שתף קטע נבחר

היד קלה על ההדק: "הפיקוח על הנשק קלוש"

רצח אופיר חסדאי ברמלה בידי בן 74, שעורך דינו טען כי לוקה בדמנציה, מעלה תהיות לגבי מדיניות רישוי הנשק בישראל. ארגונים קוראים להגברת הפיקוח: "יש מגמה מתירנית בנושא". בינתיים, אלפי ישראלים תרמו יותר ממיליון שקלים למשפחת הנרצח

כיצד אדם, שלטענת עורך דינו אינו בריא, מחזיק ברישיון נשק? חידוש הרישיון לנשק נעשה בכל שלוש שנים, כשבמהלך תקופת הרישיון יש צורך לפי התקנות של המשרד לביטחון פנים גם ברענון אחת לשנה. רישיונו של ויקטור קטן, החשוד ברצח אופיר חסדאי במהלך ויכוח על חניה ברמלה, חודש בשנת 2016 ובתקופה הקרובה הוא היה צריך לעבור חידוש נוסף, עם תום תוקף הרישיון.

זירת הירי ברמלה ()
זירת הירי ברמלה

 

 

בדיון הארכת המעצר אתמול (ב') של היורה ויקטור קטן בן ה-74 אישר הטוען המשטרתי כי הרישיון של קטן היה בתוקף והוא החזיק בו זה מספר עשורים. במקביל, עורך הדין של קטן טען בבית המשפט כי הוא איש חולה מאוד וכי מתפתחת אצלו דמנציה (שיטיון). לפי התקנות על אדם שמחדש את רישיון הנשק שלו להציג הצהרת בריאות החתומה על ידי המבקש ועל ידי רופא, אשר עיין בתיקו הרפואי של מבקש הרישיון, לרבות התחייבות המבקש לעדכון פקיד הרישוי ללא דיחוי במקרה של שינוי במצב הבריאותי שהוצהר.

 

רלה מזלי, רכזת פרויקט "האקדח על שולחן המטבח" של "אישה לאישה, מרכז פמיניסטי", מתחה ביקורת על מדיניות הממשלה בנושא רישוי ופיקוח על נשק. "יש מגמה של מתירנות בנושא", אמרה. "אנחנו יודעות משנים קודמות שיש פיקוח קלוש ויש מעט מדי מפקחים". היא קראה לנקוט צעדים לשינוי המצב הקיים: "אנחנו כבר שנים אומרות שכל כלי רכב במדינה חייב בחובת ביטוח צד ג', כשזה כלי שלא נועד לפגוע ולהרוג. כל אקדח וכל רובה פרטי - לא. יש פה אבסורד. אם היה חובה זה היה מהדק את המעקב והפיקוח. זה דבר לא סביר שלא עושים אותו".

 

תוך פחות מיממה: יותר ממיליון שקלים נתרמו למשפחת חסדאי

פחות מיממה לאחר האירוע שבו נורה למוות אופיר חסדאי במהלך ויכוח על חניה בקניון, קמפיין גיוס תרומות אינטרנטי שהוא פרי יוזמה פרטית למען אלמנתו דקלה ובנותיו של המנוח - הצליח לגייס יותר ממיליון שקלים.

 

קמפיין התרומות נפתח בשני אתרים, בפלטפורמת הגיוס של jgive ובאתר giveback, לצד פרסום חשבון הבנק של הזוג להעברות כספים, ונחל הצלחה גדולה. עד כה, גויסו יותר מ-1.1 מיליון שקלים, שנתרמו על ידי כ-6,500 תורמים - והיד עוד נטויה.

אופיר חסדאי שנרצח אתמול במהלך ויכוח על חניית נכים ברמלה, ובנותיו ()
אופיר חסדאי שנרצח אתמול במהלך ויכוח על חניית נכים ברמלה, ובנותיו

בדף הפרויקט באתר jgive נכתב: "כולנו הזדעזענו על הירצחו של אופיר חסדאי, בן 40 במהלך ויכוח על חניה בקניון רמלה. אופיר נרצח לעיניי אשתו וביתו. דקלה, אשתו של אופיר, ובתו התינוקת לוקות בניוון שרירים, ילדה אחרת לוקה בשיתוק מוחין ומתניידת בכיסא גלגלים. אופיר היה המפרנס הראשי בבית ועכשיו המשפחה נשארה ללא פרנסה. בואו נפתח את הלב ונתרום למשפחה היקרה על מנת שיוכלו להתנחם ולו במקצת בצערם העמוק".

 

לוי צכמייסטר, יוזם הקמפיין ב-jgive, אמר בשיחה עם ynet: "אתמול אחרי הצהריים שמעתי כמו כולם על האירוע וראיתי שמדובר במשפחה שאחד הילדים על כיסא גלגלים וילדה נוסף חולה בניוון שרירים ואז כתוב שגם האמא חולה בניוון שרירים וחשבתי לעצמי מה הסיכוי שבמשפחה אחת יש כל כך הרבה צרות והבנתי שהאבא היה המשענת של הבית גם מבחינת תפקוד וגם מבחינת פרנסה".

 

"הרגשתי שחייבים לעזור להם אבל לא הכרתי את המשפחה. בדרך לא דרך הצלחתי לאתר את דקלה והיא נתנה אישור לגיוס הקמפיין. פניתי לאורי בן שלמה מנכ"ל jgive והקמנו קמפיין תוך כמה שעות. פתחנו קבוצות וואטסאפ והפצנו את הבשורה בכל מקום אפשרי. עכשיו 12 שעות אחרי גייסנו 600 אלף שקל. עם ישראל פתח את הלב ועוד איך פתח". הוא אמר כי נמצא בקשר עם משפחת חסדאי וכי "הם בשוק מההתגייסות של עם ישראל עבורם".

 

למעוניינים לתרום למשפחת חסדאי פרטי חשבון הבנק לתרומות עבור משפחתו של אופיר חסדאי ז"ל: בנק מרכנתיל, סניף רמלה, בנק מס' 17, סניף 669, מס' חשבון 64462902. בנוסף ניתן לתרום בקמפיינים בהדסטארט וב-jgive כאן ו-כאן.

הלוויתו של אופיר חסדאי (צילום: יריב כץ)
דקלה חסדאי בהלוויית בעלה אופיר(צילום: יריב כץ)

מוקדם יותר ליוו המונים את חסדאי בדרכו האחרונה. דקלה, אלמנתו של אופיר, ספדה לו בדמעות: "לקחו לי אותך אהוב שלי, האבא לנסיכות שלי. היית אבא אהוב. זהו זה, הכל נגמר. לא יודעת איפה לשים את הראש. תשמור עלינו מלמעלה. אוהבת אותך לנצח אהוב שלי".

 

ימית, אחותו של חסדאי, זעקה: "הבטחתי לו שאשמור לו על הילדות". עוד אמרה ימית: "אח קטן עם לב ענק. היה לך לב שהכיל הרבה. לב שרצה לעשות רק טוב. הסתפקת במעט ועם זה רצת במרוץ החיים המטורף הזה. היית המלאך ששומר עליהן. ניסית כל הזמן לצחוק ולשעשע. לשחק את המשחק עם הקלפים שחילקו לך. רדפת אחרי הצדק והצדק בגד בך. רדפת אחרי השקט ועכשיו השקט עוטף אותך. השקט שלא ירפה לעולם. אנחנו כאן נזעק את הזעקה שלך. אנחנו פה נגן על הבנות".


פורסם לראשונה 29/07/2019 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים