שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך ישראלית: חיסון לנזקי קרינה משליות יולדות ישראליות

  חברת פלוריסטם הישראלית מדווחת על תוצאות חיוביות ראשונות בניסויים בבעלי חיים בחיסון חדש נגד נזקי קרינה גרעינית, שהופקו משליות של יולדות ישראליות. החיסון העלה בעשרות אחוזים את שיעור ההישרדות של החיות. בעקבות התוצאות שוקל צבא ארה״ב לתת את החיסון בשעת חירום לחיילים במקרה של קרינה גרעינית

  פריצת דרך מדעית במניעת וטיפול נזקי קרינה גרעינית: חסרת פלוריסטם הישראלית מציגה היום (ד') תוצאות ראשוניות של חיסון, ראשון מסוגו, שהופק מתאי שליה של יולדות ישראליות, והצליח למנוע נזקי הקרינה בחיות ניסוי.

   

  הניסויים נמשכים אולם החיסון עורר התעניינות בצבא ארה"ב, שכבר שוקל לתת את החיסון לחיילים המגיעים לאזורי קרינה גרעינית.

    

  חיסון לנזקי קרינה ( )
  חיסון לנזקי קרינה

  התכשיר החדשני בשם PLX-R18 כולל תאים שהופקו משליות של יולדות ישראליות. הניסויים בטיפול קרינה מתבצעים מטבע הדברים רק בבעלי חיים.

   

  הניסויים שנערכו על ידי משרד ההגנה האמריקני והמכון למחקר רדיוביולוגי של צבא ארצות הברית, הראו כי תאים שהוזרקו לבעלי חיים 24 שעות לפני חשיפתם לקרינה ושוב 72 שעות לאחר החשיפה, הובילו לעלייה משמעותית בשיעור הישרדותם, מ-4 אחוז הישרדות בקבוצת הבקרה של חיות שניזוקו מקרינה ולא טופלו, ועד ל-74 אחוזי הישרדות.

   

  תוצאות הניסויים הראו גם עלייה בשיקום תאי דם לבנים וטסיות דם. לדברי החברה, נתונים אלה מעידים על מצבו הבריאותי של הנפגע. עוד הראו הניסויים כי חלה עלייה משמעותית במספר תאי מח העצם ושיפור יכולת ההתחדשות והשיקום של תאי הדם השונים.

   

  התכשיר כולל תאים שהופקו משליות של יולדות ( )
  התכשיר כולל תאים שהופקו משליות של יולדות

  החיסון יעיל לטיפול בקורבנות שנחשפו לקרינה גבוהה

  בנוסף למחקר של משרד ההגנה האמריקאי, תאי ה-PLX-R18 של פלוריסטם, נבחנים גם על ידי המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מדבקות של ארה"ב (NIAID), ששייך לרשות הבריאות הלאומית של ארה"ב (NIH), כטיפול הניתן לאחר החשיפה לקרינה.

   

  נתונים מניסויים אלה הדגימו עלייה משמעותית בשיעורי השרידות ובעידוד השיקום של תאי דם לבנים מצסוג נויטרופילים ולימפוציטים בעקבות פגיעות קרינה, והראו בטיחות בקרב בעלי חיים שלא עברו קרינה, מה שמעיד על יכולת להעניק טיפול מיידי ללא צורך בהערכת מידת החשיפה לקרינה ומיון הנפגעים.

   

  תוצאות חיוביות בניסויים ( )
  תוצאות חיוביות בניסויים

  תאי הריפוי של פלוריסטם זכו לקבל מה-FDA (רשות המזון והתרופות האמריקאית) מעמד של תרופת יתום, ואושרו כתרופה חדשה נחקרת (IND) לטיפול בתסמונת קרינה חריפה, אישור שכבר מאפשר לפלוריסטם לטפל באמצעות PLX-R18 בקורבנות, שנחשפו לרמות גבוהות של קרינה בעת אירוע גרעיני, כמו פצצה אטומית, דליפה מכור גרעיני או אסון טבע, עוד לפני קבלת אישור שיווק מלא.

   

  חשיפה לקרינה גרעינית חושפת את הנפגע לשרשרת של פגיעות רב מערכתיות, ובהן כוויות, אי ספיקה נשימתית, סיכון גבוה לגידולים ממאירים, לצד פגיעה ביכולתו של מח העצם לייצר תאי דם וטסיות דם, ובשל כך דימומים מסיביים, אנמיה, זיהומים ואי ספיקת לב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסון משליה של נשים ישראליות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים