שתף קטע נבחר

הקרב על מעוזי הליכוד: הבטחות מס וסיורים

שבוע וחצי אחרי שנתניהו ביקר באשקלון, הגיע לעיר ליברמן והבטיח הטבות מס "כמו בעוטף עזה". בעכו הגיעו גנץ ואשכנזי לסיור ותמכו בדרישת ראש העיר להטבות מס כמו נהריה, שבוע אח"כ גם נתניהו תמך והתחייב. ליברמן גם היה אמור לבקר בעיר הצפונית. כך נלחמות המפלגות על התמיכה במעוזי הליכוד

המלחמה בין הליכוד לישראל ביתנו היא שהביאה אותנו לבחירות נוספות ב-2019. מהרגע שפוזרה הכנסת וההליכה לבחירות הפכה לעובדה בשטח, החלו שתי המפלגות לחמם מנועים לקראת 17 בספטמבר, כשכל אחת מהן מנסה לנגוס בקהל המצביעים של המפלגה האחרת.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בנימין נתניהו אביגדור ליברמן (צילום: רועי עידן, AFP)
נתניהו וליברמן באשקלון. המלחמה בין המפלגות מגיעה למעוזי הליכוד(צילום: רועי עידן, AFP)

זה החל בהחלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות יועץ לענייני יוצאי ברית המועצות ולפתוח בקמפיין ברוסית, והמשיך בשלטי חוצות של ישראל ביתנו נגד נתניהו ונגד מדינת ההלכה, שלדברי אביגדור ליברמן, נתניהו מבקש להרכיב אם יקבל את המנדט.

 

בשבועות האחרונים הגיע המאבק לשניים ממעוזי הליכוד – אשקלון ועכו. בבחירות שנערכו רק לפני כמה חודשים תמכו 42.61% מהמצביעים באשקלון בליכוד, 15.81% הצביעו לכחול לבן ואילו רק 13.13% הצביעו לישראל ביתנו. בעכו תמכו בליכוד 38.91% מהמצביעים, 10.30% תמכו בכחול לבן ו-9.73% בישראל ביתנו.

תוצאות הבחירות לכנסת ה-21 בעכו ובאשקלון  ()

אל הניסיון לנגוס בתמיכת הליכוד בעכו הצטרפה גם כחול לבן, כאשר הפוליטיקאים משלוש המפלגות מתבייתים על הנקודה המשמעותית ביותר מבחינת ראשי הערים – הטבות המס.

 

ישראל מעניקה מדי שנה הטבות מס ליישובים שסמוכים לקו העימות, הן מצפון והן מדרום. אשקלון לא מופיעה ברשימת היישובים הזכאים להטבות המס, למרות שהיא סופגת מטחי רקטות כמעט בכל סבב לחימה, בדומה ליישובי העוטף. בצד הצפוני, עכו אינה מופיעה ברשימה וראש העיר שמעון לנקרי נאבק על כך שעירו תקבל את אותן ההטבות שמקבלת השכנה נהריה.

 

 

נהירת הפוליטיקאים לעיר הדרומית החלה בביקור של נתניהו באשקלון, שבמהלכו חנך פרויקט דיור ציבורי לעולים ניצולי שואה – ניסיון נוסף לגנוב מצביעים מישראל ביתנו. נתניהו עקץ את ליברמן ואמר: "במשך שנים היחס לעולים מברית המועצות היה מדיניות של הרבה דיבורים ואפס מעשים. שינינו את זה".

 

כשבוע וחצי לאחר מכן התייצב גם ליברמן באשקלון והבטיח להביא לתושבי העיר את אותן ההטבות שמקבלים תושבי עוטף עזה. "אני לא מבין למה ההטבות של תושבי עוטף עזה לא חלות על תושבי אשקלון", שאל אז ליברמן. "שדרות ואשקלון נמצאות בחזית מול חמאס. לכן, כשנגיע לממשלה הבאה נדרוש להחיל את כל ההטבות של עוטף עזה גם על אשקלון".

 

 
נמל עכו (צילום: עידו ארז)
עכו. גם כחול לבן וגם נתניהו תומכים בהשוואת הטבות המס לאלה של נהריה(צילום: עידו ארז)

ההבטחות השונות מעודדות את ראש העיר תומר גלאם: "ראינו בנושא הטבות המס היענות של הקואליציה והאופוזיציה, ואני שמח שכולם נרתמים לכך ומבינים את המצב. אשקלון צריכה לקבל את מה שמגיע לה ללא כל קשר לבחירות". הוא התייחס לכך שהמפלגות השונות נאבקות על קולות התושבים: "אשקלון היא עיר ימנית בדיעותיה. אבל בסופו של דבר, כל תושב יעשה מה שהוא רואה לנכון. אני בהחלט שמח על כך שכולם מחזיקים באותה דעה בנושא הטבות המס".

 

בעכו נאבק נתניהו, בינתיים, עם יריב פוליטי אחר – כחול לבן. בשבוע שעבר הגיעו לסיור בעיר יו"ר המפלגה בני גנץ וח"כ גבי אשכנזי, שגם הביעו תמיכה במאבקו של לנקרי להשוואת הטבות המס לאלה של נהריה.

 

שלשום התייצב בעיר הנמל הצפונית נתניהו, שאמר דברים דומים. ראש הממשלה התחייב כי לאחר הבחירות יבוצע התיקון, והטבות המס של עכו יושוו לאלו של נהריה. ליברמן מצידו ביטל את הביקור שהיה אמור לערוך בעיר.

 

עיר נוספת שנחשבת למעוז הליכוד אמורה לקבל חיזוק - לאחר שספגה מכה קשה לאחרונה. ביום ראשון תתכנס הממשלה תתכנס לישיבה מיוחדת באילת ותאשר תוכנית לחיזוק העיר בהיקף של מעל 400 מליון שקל, תוכנית שהובטחה לתושבי העיר עם קבלת ההחלטה על סגירת שדה דב לטיסות לאילת. בשבועות האחרונים גיבש ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ את התוכנית שתופץ בין השרים ופרטיה טרם הובררו.

 

בדיון גם יימסרו פרטים על יישום התכנית האסטרטגית לפיתוח העיר אילת בהיקף 1.2 מיליארד שקל שיתפרסו על פני 15 שנה. כמו כן השרים יקבלו עדכונים על המשמעויות של סגירת שדה דב וכיצד השפיעו על העיר אילת.


פורסם לראשונה 30/07/2019 23:14

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן, AFP
נתניהו וליברמן באשקלון
צילום: רועי עידן, AFP
מומלצים