין לא מאוחר מדי לתקן את הטעות המסוכנת", אמרו במפלגה.


פורסם לראשונה 29/07/2019 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שקד ובן גביר
צילום: אבי מועלם
מומלצים