שתף קטע נבחר

מלחמה על האמזונס: בולסונרו נגד סוכנות החלל

נשיא ברזיל, שרבים מחשיבים לאיש ימין קיצוני, איים לפטר את ראש המכון לחקר החלל כי דיווח על עלייה דרמטית בכריתת היערות. בולסונרו: "סילפו נתונים כדי להציג אותי באור שלילי". אתמול הודיע ראש המכון: "מדיחים אותי". האופוזיציה: "נשיא אוטוריטרי שלא מקשיב אפילו לעובדות מדעיות"

ראש המכון הלאומי של ברזיל לחקר החלל הודיע בסוף השבוע כי הוא עוזב את תפקידו, כשברקע הביקורת שמתח נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו על דיווחי המכון בנוגע לכריתת העצים באמזונס. ראש המכון, ריקרדו גלבאו, אמר לאחר פגישה עם שר המדע והטכנולוגיה של ברזיל כי המנדט שלו יסתיים לפני המועד המקורי שנקבע לתום כהונתו, בשנה הבאה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו כריתת יערות אמזונס (צילום: AP)
נשיא ברזיל אמזונס. ראש המכון "משת"פ"?(צילום: AP)

בשבועות האחרונים הגביר בולסונרו, שרבים מחשיבים אותו לאיש ימין קיצוני, את הביקורת שלו על המכון לחקר החלל בשל נתונים שפרסם המכון ושמצביעים על עלייה משמעותית בהיקף הכריתה הבלתי חוקית של יערות.

 

לפי נתוני המכון, בחודש יוני השנה נכרתו 920 קמ"ר של עצים באמזונס – עלייה של 88% מיוני של השנה שעברה. לפי מידע על הנעשה מ-1 ביולי ועד 25 ביולי, המועד האחרון שיש עליו נתונים, בפרק הזמן הזה נכרתו 1,864 קמ"ר של עצים – יותר מפי שלושה מביולי אשתקד.

 

במסיבת עיתונאים שקיים שלשום אמר בולסונרו כי הוא חושד שאנשים במכון עשו מניפולציה ושינו את הנתונים כדי לצייר את ממשלו באור שלילי, ואיים לפטר את מי שפרסמו את הנתונים, המפוקפקים לדבריו. הוא אמר כי ייתכן שגלבאו עובד בשירות ארגונים לא-ממשלתיים כלשהם, רמז לכך שהוא משרת ביודעין את פעילי איכות הסביבה.

 

ביום חמישי אמר בולסונרו כי אם יתגלה שגלבאו הפר את האמון – הוא יפוטר. השר לאיכות הסביבה ריקרדו סלס אמר כי הנתונים סנסציוניים ולא-מדויקים, אך לא סיפק הערכה חלופית.

נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו כריתת יערות אמזונס (צילום: AFP)
מבט מהשמיים על האמזונס. פי שלושה מביולי אשתקד(צילום: AFP)

בריאיון ב-20 ביולי הדף גלבאו את הביקורת של בולסונרו ואמר כי מדובר ב"בדיחה של ילד בן 14 שאינו מתאים להיות נשיא ברזיל". באותם ימים הדגיש גלבאו כי אין בכוונתו להתפטר. כשיצא אתמול מהפגישה עם שר המדע אמר: "אני אודח". רשמית לא נמסר אם הוא התפטר או פוטר.

 

מאז כניסתו לתפקיד הנשיא בינואר השנה התעמת ממשלו של בולסונרו שוב ושוב עם פעילים למען זכויות הסביבה ועם גורמים אחרים על האפשרות לפתוח את יערות הגשם של האמזונס לעבודות פיתוח ועסקי חקלאות נוספים.

 

עוד על הנעשה באמזונס :

 

מנהיג האופוזיציה בבית התחתון של הקונגרס הברזילאי, אלסנדרו מולון, אמר כי עזיבתו של גלבאו היא סימן לכך ששלטונו של נשיא ברזיל נעשה יותר ויותר אוטוריטרי: "הוא לא מוכן לקבל את האפשרות שמישהו יסתור את דבריו, אפילו כשיש עובדות מדעיות שמוכיחות שהוא טועה, כמו במקרה של סוכנות החלל ונתוני כריתת היערות".

 

מרינה סילבה, ששימשה כשרה לאיכות הסביבה של ברזיל בשנים 2008-2003, טענה כי גלבאו "פוטר בשל כשירותו ואמינותו ומשום שניהל מכון שאינו נכנע לאיומים חסרי בסיס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בולסונרו. חושד במניפולציה
צילום: AP
מומלצים