שתף קטע נבחר

משרד החוץ על השגריר ש"חש השפלה" בנתב"ג: "לשמור על כבוד הדדי"

יום אחרי ששגריר ישראל בפנמה ובן העדה הדרוזית רדא מנצור הלין בפייסבוק על יחס מפלה לכאורה של רשות שדות התעופה, פרסם משרד החוץ הודעה בנושא. לצד תמיכה בשגריר "הוותיק והמוערך", כללה ההודעה נימה של ביקורת עליו: "המפגש ביציאה מהארץ צריך להתקיים מתוך כבוד הדדי"

משרד החוץ התייחס הבוקר (יום א') לטענות הקשות שהעלה שגריר ישראל בפנמה רדא מנצור נגד רשות שדות התעופה בעקבות עיכובו בכניסה לנמל התעופה בן גוריון. יום אחרי שהשגריר טען בפוסט בפייסבוק כי מאבטחת באחד ממחסומי הכניסה לשדה השפילה אותו ואת משפחתו, פרסם משרד החוץ הודעה בנושא שמחד מגבה אותו אך מאידך מפנה כלפיו נימה של ביקורת.

 

מנצור (54), בן העדה הדרוזית ותושב עוספיא, טען בפוסט שפרסם כי ברגע שצוין מקום מגוריו בפני המאבטחת, זו הורתה לנהג הרכב ולשאר יושביו להוציא דרכונים ולהזדהות באופן אישי, תוך שהיא מתחקרת אותם בנוגע לעיסוקם וליעדם.

שגריר ישראל בפנמה רדא מנצור ()
השגריר מנצור

"ברגע שהנהג אמר לה שאנחנו מגיעים מעוספיא, היא הורתה לו לעצור, עלתה לרכב וביקשה מכולנו להוציא את הדרכונים", תיאר הדיפלומט הוותיק את הרגעים שבהם חש לטענתו השפלה איומה. "אמרתי לה שאנחנו נוסעים לפריז ומשם לפנמה ושאני השגריר שם. היא סקרה במבטים ארוכים את כולנו אחד אחד, כולל את הבת הקטנה שלי, ורק לאחר מכן אפשרה לנו להמשיך פנימה".

 

על תחושותיו בעקבות המקרה כתב מנצור: "נתב"ג, לכל לעזאזל. 30 שנה של השפלה ועוד לא סיימתם. פעם הייתם מפרקים אותנו בטרמינל. התקדמנו ואנחנו חשודים רק במחסום הכניסה. נתב"ג, אגב עוספיא זה לא כפר בשטחים אלא מקומו של בית הקברות המרכזי לחללי צה"ל הדרוזים.

 

"אני ממליץ שתיקחו את מנהלי האבטחה שלכם ואת הארגון המנחה שלהם לביקור בבית הקברות הזה שילמדו שם מה היא הקרבה ומה הם ממלכתיות ודרך ארץ. עד אז יש לי משהו אחד להגיד לכם - בא לי להקיא".

פסוט פייסבוק שגריר ישראל בפנמה רדא מנצור ()
הפוסט של השגריר

 

כאמור, משרד החוץ פרסם הבוקר הודעה בנושא - יום לאחר הפוסט הנוקב של השגריר. "משרד החוץ בתיאום עם רשות שדות התעופה יצר קשר בין השגריר הבכיר, הוותיק והמוערך רדא מנצור לבין גורמי המקצוע ברשות שדות התעופה על מנת שהמקרה ייבחן", נאמר בהודעת משרד החוץ.

 

עוד צוין בהודעה כי "אנחנו מאמינים שהמפגש המרכזי המתרחש בנקודות הכניסה והיציאה מהארץ, בין אזרחים ומבקרים בישראל לבין משרתי הציבור, כולל אלה האמונים על נושא הביטחון, צריך להיעשות במקצועיות ובה בעת להיעשות מתוך תפישה של שירותיות ולהתקיים מתוך כבוד הדדי".

 

מרשות שדות התעופה נמסר אמש בתגובה לטענות השגריר: "הבידוק הביטחוני בנתב"ג מתבצע ללא הבדל דת, גזע או מין ובאופן שוויוני. כשאתה פוגש יותר מ-25 מיליון נוסעים בשנה יש מי שיבחר להיפגע ממפגש עם מאבטחת שעושה עבודתה. עוד בטרם בוצע תחקיר ומקריאת הפוסט אין שום פסול בעבודת הסורקת".

 

דובר רשות התעופה עופר לפלר הוסיף בנימה אישית: "גם מיטב חבריי כמו חבריך ובני משפחתנו קבורים בבית קברות צבאיים. אני מציע לכבוד השגריר שיגיד לבת שלו בפעם הבאה שהסורקת עושה הכול כדי להגן עליה ועל המדינה".

 

במקביל, גמלאי משרד החוץ הביעו תמיכה בשגריר מנצור ובבני משפחתו. "הזדעזענו מהיחס שקיבלתם, אתה, בתך ובני משפחתך בבידוק בנתב"ג וכן מהתגובה המתנשאת של דובר רשות שדות התעופה המתעלמת מתחושותיכם הקשות", ציינו גמלאי משרד החוץ.

 

הם הוסיפו כי "לאורך השנים ראינו אותך משקיע את נשמתך בייצוגה של מדינת ישראל. אתה שגריר מצוין ואנו גאים בך. אנו משוכנעים שגם חברינו במשרד ימצאו את הדרך להביע בפניך בהמשך את תמיכתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים