שתף קטע נבחר

רשימת השבעה: אלו גופי הפשע הגדולים במגזר הערבי

אחרי שבכירים בעולם הפשע הוכנסו לכלא ב"פרשת 512", תפסו את מקומם ארגונים עברייניים מהמגזר הערבי. דו"ח מיוחד של המשטרה מפרט מיהם שבעת הארגונים המרכזיים וכולל תוכנית פעולה מקיפה נגדם. במשפחת אל-קיעאן, המופיעה בדו"ח, תקפו: "בושה וחרפה שהמשטרה מכינה דו"ח כזה"

אקדח אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

משטרת ישראל מכריזה מלחמה נגד ארגוני הפשיעה הגדולים במגזר הערבי. מדו"ח מיוחד שהוכן לאחרונה באגף החקירות והמודיעין של המשטרה, עולה כי שבעה גופים משמעותיים - חמישה ארגונים ושתי כנופיות - שפועלים במגזר הערבי ניצלו את הוואקום שיצרה פרשת 512, ובמסגרתה הופללו מרבית ראשי ארגוני הפשע בישראל.  "זו בושה וחרפה שהמשטרה מכינה דוח כזה", אמרו היום (ג') במשפחת אבו אל-קיעאן מחורה, ששמה מופיע בדו"ח. "אנחנו משפחה בת 10 אלף נפשות: רופאים, אנשי עסקים עורכי דין ומכובדים".

 

בראש רשימת ארגוני הפשיעה נמצא ארגון הפשע של משפחת חרירי, ואחריו ברשימה אבו-לטיף מהצפון, עראר, כראג'ה וג'ארושי. אחריהם שתי כנופיות: אבו אל-קיעאן, ואל-ערייש. זאת הפעם הראשונה שבמשטרת ישראל הוכנה תוכנית כה מקיפה למלחמה בארגוני הפשיעה הערביים שתפסו מעמד וכוח על חשבון הארגונים היהודיים.

 

"מי שהכין את הדו"ח לא מכיר את המשפחה שלנו"

ד"ר גאבר אבו אל-קיען, מפקח במשרד החינוך ויצחק אבו אל קיען - חבר מועצה בחורה - זעמו כאמור על פרסום הדו"ח המשטרתי ״אנחנו בטח לא מתחברים למושגים האלה של המשטרה. גם אם יש תיק כזה או אחר זה לא אומר שזה ארגון או כנופייה. אנחנו עובדים עם הרשויות ופועלים לפיתוח הנגב לא פחות מכל גוף אחר. רוב רובם של אנשינו הם נורמטיביים שתורמים בכל תחום ותחום. מי שהכין את הדו"ח הזה כנראה לא מבין בפשיעה ובטח לא מכיר את המשפחה שלנו".

 

לפני כשבועיים התקיימה לראשונה ישיבה מיוחדת בנושא שאותה יזם השר לביטחון פנים גלעד ארדן והשתתפו בה ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן, ראש אגף החקירות ניצב גדי סיסו, ומפקד להב 433 ניצב יגאל בן-שלו. בישיבה הוצגה התוכנית למלחמה באותם ארגונים. את הפעילות תרכז להב 433, ולטובת הפרויקט הוקצו משאבים עצומים. לצורך המבצע, וכפי שנחשף כאן לראשונה, בוצע לראשונה שרטוט מדויק של ארגוני הפשיעה והכנופיות המשפיעות במגזר הערבי, תוך הגדרות של תחומי פעילות ושיתופי פעולה עם ארגוני פשיעה אחרים.

 

יצחק אבו אל-קיעאן וד
מימין: יצחק וד"ר ג'אבר אבו אל-קיעאן

 

עוד במהלך הליך המינוי לתפקיד המפכ"ל בשנה שעברה הציב השר ארדן דרישה לכל המועמדים - להציג תוכנית למלחמה בארגוני הפשיעה הערביים. ארדן הסביר אז ש"מכיוון שארגוני הפשיעה הערביים הם מחוללי האלימות המרכזיים ביישובים הערביים, יש להקצות למלחמה בהם את מרב משאבי ויכולות משטרת ישראל". בעקבות זאת, בחודשים האחרונים ישבו קציני אגף החקירות והמודיעין וביצעו ניתוח של הארגונים המובילים ושל הדרך שבה המשטרה תוכל להתמודד מולם.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (צילום: שרון צור)
דרישה לכל המועמדים. השר גלעד ארדן(צילום: שרון צור)

מ
ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן(צילום: שרון צור)

"מגמת התחזקות ארגוני פשיעה ערביים נובעת מהוואקום של פרשת 512 והעברת הפעילות של חלק מהארגונים היהודיים לחו"ל", נאמר במסמך של אגף החקירות והמודיעין. בין השאר התברר כי ארגוני הפשיעה במגזר הערבי מספקים "שירותי אלימות" עבור ארגוני הפשיעה היהודיים וכי מתקיים שיתוף פעולה מבצעי וכלכלי בין ארגוני הפשיעה הערביים ליהודיים. בנוסף לכך נמצא כי קיימים ממשקי פעילות בולטים עם הגדה המערבית - הכוללים מקומות מילוט וסחר באמל"ח. נתון מעניין מצביע על עבריינים ערבים, שהקימו "מושבה" במרוקו והתחברו שם לעבריינים יהודים.

 

 

שלושת הגדולים

בראש הרשימה של אגף המודיעין נמצא ארגון הפשיעה של חרירי (הפועל בצפון הארץ). הארגון נחשב למלוכד מאוד, בין היתר בשל העובדה שמרבית חבריו, ובפרט דרג מקבלי ההחלטות ודרגי הביניים, הם בני משפחה מדרגה ראשונה ושנייה. הארגון עוסק בעיקר בהלבנת הון, הלוואות בשוק האפור, גביית דמי חסות, סחר באמל"ח וסחר בסמים.

 

אחריו ברשימה נמצא ארגון אבו-לטיף (חיפה והצפון), שעיקר פעילותו, על פי המודיעין המשטרתי, היא בתחום הסמים. "חברי הארגון מייבאים סמים מגבולות לבנון, סוריה וירדן באמצעות בלדרים", קובע הדוח. עוד נכתב כי לחברי הארגון יש גישה לאמל"ח תקני, שנמצא בשימוש בצה"ל, כמו רובי M-16, רימוני רסס, רימוני הלם ומטעני חבלה. הלבנת ההון של הארגון מתבצעת במספר דרכים, בהם צ'יינג'ים, הפצת דלק וסחר ברכבי יוקרה, ויש לו יכולת חדירה למוסדות השלטון.

 

שלישי ברשימה הוא ארגון הפשיעה של עראר שפועל באזור ג'לג'וליה והשרון. על פי המשטרה הארגון מתמחה בעסקאות נשק, סחר בסמים והונאות בתחום הרכב.

 

סוגרים את הפירמידה

ארגוני פשיעה נוספים במגזר הערבי: משפחת כראג'ה, שמרכז הפעילות שלה הוא באזור באקה אל-גרבייה, ג'ת וחריש ובמחוז חוף. תחומי הפעילות של הארגון הם סחיטה באיומים, הלבנת הון והשתלטות על קרקעות.

 

ארגון נוסף, של משפחת ג'ארושי, פועל בעיקר ברמלה. על פי הדוח הארגון מתמקד בעיקר בתחום הסמים, באמצעות שימוש באמצעי לחימה. ארגון ג'ארושי היה בעבר מעורה יותר במעשי הפשיעה באזור המרכז, בעיקר בסחיטה באיומים, אולם בשנים האחרונות הוא הוריד פרופיל וחלק מאנשיו פנו לעסקים לגיטימיים. עם זאת, הוא עדיין נחשב לציר מרכזי, שנמצא בקואליציה עם מספר ארגונים יהודיים.

 

סוגרות את פירמידת הפשע במגזר הערבי שתי כנופיות פשע: כנופיית אבו-אל-קיעאן הפועלת במחוז הדרומי של משטרת ישראל ומתמחה בסחר באמל"ח, סחר בסמים, מעשי שוד של תחנות דלק והתפרצות לעסקים; וכנופיית אל-ערייש מאום אל-פחם, שמתמחה במתן הלוואות, גבייה אלימה של חובות ושימוש באמצעי לחימה. הארגון נמצא תחת פיקוח מחוז חוף.

  

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), שהיה אחד הראשונים שדרש כבר לפני שנים איסוף נשק במגזר, אמר כי "הפשיעה והאלימות הן הנושא הראשון המטריד את הציבור הערבי. יש היעדר בטחון אישי. נשק משתולל, רציחות ופרוטקשן מצד אחד, ואלימות ברחוב ואף בבתי ספר על ידי תלמידים נושאי נשק מצד שני".

 

לדבריו, "זה שנים שהנהגת הציבור הערבי דורשת את איסוף הנשק שממלא את היישובים הערביים. אתמול דרשנו בוועדת החינוך להכריז על שנת הלימודים הקרובה כשנת המאבק באלימות.

 

י"ש להביא לידי החלטת ממשלה על מאבק בפשיעה ביישובים הערביים. הגיע הזמן לאיסוף אמיתי של נשק ולא השתלת רובים בעיסאוויה בשביל צילומי סדרת משטרה. יש למנוע פשע, ואם לא אז לפתור את תעלומות הרצח כדי להביא להרתעה. מנגד, יש למגר את תופעת אלימות השוטרים עצמם נגד ערבים בעיקר וגם נגד אתיופים ואחרים. לא מיפוי אנחנו צריכים אלא עשייה ותוצאה. זה אפשרי וזה דחוף".

 

עמותת "יוזמות אברהם" הפועלת לבניית חברה משותפת ליהודים וערבים בישראל מסרה כי היא "מברכת על התוכנית למיגור ארגוני הפשיעה בחברה הערבית, שהם המקור לחלק ניכר מהאלימות והפשיעה בחברה הערבית". לדברי העמותה, "התנאי הראשון למימוש התוכנית הוא בניית אמון עם הציבור הערבי, שרובו המוחלט שומר חוק, ואשר ללא שיתוף פעולה מצידו, לא ניתן יהיה להצליח במשימה. התנאי השני הוא ביטול מידי של הקיצוץ (בסך 400 מיליוני שקלים) בתקציב השיטור ביישובים הערביים ותוספת תקציב ניכרת להקמת תחנות, הוספת תקני שוטרים, רישות במצלמות ועוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים