שתף קטע נבחר

הערכה: היועמ"ש יגביל את סמכויות ליצמן

אחרי שהמשטרה הודיעה כי התגבשה תשתית ראייתית נגד סגן השר לביצוע עבירות ניסיון שוחד, מרמה והפרת אמונים, ההערכה היא כי מנדלבליט יקבע מגבלות לסמכויותיו של ליצמן כדי להגן על עובדי המשרד וכן כדי למנוע הפעלת לחץ על עדים

 

מסעדת גולדיס בירושלים אותה יעקב ליצמן ניסה למנוע את סגירתה אחיות דסי ארליך (צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי, אבי מועלם)
(צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי, אבי מועלם)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יטיל, ככל הנראה, מגבלות על הפעלת הסמכויות של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, זאת לנוכח המלצת המשטרה להעמידו לדין.

 

מכיוון ששני התיקים שבהם מעורב השר - "פרשת ההסגרה" של הנאשמת בפדופיליה מלכה לייפר ופרשת המעדנייה בירושלים - נסמכים על עדויות של עובדי משרד הבריאות, החשש הוא כפול: מצד אחד קיים חשש שהשר או מקורביו ינסו להפעיל לחץ על העדים תוך הטלת מרות ובעקבות זאת ישובשו העדויות במקרה שיתנהל משפט נגד ליצמן. מהצד האחר - קיים צורך להגן על העובדים כדי שיוכלו לתפקד באורח רגיל ומקצועי ללא מורא. 

 

ההערכה היא שאם יוכל היועץ המשפטי, בסיוע הלשכה המשפטית של משרד הבריאות ,להשיג מטרות אלו - לא יהיה צורך להשעות את ליצמן ממשרדו. יצוין כי הפרקליטות טרם החלה לבדוק את תיק ליצמן.

 

לפי הודעת המשטרה, עם סיום החקירה עמדת המשטרה היא כי התגבשה תשתית ראייתית נגד ליצמן לביצוע עבירות מרמה והפרת אמונים והדחה בעדות ב"פרשת ההסגרה" של לייפר. שלושה פסיכיאטרים בכירים נדרשו לתת חוות דעת ומהחקירה עלה כי בהזדמנויות שונות ויותר מפעם אחת פנה באופן אסור ליצמן לפסיכיאטרים מחוזיים, שהם עדי תביעה, והעביר להם את המסר לגבי חוות הדעת הרצויה. זאת, בארבע עיניים וללא שותפים, ואף שהם כפופים למרותו. בנוסף, הוא הבטיח קידום לפסיכיאטרים תמורת מסירת חוות דעת רצויה.

 

האירוע השני שנחקר, ובו נמצאה תשתית ראייתית לעבירות מרמה והפרת אמונים והצעת שוחד, עסק בהתערבות פסולה לכאורה של ליצמן בניסיון להשפיע על הדרגים המקצועיים במשרדו לטובת מעדניית "בית ישראל - Goldy's". אותה מעדנייה נמצאת במרחק רחוב אחד מביתו של ליצמן, ובין המאכלים שם נמצא "חזה עוף טראמפ".

היועמ
היועמ"ש אביחי מנדלבליט (צילום: מוטי קמחי)

באותה מעדנייה מצאו גורמים במשרד הבריאות סלמונלה וליסטריה, בעקבות דיווחים כי אישה הפילה את העובר. בנוסף, נמצא קשר בין שלושה מקרי אשפוז לחיידקים שאותרו בבית העסק. ב-2015 הוצא למקום צו סגירה על ידי מחלק המזון, אבל ליצמן התערב בנושא, ביקש להקפיא את הצו וערך ביקור במקום יחד עם מנהל שירות מזון.

 

מהחקירה עלה כי ליצמן הסביר בביקור לגורמי המקצוע איך אפשר להימנע מסגירת העסק ואמר להם: "אני אוכל במקום הזה". חמישה משתתפים מתוך מנהל המזון במשרד הבריאות אמרו לו שהמקום מסוכן, ובתגובה ליצמן התעניין איך אפשר לבוא לקראתם בתנאי העסקתם. בסופו של דבר אנשי מנהל המזון לא שינו את חוות דעתם.

 

מתלוננת נגד לייפר: "הקלה מאוד גדולה"

מוקדם יותר אתמול אמרו המתלוננות נגד מלכה לייפר כי הודעת המשטרה על תשתית ראייתית נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן "ממלאת אותנו בתקווה שהצדק ייצא לאור". בריאיון לאולפן ynet אמרה דסי ארליך, שחשפה את פרשת הפדופיליה לכאורה של המנהלת מלכה לייפר, כי "זו הקלה מאוד גדולה. אני מאוד נרגשת שסוף סוף משהו קורה ושהתיק הזה מתקדם הלאה. זו סגירת מעגל. הטיוח השיטתי סוף-סוף נחשף".

 

 

ארליך, ואחיותיה אלי סאפר וניקול מאיר, אמרו לאחר הודעת המשטרה כי "התברר שמאחורי מלכה לייפר עמדה תעשיית השתקה שלמה שנוהלה באמצעות הדרגים הגבוהים ביותר במערכת. המלצות המשטרה להעמיד לדין את ליצמן ממלאת אותנו בתקווה שמלכה לייפר תוסגר במהרה לאוסטרליה ותעמוד שם לדין". האחיות סיפרו כי הן מתכוונות להגיע לארץ בחודש הבא ולהיות נוכחות בדיון בעניין כשירותה של לייפר לעמוד לדין.

 

דסי ארליך אמרה בריאיון כי כעת היא מצפה "שליצמן ייעצר ויודח מתפקידו. הוא צריך להיכלא על המעורבות שלו". היא אמרה כי "אנחנו יודעים שליצמן מגיע מקהילת גור, אנחנו יודעים שלמלכה לייפר יש קשר חזק לקהילת גור ואנחנו יודעים שהוא ניצל את מעמדו על מנת להוציא אותה מהכלא ולהפסיק את המשפט".

  

אתמול בבוקר אמר ליצמן באולפן ynet: "אני לא מכיר מלכה לייפר ולא רוצה להתייחס לחקירה אפילו. עניתי למשטרה, ואני לא יכול לענות על זה". על כך הגיבה דסי ארליך: "כשהגענו לישראל בשנה שעברה נפגשנו עם ליצמן בכנסת והוא אמר לנו את אותם דברים. 'אני לא מכיר, אני לא יודע על מה את מדברת ואני לא עושה כלום, אין לי קשר לתיק הזה'. אני לא מאמינה לו".

מלכה לייפר  (צילום: AP)
מלכה לייפר (צילום: AP)

מהמעדנייה נמסר אתמול בתגובה: "אין לנו כל קשר לעניין, ואין לנו פרטים לגבי המקרה, הכל טרם תקופתנו. המסעדה עומדת בסטנדרטים המחמירים ביותר של כל הרשויות".

 

עו"ד טל גבאי ויהודה פריד, המייצגים את לייפר, מסרו בתגובה: "ככל שיש ממש בחשד נגד סגן השר, נציין שהעובדה שאין המלצה דומה נגד פסיכיאטר כלשהו משירות המדינה מדברת בעד עצמה ומלמדת בהכרח שהניסיונות המיוחסים לסגן השר להשפיע על מי מהם בקשר למרשתנו לא צלחו. מרשתנו עצורה למעלה משנה וחצי בגין חוות דעת פסיכיאטריות שקבעו כי היא כשירה כביכול לעמוד לדין ולא להיפך, וזאת לאחר שעשרות חוות דעת מתקופות שונות קבעו וקובעות גם כיום אחרת ולמרות שמרבית האמור בחוות הדעת מטעם המדינה הופרך כבר בבית המשפט.

 

"רשויות המדינה ממש אינן מסייעות או מתערבות לטובת מרשתנו, למרבה הצער המצב הפוך. מכל מקום, אנו סמוכים ובטוחים כי אף רחש לא ימנע מבית המשפט להגיע לחקר האמת במיטב הכלים המקצועיים העומדים לרשותו ודוחים כל ניסיון מטעם גורמים מעוניינים להשפיע על בית המשפט באמצעות פרסומים כאלו ואחרים".


פורסם לראשונה 06/08/2019 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
יעקב ליצמן בכניסה לביתו
צילום: עמית שאבי
מומלצים