שתף קטע נבחר

איילת שקד: "נמליץ על מועמד הימין, כרגע זה נתניהו"

מנהיגת הימין המאוחד תקפה באולפן ynet את הליכוד ("40 שנה בשלטון ולא נגעו במערכת המשפט"), הדגישה שבנט לא מנהל אותה ("אני נתתי לו סמכות לנהל מו"מ") וטענה שהבדלי התפיסות הפנימיים הם יתרון ("אני מאוד בעד גיוס נשים"). בן גביר? "רציתי אותו ברשימה, שיפסיקו להתבכיין"

 

 

לאחר שנסגרו רשימות המועמדים בבחירות לכנסת בספטמבר, הקמפיין מתחיל - ויו"ר "הימין המאוחד", איילת שקד, פתחה אותו הבוקר (יום א') באולפן ynet. שקד, שרק לפני כמה חודשים המפלגה שלה ושל נפתלי בנט לא עברה את אחוז החסימה, הפכה למובילת הימין המאוחד, וברקע הסערה סביב האפשרות שלליכוד יהיה מועמד אחר לראשות ממשלה אחרי הבחירות אמרה: "נמליץ על מועמד הימין לראשות הממשלה, כרגע זה בנימין נתניהו".

 

כל העדכונים על מערכת הבחירות - במתחם הבחירות של ynet

 

"אני לא מתערבת בעניינים פנימיים של הליכוד, אני חושבת שכל מי שהוא איש ימין צריך להצביע לימין המאוחד ולא לליכוד", אמרה שקד בתגובה לשאלה בנוגע לחשיפת ynet על מכתב ההתחייבות לתמיכה בנתניהו בליכוד. "בסופו של דבר זו תהיה ממשלת נתניהו-שקד או ממשלת נתניהו-גנץ, אלה האופציות. אנחנו מפלגת ימין אידיאולוגי, כלכלי, מדיני, ימין שמרני, ולכן ככל שנהיה גדולים ככה הסיכויים שתהיה ממשלת ימין גדולים יותר".

 

- נתניהו חושש בצדק? שמענו את ההתבטאויות של ליברמן, גם אתם לפני שהצטרפתם לבית היהודי סירבתם להגיד מפורשות שתתמכו בו.

"אנחנו נמליץ על מועמד הימין לראשות הממשלה, כפי שזה נראה היום זה בנימין נתניהו. אנחנו בהחלט מפלגה גדולה ומשמעותית, גם אנחנו שואפים להנהגת המדינה, להשפעה מרבית, וכדי שזה יהיה אני חושבת שציבור הימין צריך להצביע לימין המאוחד.

 

"הליכוד ביצע את ההתנתקות עם 40 מנדטים", תקפה שקד. "ראש הממשלה שחרר מעל אלף מחבלים בעסקת שליט שזו עסקה מופקרת, וצריך לזכור שכשאנחנו לא היינו בממשלה הוא נאם את נאום בר אילן בעד הקמת מדינה פלסטינית".

איילת שקד באולפן ynet (צילום: מוטי קמחי)
איילת שקד באולפן ynet(צילום: מוטי קמחי)

בנימין נתניהו אפרת גוש עציון (צילום: לע
נתניהו באפרת בשבוע שעבר. "הליכוד ביצע את ההתנתקות עם 40 מנדטים"(צילום: לע"מ)
 

לדבריה, גוש הימין יכול לקבל 61 מנדטים גם ללא ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן: "אם מצביעי הימין לא יזרקו את הקולות שלהם לפח ויצביעו למפלגות שכבר היום לא עוברות את אחוז החסימה, אז אנחנו נקבל 61. לימין יש 65-64 מנדטים ללא ליברמן, אם הם יגיעו לימין המאוחד, ולליכוד תהיה ממשלת 61".

 

שקד התייחסה לביקורת על האיחוד בימין שבראשו היא עומדת, שבמסגרתו ירוצו היא ונפתלי בנט עם בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ. "זה גוש של כמה מפלגות, אנחנו מסמלים את הזרם היותר ליברלי, יש את הזרם יותר שמרני. זו מפלגה מגוונת, הטרוגנית, זו המפלגה היחידה שבראשה עומדת אישה, ואישה לא דתייה, לעומת כחול לבן שיש לה חמישה גברים. אז אם מישהו רוצה לדבר איתי על ליברלים - שידברו איתי על דברים כאלה".

 

- אצלכם יש אנשים שתומכים בטיפולי המרה.

"זה גם שקר, הרב רפי פרץ אמר במפורש, הוא הוציא הודעה מאוד חד-משמעית שהוא מתנגד לטיפולי המרה".

 

- אחרי שהוא ראה את הנזק מהריאיון.

"זה לא משנה, זה מה שהוא הוציא וזו עמדתו. אני חושבת שזה שהמפלגה שלנו מגוונת זה יפה ומחזק, יש בהחלט קבוצה ליברלית, יש קבוצה שמרנית, אנחנו מאמינים בכלכלה חופשית, בתחרות, בהחלשת כוח ההסתדרות, אני לא מכירה עוד הרבה מפלגות כאלה".

הימין המאוחד ()
שקד ובנט עם פרץ וסמוטריץ'. "זה אתגר"
 

- מה יקרה בפעם הבאה שרפי פרץ או בצלאל סמוטריץ' יגידו משהו נגד להט"בים או משהו שפחות תואם את עמדתך? את יכולה להשפיע עליהם שלא יתבטאו כך?

"אני מסתכלת על מהות, בקמפיין חשוב גם התבטאויות כאלה או אחרות, אבל במהות המפלגה מגוונת וזה יפה, יש מכנה משותף אחד מאוד גדול, אנחנו תומכים בארץ ישראל, מאמינים בהתיישבות ביהודה ושומרון, תומכים בשינויים במערכת המשפט, הליכוד היה 40 שנה בשלטון אבל לא שינה כלום במערכת המשפט. עד שאני לא נכנסתי לא עשו שום שינויים. סמוטריץ' כשר תחבורה שם את כל כובד משקלו על פיתוח תחבורה ציבורית, בניית רכבת תחתית, זה לא היה קודם, אנחנו שרים מאוד ביצועיים.

 

"ישראל כץ תמך ברכבת הקלה שזה חשוב, עכשיו בצלאל סמוטריץ' רוצה להוסיף את הרכבת התחתית, זה דבר מאוד חשוב. בנט כשר חינוך, לא היה שר חינוך לפניו שקיבל כזו קטסטרופה בלימודי מתמטיקה והזניק את חמש יחידות מתמטיקה מ-8,000 תלמידים ל-18 אלף תלמידים. בקמפיין חוצות של המחנה הציוני דיברו על סייעת שנייה, הוא עשה את זה. אנחנו פוליטיקאים שמבצעים, לא עובדים בשביל עצמנו, עובדים בשביל הציבור".

 

"שיקולים ילדותיים שיכולים להפיל את גוש הימין"

- את מבינה מה קרה לליברמן, למה הוא התהפך ככה?

"ליברמן לא תומך בממשלת ימין, ולכן אני חושבת שמצביע ימין לא צריך להצביע לליברמן. בסופו של דבר יש שתי אופציות, או ממשלת נתניהו-שקד או ממשלת נתניהו-גנץ-לפיד".

 

- את גם מגדירה את ליברמן כשמאל?

"ליברמן לא נמצא במחנה הימין, מכיוון שהוא לא תומך בממשלת ימין".

 

- בכחול לבן מקימים מטה ומנסים לפנות לציונות הדתית, תמרוץ של נשים להתגייס לצה"ל, זה דבר שאתם יכולים לתת לו מענה?

"כחול לבן זו מפלגת שמאל עם שלושה עלי תאנה. הציונות הדתית שייכת למחנה הימין, אנחנו מייצגים גם את הזרם הליברלי, אנחנו מאוד בעד גיוס נשים לצבא".

 

- הרב פרץ לא מאוד בעד גיוס נשים לצבא.

"זו מפלגה שיכולה להיות מפלגת שלטון כי זו מפלגה מגוונת. בליכוד יושבים אנשים כמו צחי הנגבי שתומך במדינה פלסטינית, ראש הממשלה שנאם את נאום בר אילן, יריב לוין וציפי לבני (התכוונה לחוטובלי - מ"א) שמתנגדים. אנחנו, נפתלי בנט, מתן כהנא ועוד ח"כים רבים אחרים אומרים באופן חד-משמעי, כל בת שרוצה להתגייס יכולה להתגייס לצבא, יש לה בחירה אם לעשות שירות צבאי או לאומי, שניהם מאוד חשובים, אני הייתי מש"קית חינוך בגולני ואני מאוד גאה על זה".

  ()
גנץ, יעלון, לפיד ואשכנזי. "אני אישה בראש מפלגה, להם יש חמישה גברים"
  

- אומרים שמצד אחד ההישג שאת האישה הראשונה בראש המפלגה הוא מאוד יפה, מצד שני אומרים שבנט מנהל אותך.

"אני נתתי לבנט את הסמכות והפקדתי בידיו לנהל את המו"מ מול איחוד מפלגות הימין. אני לא מכירה הרבה אנשים במדינת ישראל שטובים יותר מבנט בניהול מו"מ".

 

- השאלה היא, האם הוא מנהל בהחלטות שמתקבלות?

"ממש לא, אני זאת שדחפתי לאיחוד, הוא רצה לרוץ בנפרד ועובדה שאני הובלתי את המהלך הגדול לאיחוד. בנט הוא אשף בניהול מו"מ, הוא ניהל את המו"מ בתיאום מלא איתי ובהסכמה איתי".

 

- יש מי שאומר שהוא הצליח לדחוק את עוצמה יהודית.

"שעוצמה יהודית יפסיקו להתבכיין, נתנו להם שני מקומות ריאליים, הם יכלו להיות דומיננטיים ולהשפיע, הצענו להם תפקידים".

 

 

- רצית איתך את מרזל וגולדשטיין?

"לא, הם לא היו חלק מהרשימה. היה מדובר בבן גביר ובבחור אחר. הם בחרו לא לעשות את זה משיקולי כבוד, שיקולים ילדותיים, ועכשיו הם יצאו להרפתקה מסוכנת שיכולה להפיל את גוש הימין".

 

- אולי השתמשו בהם וזרקו אותם?

"חס וחלילה, בן גביר יודע שאני רציתי שהוא יהיה ברשימה, זה לא סוד. אחרי שנסגר ההסכם עם איחוד מפלגות הימין המקומות שהוצעו זה 8 ו-13. אם ארץ ישראל הייתה חשובה להם הם היו אומרים מיד כן, אם זה מה שהיה אכפת להם. מה שחשוב להם זה האגו, והם יצאו להרפתקה מסוכנת".

 

"זה כוח להיות שונים"

- לא ויתרת על הרעיון להיות ראש ממשלה.

"כרגע זה לא הפרק, בעתיד אני בהחלט רואה את זה כאופציה. כרגע בבחירות הקרובות מה שאנחנו רוצים זה להקים ממשלת ימין ושאנחנו נהיה בה דומיננטיים ככל האפשר. אנחנו היחידים שעשו דברים למען כלכלה חופשית, אני השתתי שקיפות על ההסתדרות, בנט פתח את שוק המלט, שוק הגבינות הצהובות, אנחנו נלחמים במונופולים, בטייקונים, בהסתדרות. המצביעים שרוצים כלכלה ליברלית צריכים למצוא את הבית שלהם אצלנו, כי אם לא תהיה ממשלת כחלון ניסנקורן, ממשלת שמאל כלכלית".

 

- שחרור מחבלים, כסף לחמאס עבר בקדנציה שלכם, עזה לא שקטה, יש לכם קווים אדומים חדשים?

"משרד הביטחון לא נוהל על ידינו. נתניהו וליברמן העבירו כסף לחמאס".

 

- הייתם חברי קבינט.

"אני במשרד המשפטים עשיתי דברים שאף אחד לא עשה. מפלגה שלא מחזיקה בתיק הביטחון יכולה להשפיע בקבינט, יכולה להשפיע במדיניות, אנחנו עצרנו את שחרור המחבלים ומאז לא שחררו יותר מחבלים". 

 

- כשאשתו של רפי פרץ אומרת שהמועמדות שלך בראש הרשימה היא חושך, מה את חושבת?

"אני לא מערבת בני משפחה".

 

- הם מערבים אותך.

"אני עובדת בצורה מצוינת עם הרב רפי פרץ. סמוטריץ', פרץ, בנט ואני עובדים בשותפות, בפתיחות ובהגינות, יש לנו קבוצת וואטסאפ שנקראת הקוקפיט, אנחנו מנהלים את זה ביחד ואני בטוחה שנביא תוצאות. זה אתגר כי אלו כמה מפלגות ביחד, זה שאנחנו שונים אני חושבת שזה כוח, זה פותח אותנו למגוון של אוכלוסיות".

 

- אז הרב פרץ לא מנוהל על ידי אשתו?

"אני עובדת מול הרב רפי פרץ, לא מול אף אחד אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
איילת שקד באולפן ynet
צילום: מוטי קמחי
מומלצים