שתף קטע נבחר

במקום לקנות: משכירים את הדירות הקטנות ושוכרים דירות גדולות

מבדיקת "ידיעות אחרונות" ו-ynet בסיוע יד 2 עולה כי בגלל יוקר הדיור מעדיפים בעלי דירות של 2 וֿ-3 חדרים להשכיר אותן, ובמקומן לשכור דירות של 5 ו-6 חדרים במחיר לא גבוה בשכונות חדשות. בין השכונות המבוקשות: הגוש הגדול בתל אביב, אפק בראש העין ונווה זמר ברעננה

מגמה מעניינת בשוק הדירות להשכרה: רבים מבעלי הדירות הקטנות מעדיפים להשכיר אותן ולשכור דירה משודרגת יותר. הסיבה: יוקר הדיור. בדיקת "ידיעות אחרונות" ו-ynet בסיוע נתוני יד 2 מגלה כי שכונות חדשות, ובראשן שכונת אפק בראש העין, הגוש הגדול בתל אביב, שכונת שרונים בכפר יונה ושכונת נווה זמר ברעננה, הן המקומות המבוקשים ביותר בישראל לשכירות של דירות גדולות, חמישה ושישה חדרים.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

בקרוב בישראל? מהפכת השכירות ההוגנת בניו יורק וברלין יוצאת לדרך

דמי השכירות עולים: בכמה הם זינקו ביישוב שלכם?

טרמיטים במשקוף, נחשים בסלון וחולדה בקיר: הזוועות של שוכרי הדירות

 

מהנתונים עולה כי במשך שנת 2019 חיפשו כ-19,300 בני אדם דירת חמישה חדרים לשכירות בשכונת אפק בראש העין, שבה עמד שכר הדירה על 4,600 שקל לחודש. הביקוש לשכירת דירה בת חמישה חדרים בגוש הגדול בתל אביב עמד על כ-13,500 בני אדם. שכר הדירה בשכונה הזאת מגיע ל-9,550 שקל לחודש. בשכונת זמר, המבוקשת ביותר ברעננה לדירות חמישה חדרים, עמד מספר המחפשים על 7,500 בני אדם, כאשר שכר הדירה החודשי לדירה בגודל הזה עמד על כ-6,300 שקל.

דירה להשכרה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
דירה להשכרה(צילום: ירון ברנר)

מניתוח הביקושים לדירות שש חדרים עולה כי לרשימת המקומות המבוקשים נכנסות שכונות בעלות צביון דתי, כמו שכונת כפר גנים ג' בפתח־תקווה, שבה חיפשו כ-4,000 בני אדם דירות של שישה חדרים להשכרה. שכונה נוספת שנמצאה מבוקשת היא קריית מנחם באופקים, עם כ-2,400 חיפושים בעבור דירת שישה חדרים. המחיר הממוצע לשכירות לחודש בשכונה עמד על כ-4,000 שקל.

 

יבין גיל מור, מנכ"ל יד 2: "נהוג לחשוב ששוק השכירות מיועד בעיקר לצעירים ולזוגות צעירים שמחפשים דירות קטנות למגורים זמניים. למרות זאת, הנתונים שלנו מעידים על שוק פעיל מאוד גם בהשכרה של דירות גדולות, של חמישה ושישה חדרים. כשליש ממחפשי הדירות להשכרה בכל הארץ מתעניינים בדירות של חמישה ושישה חדרים, ביניהן אפשר למנות פנטהאוזים, צמודי קרקע ודירות מיוחדות".

 

לדבריו של גיל מור, משפרי דיור שמעוניינים לשדרג את איכות חייהם מדירת ארבעה חדרים לדירה גדולה יותר, למיני-פנטהאוז או לפנטהאוז בשכונה מבוקשת ואיכותית, מגלים שהפערים הכרוכים במכירת הדירה הקיימת ורכישת דירה גדולה יותר גבוהים מאוד, ולכן הם מעדיפים במקרים רבים להשכיר דירה קיימת ולשכור דירה גדולה יותר בשכונה שבהם הם רוצים לגור. כך, למשל, מחירי דירות חמישה חדרים בשכונות הצפוניות של תל־אביב מגיעים ליותר מארבעה מיליון שקל, והפער בין דירת ארבעה חדרים לדירת חמישה חדרים עומד על כמיליון שקל.

 

גיל מור: "השכרת דירות גדולות בשכונות חדשות המאופיינות בעודף היצע, עשויה להיות רווחית. באזורים האלה, היצע דירות גדול הוביל למחירי שכירות נמוכים יחסית. בדרך זו, משפרי דיור יכולים להשכיר דירת חמישה חדרים חדשה ולהישאר עם רווח, בהנחה שהם מחזיקים בדירה קטנה בשכונות עם רמת מחירים גבוהה יותר".

יניב גיל מור, מנכ
יבין גיל מור, מנכ"ל יד 2(צילום: ארז סגית)

רחלי בריזל, סמנכ"לית השיווק בחברת אשדר, מאשרת את המגמה המסתמנת בימים אלה: "אנו עדים בתקופה האחרונה לתופעה הולכת וגוברת של משפרי דיור שמעוניינים לגור בשכונות מבוקשות, ומעדיפים לפחות בשלב הראשון להשכיר את הדירה שבבעלותם ולשכור דירה גדולה בשכונה המבוקשת, עד לגיוס ההון הנדרש לרכישה של דירה. בפרויקט קריניצי החדשה ברמת־גן, אותו אנו בונים עם אזורים וצמח המרמן, היו בשלושת החודשים האחרונים חמישה מקרים של אנשים ששכרו דירה במגדל הראשון שאוכלס, וכעת הם רוכשים דירה במגדל הרביעי".

 

חלק מהשיקולים הם גם שיקולי מס. לדברי לירון פרי, מנכ"ל פרי נדל"ן, שאיכלסה לאחרונה פרויקטים בשכונת רחובות המדע וברובע יזרעאל בעפולה: "בעלי דירה נוספת ייאלצו לשלם גם מס שבח על הדירה אותה הם מוכרים, ומס רכישה גבוה על הדירה החדשה. כדי לחסוך את המיסוי, אותן משפחות מעדיפות להוציא לשכירות גם את הדירה שבה הן מתגוררות ולהשכיר במקומה דירה גדולה יותר". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים