שתף קטע נבחר

פרשת ההתעללות בטכני של חיל האוויר: 10 אנשי קבע יועמדו לדין

רב סרן ואנשי קבע נוספים יועמדו לדין משמעתי בעקבות הפרשה שנחשפה ב-ynet: ידעו והתעלמו ממעשי אלימות פיזית ומילולית כלפי חיילים חדשים כחלק מטקסי חניכה. בנוסף יועמדו לדין חיילים ששירתו כמפקדי הכשרות ופעלו באלימות באותם טקסי חניכה

בפרקליטות הצבאית הורו לחיל האוויר להעמיד לדין לא פחות מעשרה אנשי קבע, הבכיר שבהם הוא קצין בדרגת רב סרן, לאחר שנמצא כי היו מודעים והתעלמו מסדרת מעשי אלימות פיזית ומילולית, כתופעה, בבית הספר הטכני של החיל בחיפה. חלקם אף העידו כי בעבר לקחו בעצמם חלק במעשים אלו, שרבים נבעו ממסורת ששיקפה הבדלים בתקופות השירות בצה"ל (פז"ם).

עשרה יועמדו לדין. בית הספר הטכני של חיל האוויר (צילום: אבישג שאר- ישוב) (צילום: אבישג שאר- ישוב)
עשרה יועמדו לדין. בית הספר הטכני של חיל האוויר(צילום: אבישג שאר- ישוב)

עשרת אנשי הקבע, וגורמים נוספים בחיל, בהם חיילים שעברו התעללות, נחקרו או מסרו עדות בחודשים האחרונים. במסגרת חקירת מצ"ח שנפתחה, עלתה תמונה מדאיגה לפיה מדובר בתופעה שנשמרה בקשר של שתיקה עם השנים, למרות שהתגלתה אחת לתקופה, טופלה לכאורה ע"י הקצינים הבכירים, וחזרה על עצמה.

 

עדויות אלה, מצדם של שני החיילים שהותקפו, וכן המעשים החמורים שביצעו בהם מפקדיהם, נחשפו ב-ynet בשנתיים האחרונות, בסדרת ידיעות. בצה"ל טענו לאורך הדרך כי לא מדובר בתופעה, וכי פעולות הסברה רבות לצד ביקורות פתע ורישות הבסיס במצלמות מעקב, מסייעות לגלות מקרים כאלה, לטפל בהם ביד קשה ואף למנוע אותם מראש. בחיל האוויר שוקלים האם לנקוט נגד המפקדים המעורבים גם בצעדים פיקודיים, דוגמת הדחה מתפקיד או משירות, למרות שנוקו מבחינה פלילית.

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()
אחת העדויות שנחשפו
 

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

"חבטו בי בלי רחמים, צעקתי, בכיתי ודיממתי", העיד אחד החיילים שהושפלו על ידי מפקדיו. הוא היה חניך צעיר באחד מהקורסים הטכניים שבבסיס, זמן קצר לאחר שהתגייס. האלימות כלפיו אמנם הייתה מצד מפקדים זוטרים בשירות חובה, שזכו אגב לעסקת טיעון מקלה בבית הדין הצבאי ביפו, אך התעמקות בפרשייה חשפה כי מעשים רבים ונוספים בוצעו לאורך השנים כבשגרה, תחת ידיעתם ואדישותם של הקצינים והנגדים בקורסים.

 

קו ההגנה של חלק מאנשי הקבע שנחשדו, היה מדהים: גם אנחנו כחיילים צעירים ספגנו את האלימות הזו, בדרכנו להיות במעמד של חיילים ותיקים. יש לציין כי תופעה זו רווחה בשנות השמונים, התשעים ותחילת שנות האלפיים, יותר ביחידות "ירוקות" קרביות, בעיקר בגדודי חי"ר ושריון, וכללה טקסי פז"ם שחלקם לוו בזובור, אך דווקא ביחידות אלה הצליחו לעקור כמעט לחלוטין את התופעה, ביד קשה ובביקורת תמידית בה נוקטים מפקדי פלוגות וגדודים, כבשגרה. דווקא בחיל האוויר, ובמערך הטכני שלו בפרט, התופעה הצליחה להרים את הראש פעם אחר פעם, כאשר לפני החשיפה האחרונה התפרסמו מקרים דומים שאירעו בבסיס בשנת 2014.

 

עו"ד גיל ויינשטיין, שייצג את אחד המפקדים הנאשמים, מסר כי "יצא המרצע מן השק. לאורך כל ההליך המשפטי שבו ייצגתי חייל מצטיין שהואשם בעבירות התעללות כלפי פקוד שלו, טענתי כי מדובר בתופעה פסולה שקיימת בבסיס הטכני מזה שנים רבות וכי אין זה צודק לנהל משפט פלילי נגד מרשי תוך ביצוע הפליה פסולה בינו לבין מעורבים אחרים. מרשי בעצמו היה קורבן של אותם מעשים, אך לא ראה כי מעשים אלה חורגים מההווי החברתי ביחידה ולכן לא התלונן. אני שמח כי לאחר משא ומתן ארוך ומייגע, בסופו של דבר טענותינו התקבלו והוטל על מרשי עונש קל".

 

מפקד בסיס הטכני, קצין בדרגת אלוף משנה, הוא שביקש ממצ"ח לחקור את הפרשייה, והוא צפוי להעמיד לדין את אנשי הקבע, לאחר שיקרא ימים הקרובים את ממצאי החקירה של מצ"ח ואת המלצות הפרקליטות. ההחלטה לסגור את התיק ללא אישום פלילי אלא משמעתי נבעה מההתרשמות בפרקליטות הצבאית מכך שהנושא מטופל מהשורש בבסיס, והאירועים שהתגלו לא כללו אלימות קשה, אלא בעיקר מכות קלות ו"כאפות", לצד גידופים מילוליים.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאחרונה הורתה הפרקליטות הצבאית על העמדתם לדין משמעתי של חיילים ששירתו כמפקדי הכשרות בבית הספר למקצועות הטכניים בחיל האוויר, זאת לאחר שחקירת מצ"ח העלתה כי אותם חיילים ערכו טקסי חניכה כלפי חיילים חדשים במהלכם נהגו באופן אלים. בנוסף, הורתה הפרקליטות הצבאית על העמדה לדין משמעתי של 10 משרתי קבע בגין עבירה של התנהגות שאינה הולמת, זאת בגין כך שהכירו את התופעה הפסולה ולא פעלו להפסקתה". גורמים צבאיים הוסיפו: "במסגרת הטקסים ננקטה אלימות שלא גרמה לפציעות משמעותיות. על אף הפסול שבמעשים, לאחר בחינת כלל המקרים עלה כי לא ננקטה במהלכם אלימות המצדיקה נקיטת הליכים פליליים. משרתי הקבע בדרגות סמל ראשון ועד רס"ן".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר- ישוב
בית הספר הטכני בחיפה
צילום: אבישג שאר- ישוב
מומלצים