שתף קטע נבחר

גיבור הטבח בוולמרט: "תפסתי ילדים ועזרתי להם לברוח"

גלנדון אוקלי, חייל שלא בתפקיד, היה בחנות סמוכה לסניף וולמרט בקניון באל-פאסו שבטקסס כשהחל הטבח. "שמעתי קולות ירי. ראיתי ילדים מתרוצצים בלי ההורים שלהם, חלקם בוכים", הוא אמר וסיפר שעזר להם להגיע למקום בטוח. "אספתי כמה שהצלחתי. אני מקווה שהם בסדר"

חייל שלא היה בתפקיד ושהה אמש (שבת) בקניון Cielos Vista באל-פאסו שבטקסס, בסמוך לזירת הטבח, הוכתר כגיבור אחרי שסיפר כיצד הוא ואדם נוסף עזרו לילדים לברוח למקום בטוח. גלנדון אוקלי סיפר לתחנת טלוויזיה מקומית שהיה באמצע קניות בחנות ספורט בקניון כשילד רץ פנימה ואמר שיש יורה פעיל בחנות "וולמרט" הסמוכה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

גלנדון אוקלי  טבח ירי אל פאסו טקסס  ()
"דאגתי לילדים". אוקלי וזירת הירי

אוקלי סיפר שבהתחלה לא האמין לילד, אך כשיצא מהחנות "שמעתי קולות ירי". הוא סיפר שלאחרונה קיבל רישיון לשאת נשק ושהיה לו אקדח. "אנחנו מאומנים, כששומעים יריות, לשלוף את הנשק ולחשוב מהר", הוא אמר. "זו הרגשה שאתה לא יכול להסביר".

 

אף שהיה חמוש, אוקלי לא ירה. הוא סיפר שניסה להגיע לחניון וראה "חבורה שלמה" של ילדים מתרוצצים בלי ההורים שלהם, חלקם בוכים. "אספתי כמה שיותר מהם, כמה שהצלחתי. איש אחר עשה את אותו הדבר", הוא אמר והוסיף שהרחיקו את הילדים מהמקום.

ארה
היורה קרוסיוס בזמן הטבח, אמש

ארה

כשאוקלי הגיע לחנייה של הקניון, הדרמה עוד הייתה בעיצומה. "כשיצאתי אחד השוטרים חשב שאני היורה או משהו, אז הייתי צריך להציג לו את המחסנית שלי כדי להראות שהיא עדיין מלאה", הוא אמר.

 

ברשתות החברתיות שיבחו את אוקלי, שאמר שבאותו רגע דאג לילדים יותר מאשר לעצמו. "חשבתי מה הייתי רוצה שמישהו אחר יעשה אם הילד שלי, אם היה לי ילד, היה נקלע למצוקה כזאת", הוא אמר. "פשוט דאגתי לילדים האלה. אני מקווה שהם בסדר".

 

הטבח בקניון באל פאסו טקסס (צילום: AFP)
כוחות ביטחון בזירת הירי(צילום: AFP)

ארה

עדי ראייה נוספים סיפרו על רגעי האימה אמש. אישה אחת סיפרה שראתה בפתח סניף "וולמרט" אישה אחרת שוכבת על הקרקע עם פצע ירי ברגלה ובוכה. "היא צעקה 'איפה הבן שלי? איפה הבן שלי?'", היא סיפרה. לדבריה, האישה אמרה לה שהייתה עם בנה בחנות וכשהחל הירי הם נפרדו ומאז לא ראתה אותו.

 

אדם אחר סיפר שערך קניות בקניון יחד עם אימו כששמעו את קולות הירי. הוא אמר שהם רצו למכונית שלהם בניסיון להימלט, אך לא הייתה אפשרות לצאת מהחניון כי היורה עמד ביציאה וירה לכל עבר. הוא סיפר שהוא ואימו נשכבו על רצפת המכונית וחיכו שהסכנה תחלוף.

תושבי אל פאסו מגיבים לטבח (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הטבח בקניון באל פאסו טקסס (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הטבח בקניון באל פאסו טקסס (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

חקירת הטבח באל-פאסו, בו נרצחו 20 בני אדם ועוד 26 נפצעו, מעלה שהמניע לרצח ההמוני שביצע היורה פטריק קרוסיוס היה גזעני. לפני צאתו לטבח פרסם קרוסיוס מניפסט שבו הזהיר מ"פלישה היספנית", ולפי דיווחים, אחרי מעצרו סיפר לחוקרים שרצה לירות "בכמה שיותר מקסיקנים".

 

מפקד משטרת אל-פאסו גרג אלן אמר הערב שקרוסיוס משתף פעולה עם החוקרים, וככל הנראה הוא קנה את הנשק באופן חוקי. סוכנות הידיעות AP דיווחה שמשרד המשפטים שוקל להאשים את קרוסיוס בעבירה שתאפשר להוציא אותו להורג אם יורשע.

 

חצי יממה אחרי הטבח באל-פאסו, הבוקר נורו למוות תשעה בני אדם מחוץ לבר בדייטון, אוהיו. 27 בני אדם נוספים נפצעו. הרשויות מסרו שהרוצח לבש אפוד מגן והיה חמוש במחסניות נוספות, שבהן לא הספיק להשתמש. עובדה זו עשויה ללמד שאת הטבח תכנן מראש. שעות אחרי הרצח ההמוני שם, המניע למעשה עדיין אינו ידוע.

 

 

הערב דיווחו כלי תקשורת בארה"ב שהרוצח מאוהיו זוהה כקונור בטס, בן 24. עוד דווח שה-FBI ורשויות אכיפת החוק המקומיות הגישו צו חיפוש בבית משפחתו בבלברוק. בניגוד לקרוסיוס, שנתפס בחיים, בטס חוסל על-ידי כוחות הביטחון. הם השתלטו עליו בתוך דקה, אבל די היה בדקה הזו כדי לחולל טבח מחריד. 

 

עדי ראייה סיפרו שבטס פתח באש אחרי שסירבו לאפשר לו להיכנס לבר בשם Ned Peppers Bar. ייתכן שהוא נחסם מלכתחילה כיוון שהיה חמוש. אנשים שהיו במקום העידו כי הירי, שהחל בסביבות השעה 1 בלילה שעון מקומי, נמשך כחצי דקה, וכי שמעו עשרות יריות, אולי 50.

אוהיו דייטון ירי ארה
זירת הירי בדייטון(צילום: AP)

אוהיו דייטון ירי ארה

 זירת אירוע הירי באוהיו ()
 

לפי מאגר נתונים שמנהלים אוניברסיטת נורת'איסטרן, העיתון USA Today וסוכנות הידיעות AP, האירוע באל-פאסו אתמול היה רצח ההמונים ה-21 בארה"ב מאז תחילת השנה, והאירוע באוהיו הבוקר היה ה-22. המאגר כוללת כל אירוע רצח מאז 2006 שבו היו לפחות ארבעה הרוגים, לא כולל הרוצח, ושהתרחש בפרק זמן קצר - בלי קשר לסוג הנשק, למקום ולמניע של הרוצח או למערכת היחסים בינו לבין הקורבנות. מאז תחילת השנה נרצחו בארה"ב 125 בני אדם באירועים כאלה. מאות נפצעו.

 

כמו בכל מעשה טבח גדול בארה"ב, אירוע הירי באל-פאסו מעלה שוב לדיון ציבורי את סוגיית הפיקוח על הנשק. אף שבכל שנה מתבצעים בארה"ב מאות פיגועי ירי מהסוג הזה, ובשנים האחרונות לפחות כמה מסעות ירי מדי שנה גובים מספר דו-ספרתי של הרוגים, הקשחה דרמטית של חוקי הנשק בארה"ב אינה נראית באופק, וזאת בשל התנגדות גורמים שמרניים בהובלת איגוד הרובאים הלאומי (NRA), לובי הנשק החזק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שמעתי ירי". אוקלי וזירת הטבח
מומלצים