שתף קטע נבחר

בקרוב בגולן: שמורת טבע קסומה במקום בסיס צבאי

במשך שנים מנהלים רשות הטבע והגנים ומערכת הביטחון מו"מ על 250 דונמים של טבע נדיר שנמצאים כיום בשטחו של בסיס צנובר. כעת הגיעו הצדדים להסכם והטבילה במעיין עין ראובן הפסטורלי קרובה מתמיד

 

 

 

היכונו היכונו: פינת חמד חדשה בגולן תועבר בתקופה הקרובה מידי הצבא לרשות הטבע והגנים, שתהפוך אותה לשמורת טבע. השמורה החדשה ששטחה צפוי להיות 250 דונם, תכיל מעיין בשם עין ראובן, בריכה ושטח קמפינג.

 

מעיין עין נון נפתח מחדש אחרי שנים של הזנחה

 

השמורה החדשה נמצאת כיום בשטח השייך לבסיס צנובר, מערבית לקצרין. מדובר בכשליש מהשטח הצבאי במקום. רשות הטבע והגנים פנתה לפני קרוב לשש שנים למערכת הביטחון, וביקשה להעביר את האזור הכולל את עין ראובן לרשותה. לאחר משא ומתן ממושך, הושגה ההסכמה המיוחלת.

 

בימים האחרונים גובש ונחתם הסכם בין משרד הביטחון לרשות הטבע והגנים (רט"ג) ובתוך כחצי שנה יועבר השטח לרשות מקרקעי ישראל וממנה לרט"ג.

מעיין עין ראובן (צילום: אבישי צוקר, רשות הטבע והגנים)
מעיין עין ראובן(צילום: אבישי צוקר, רשות הטבע והגנים)

מעיין עין ראובן (צילום: אבישי צוקר, רשות הטבע והגנים)
הכינו את ציוד הקמפינג(צילום: אבישי צוקר, רשות הטבע והגנים)
 

מפה מעיין עין ראובן (Google Maps)
(Google Maps)

עין ראובן הוא מעיין שכבה. מימיו מזינים בריכה, וזורמים לנחל משושים. במקום מתכוונים ברשות להקים שמורה וכן להכשיר שטח לקמפינג שבו ניתן יהיה לישון בלילות.

 

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, אמר כי הוא מקווה שהאתר ייפתח לציבור בעוד כשנה וחצי. "אנחנו שמחים שזכינו לשיתוף פעולה מצוין של משרד הביטחון, של פיקוד צפון, המועצה האזורית גולן ורשות מקרקעי ישראל, כולל תקצוב ראשוני מהקרן לשטחים פתוחים", אמר גולדשטיין. "שיתוף פעולה זה מבשיל עכשיו לכדי חתימה על חוזים ויציאה לדרך". לדבריו, "הרשות מקיימת מגעים עם הצבא על פתיחת אזורים נוספים לטיול, והכל בכפוף לשיקולי הביטחון של צה"ל".

 

ראש תחום צפון באגף מבצעים, לוגיסטיקה ונכסים (אמון) במשרד הביטחון, תמי שנוולד, הוסיפה ואמרה כי "הטבע יקר לכולנו, וברגע שהצלחנו למצוא את המתווה המתאים ליישום היוזמה של רשות הטבע והגנים להקים שמורת טבע חדשה בשטח מחנה צנובר, התחלנו בפעולות לשחרור שטח מקסימלי. הדבר הצריך התארגנות מחדש, העתקת תשתיות והזזה של הגדר ההיקפית. חלק מהפעולות כבר בוצעו, כך שכבר בזמן הקרוב ניתן יהיה להתחיל בעבודות להקמת השמורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישי צוקר, רשות הטבע והגנים
מעיין עין ראובן
צילום: אבישי צוקר, רשות הטבע והגנים
מומלצים