שתף קטע נבחר

המשטרה: ראיות שגל הירש ביצע עבירות מס במיליונים, אין חשד לשוחד

על פי החשד, תא"ל במיל' הירש ביצע עבירות מס בפרשה שהתפוצצה לפני ארבע שנים. שותפו העסקי חשוד במרמה, וגם אביו של הזמר עומר אדם. במוקד הפרשה: קידום מכרזים בגיאורגיה בהיקף של עשרות מיליונים. הליכוד: "שבוע אחרי שהצטרף, המשטרה ממליצה להעמידו לדין. זה בטח מקרי"

 גל הירש (צילום: שאול גולן)
גל הירש(צילום: שאול גולן)
  

המשטרה קובעת כי נמצאה תשתית ראייתית שתא"ל במיל' גל הירש ביצע עבירות מס במיליוני שקלים בפרשת גיאורגיה. במסגרת הפרשה, שהתפוצצה לפני ארבע שנים, נחקרו הירש וארבעה עובדים נוספים ב"דיפנסיב שילד" בחשד ששילמו שוחד לגורמים בגיאורגיה על מנת לזכות במכרז. בהודעה היום (ב') לא הוזכר חשד לשוחד נגד הירש.

 

החקירה החלה בגין חשד למתן שוחד לעובד זר, אולם במשטרה לא הצליחו לגבש תשתית ראייתית בעניין זה. לפי החשד שנבדק בעבר, גורמים בחברת האחזקות של הירש וחברות הקשורות עמה זכו במרמה בהסכמים לביצוע פרויקטים בהיקפים כספיים נרחבים בגיאורגיה בתמורה לשוחד ששילמו לעובד ציבור במדינה. עוד עלה חשד כי באחד מהפרויקטים קיבלו המעורבים במרמה תשלום בהיקף גדול מכפי התשלום שהיו זכאים לו.

 

בפרשה גוייס עד מדינה ונאספו מאות מסמכים המפלילים את הירש ועוד שבעה חשודים. גורמי החקירה הדפו את הטענות על התארכות החקירה והאשימו בכך את התנהלותו של הירש: "הטענה על סיכול תפקיד המפכ"ל התבררה כטענה מופרכת".

 

כבר בתחילת החקירה, שנוהלה על ידי יאח"ה ורשות המסים, הצליחה המשטרה לגייס עד מדינה שהיה מעורב בפרשה, והוא סיפר לחוקרי המשטרה על החשד לעבירות שוחד בגיאורגיה בין השנים 2007 ל-2009. עיקר החשדות היו על כך שחברת "דיפנסיב שילד" בבעלות הירש ועודד שכנאי זכתה בכמה מכרזים גדולים בגיאורגיה תוך שעל פי החשד שולמו תשלומי שוחד לשר ההגנה הגיאורגי.

 

בסופו של דבר, למרות עד המדינה שגויס וחיקורי הדין שבוצעו בגיאורגיה, לא הצליחו במשטרה לבסס את החשד הזה. מממצאי החקירה עולה כי הירש ושאר החשודים הקימו חברות בפנמה, והקימו חשבונות בנק בשוויץ אשר לא דווחו לרשויות המס בישראל. לאותן חשבונות כך על פי החשד הוזרמו עשרות מיליוני שקלים ואלה לא דווחו לרשויות המס בישראל.

 

במשטרה התקשו לקדם את החקירה, בין היתר בגלל התנהלותו של הירש, שלדברי גורמים במשטרה "משך את החקירה עוד ועוד בתרגילים שונים". באחד המקרים, עורכי דין של החברות נסע לשווייץ, אסף מסמכים שיכלו לקדם את החקירה מהבנקים, ולאחר מכן נטען כי הם חוסים תחת הגנת עורך דין לקוח.

 

גורמי החקירה הפנו אצבע מאשימה כלפי הירש ואנשיו שגרמו להתארכות החקירה, ולאחר מכן תקפו את המשטרה על התנהלותה בעניין. "אף אחד לא סיכל לתתאלוף גל הירש את תפקיד המפכ"ל", אמרו גורמים ברשויות האכיפה.

 

בסך הכל נמצאו המלצות נגד שמונה חשודים, בהם גם עודד שכנאי וגם יניב אדם - אביו של הזמר עומר אדם. גם שניהם חשודים בעבירות מסים.

  

המידע על הירש ו"דיפנסיב שילד" בנוגע לגיאורגיה הועבר לישראל לאחר שהוצגה בשעתו מועמדותו של הירש לתפקיד מפכ"ל המשטרה. משטרת ישראל ורשויות האכיפה בעולם שיתפו פעולה בחקירה זו.

 

הירש עצמו אמר בתחילת השנה בריאיון ל"ידיעות אחרונות": התנהל נגדי קמפיין מתוזמר. משפחות שכולות הוכוונו נגדי. פתאום צצו לתדהמתי אנשים חסרי עמוד שדרה, שאמרו: 'הוא לא ראוי'". בפרקליטות הדפו את האשמותיו: "החקירה, המתמקדת ב'פרשת גיאורגיה' עודנה מתנהלת, ובמסגרתה נאלצה המדינה לפנות לעזרה משפטית ממספר מדינות, הליך מסורבל שבאופן טבעי נמשך זמן רב", אמרו אז בתגובה לדבריו בריאיון.

 

 

גל הירש התפקד באחרונה לליכוד בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו. הירש, שהתמודד בבחירות האחרונות תחת מפלגת "מגן" שהקים וזכה לקולות מעטים, מסר: "אני מאמין בימין ביטחוני, חברתי וליברלי, ותנועת הליכוד היא כזו". לדבריו, "זו עת לחיבור ואיחוד בכלל וחיבור כל קול בימין בפרט, ועל כן אני נרתם למשימה".

 

מפלגת הליכוד הגיבה להודעת המשטרה, ובעמוד הטוויטר של המפלגה נכתב: "שבוע אחרי שגל הירש מצטרף לליכוד, המשטרה ממליצה להעמיד אותו לדין. זה בטח מקרי".

עורכי הדין נבות תל-צור, טל שפירא וגיורא אדרת (צילום: עמית שעל, ישראל יוסף, שאול גולן) (צילום: עמית שעל, ישראל יוסף, שאול גולן)
עורכי הדין נבות תל-צור, טל שפירא וגיורא אדרת(צילום: עמית שעל, ישראל יוסף, שאול גולן)

פרקליטיו של גל הירש, עורכי הדין נבות תל-צור, גיורא אדרת וטל שפירא, מסרו כי הם "מברכים על ההחלטה לסגור גם את התיק השני שנפתח כנגד הירש לאחר שמונה לתפקיד מפכל המשטרה". לדבריהם, "זו החלטה צפויה ומתבקשת שהתקבלה, לצערנו, בשיהוי ניכר ובחלוף ארבע שנים מאז סוכל המינוי. החלטה זו, המצטרפת להחלטה קודמת לסגור את התיק שנפתח כנגד הירש בקשר למכרז פינוי המוקשים בראשון לציון, מדברת בעד עצמה ומעלה שאלות קשות ותהיות רבות באשר להחלטה לפתוח בחקירות אלה שהביאו לביטול מינויו למפכ"ל".

 

הם הוסיפו: "באשר לתיק המס כביכול, יובהר כי הירש דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. הירש לא ביצע כל עבירה, דיווח על הכנסותיו באופן מלא ושילם מס כדין בגינן. מדובר לכל היותר בוויכוח אזרחי ואנו סמוכים ובטוחים שלאחר שתיק זה ייבחן בפרקליטות, ייסגר אף הוא בדומה לשני התיקים האחרים, ובכך יסתיים סוף כל סוף עינוי הדין הבלתי נתפש שעובר על הירש ומשפחתו מאז סיכול מינויו לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל בשנת 2015".

 

פרקליטו של עודד שכנאי, עו"ד ז'ק חן, מסר: "עתה, לאחר שנים ארוכות של חקירה, התיק הועבר לפרקליטות, ואנו מקווים כי לאחר שתעמיק בחומר החקירה, תגיע הפרקליטות למסקנה הנכונה שלפיה אין יסוד גם לטענות שנותרו".

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליהי קרופניק
גל הירש
צילום: ליהי קרופניק
מומלצים