שתף קטע נבחר

המשטרה בודקת: הפקת "מחוז ירושלים" הציעה לשתול את הרובה

נבדקת האפשרות כי נציג החברה המפיקה את הסדרה "מחוז ירושלים" הוא שהציע למשטרה לשתול את רובה ה-M-16 בבית משפחה ממזרח ירושלים. שוטר קיבל את הצעתם: "טעות בשיקול הדעת". ההפקה: "אם יתברר שהיוזמה מטעמנו - יוסקו מסקנות אישיות"

במשטרה ממשיכים לבדוק את האירועים שקדמו לפשיטה על בית משפחת סלימאן במזרח ירושלים. בין היתר נבדק אם החברה המפיקה את הסדרה "מחוז ירושלים" היא שהציעה למשטרה לשתול את רובה ה-M-16 לאחר שלא נמצא רובה בפשיטה שנערכה באישון ליל. המשטרה פעלה לפי ההמלצה והבדיקה הצביעה עד כה על "טעות בשיקול הדעת של שוטר שהחליט לשים את הנשק בביתו".

 

מההפקה ב"קודה תקשורת" נמסר כי "אם אכן יתברר שהיוזמה של השתלת הנשק היא מטעמנו - יוסקו מסקנות אישיות כלפי מי שעשה את זה".

 

 

מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

במשטרה התנצלו מוקדם יותר על האירוע, אך גורמי משטרה מציינים כי החיפוש בבית לאיתור אמצעי לחימה נעשה כדין באמצעות צו בית משפט בעקבות מידע מודיעיני. נשק לא נמצא בבית. כאמור, המשטרה בודקת אם חברת ההפקה היא שביקשה לביים איתור אמצעי לחימה.

 

בהפקה אמרו כי "הפשיטה הייתה בעקבות מידע מודיעיני אמיתי שהתקבל. אחרי שהשוטרים לא מצאו את הנשק, שתלו את הנשק. צוות (ההפקה) הוקפץ במיוחד בעקבות המידע המודיעיני". בהודעת דוברות המשטרה נכתב: "ברצוננו להבהיר: אנו מתנצלים על כל פגיעה שנגרמה לאזרח כתוצאה משידור הקטע. המקרה נמצא בבדיקה ויופקו הלקחים הנדרשים בהתאם".

מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
ה"חיפושים" בבית משפחת סלימאן בעיסאוויה(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

ל-ynet נודע כי המשטרה פשטה על בית המשפחה בסביבות השעה 3:30 בלילה, בעת שארבעת הילדים, הקטנה שבהם בת 6, ישנו במיטותיהם. לדברי אב המשפחה סאמר סלימאן, השוטרים לא הסכימו שהילדים ימשיכו לישון וביקשו ממנו לרכז אותם בסלון.

 

"הילדים ממש פחדו, גם הכלבים של המשטרה הפחידו אותם. הם שאלו אותי 'מה הם רוצים?'", סיפר סלימאן בשיחה עם ynet. לדבריו, השוטרים פשוט דפקו בדלת, מבלי שדבר תואם איתו מראש. "אם הסדרה לא הייתה משודרת, בכלל לא היינו יודעים שזה היה מבוים. הם אמרו שהם מצלמים כדי למנוע טענות על נזק או גניבת רכוש", הוסיף.

 

החיפוש נעשה בביתו של סלימאן בשכונת עיסאוויה בנובמבר 2018. בסוף הצילומים קיבל סלימאן מהשוטרים מסמך ובו נכתב: "לא נתפס דבר". סלימאן, תושב שומר חוק ללא שום עבר פלילי, לא היה מודע לכך שהמשטרה השתילה נשק במרתף ביתו לצורך הצילומים.

 


מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
הנשק שנשתל ו"נמצא" בביתו של סלימאן(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

האירוע שודר בפרק התשיעי בסדרה, שבו מתועד החיפוש עד ל"מציאת" הנשק. בסדרה אף אומר אחד השוטרים כי ביתו של סלימאן "בנוי כמו מנהרה שלא הייתה מביישת את החפירות בעזה". לאחר מכן השוטרים עוזבים את השכונה. מפיקי הסדרה טשטשו את בני המשפחה כדי לא לפגוע בהם, אולם שכניו של סלימאן זיהו אותו וכעת הוא חושש שיחשבו שהוא מסייע לשב"כ ולמשטרה.

 

מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי "כאן" אלדד קובלנץ ומנכ"לית הטלוויזיה בתאגיד טל פרייפלד ערכו שיחת בירור לרם לנדס, מבעלי חברת "קודה תקשורת" שהפיקה את הסדרה. לנדס אמר כי יבדוק כיצד אירע המקרה והבטיח תשובות בימים הקרובים. 

 

מ"קודה תקשורת" נמסר בתגובה: "לעיתים נדירות, לצורך שמירה על שיטות עבודה של המשטרה, או ביטחון המשתתפים בסדרה, משולבים גם קטעי אילוסטרציה, אשר מטרתם להמחיש לצופה אירועים יוצאי דופן בהם נתקל המחוז בעבודה השוטפת. (והדבר אף מובהר במפורש בכיתוב מתאים בסוף כל פרק)".

 

עוד נמסר כי "הקטע המדובר צולם לפני חודשים רבים ושודר לפני כמה שבועות. כל פרט מזהה טושטש כך שאפשר לתמוה על המועד שבו הועלו הטענות. בכל מקרה, אנחנו לוקחים אחריות ובודקים לעומק את נסיבות העניין כדי להפיק את הלקחים הן בהיבט האישי וגם בהיבט המערכתי".

 

ב"כאן" עדכנו כי "תגובת קודה תקשורת אינה מספקת ואנו מחכים, עד מחר, לתשובת ההפקה לגבי השתלשלות האירוע והאחראים, או השותפים, לשתילת הנשק והצגתו כחלק מאירוע אמת. לאחר קבלת כל המידע יטופל האירוע בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי
החיפושים בבית באישון ליל
צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי
מומלצים