שתף קטע נבחר

תושב עיסאוויה שבביתו הושתל נשק במסגרת סדרה התלונן במח"ש

סאמר סלימאן, תושב מזרח ירושלים שבביתו הושתל נשק לצורך צילומי "מחוז ירושלים", הגיע למשרדי המחלקה לחקירות שוטרים והגיש תלונה על פגיעה בפרטיותו ובשמו הטוב לכאורה, בשימוש בסמכותה לרעה ובבידוי ראיות

 

 

סאמר סלימאן, תושב מזרח ירושלים שבביתו הושתל נשק על ידי המשטרה לצורך צילום הסדרה "מחוז ירושלים", הגיש בצהריים (ד') למחלקה לחקירות שוטרים תלונה נגד המשטרה על כך שלטענתו פגעה בפרטיותו ובשמו הטוב, השתמשה בסמכותה לרעה וכן בדתה ראיות לדבריו.

 

סלימאן אמר רגעים לפני כניסתו להגיש תלונה במח"ש: "למה דווקא החליטו שזה אני? למה מתוך 20 אלף אדם (בתוך עיסאוויה, י.פ.) דווקא באו לעשות פה את הסדרה הזו? ואני לא ידעתי שזה מצולם בטלוויזיה. אני לא רגיל שבאים אליי, ובסוף הסכמתי. לא שאלו אותי ופשוט אמרו לי שיש צו".

סאמר סלימאן, תושב מזרח ירושלים שהמשטרה השתילה נשק בביתו במסגרת צילומי הסדרה, מגיש תלונה במח
סאמר סלימאן מחוץ למשרדי המחלקה לחקירות שוטרים(צילום: יואב דודקביץ')

סאמר סלימאן, תושב מזרח ירושלים שהמשטרה השתילה נשק בביתו במסגרת צילומי הסדרה, מגיש תלונה במח
(צילום: יואב דודקביץ')

סלימאן סיפר כי קיבל אתמול שיחה ממספר חסוי ובה נאמר לו: "לא כדאי לך לעשות כל כך רעש. עדיף לסגור את זה בפינה שקטה". עוד אמר: "הבנתי מהתחלה שהוא מהמשטרה ובהמשך ניתק את הטלפון".

 

הוא הוסיף: "אני רוצה שמח"ש קודם כל שייקחו אחריות על הפגיעה בילד שלי (הבן שלו התעוור מכדור של שוטר והוכר כנפגע פעולות איבה, י.פ.) אני חושב שיש קשר בין אלה ששתלו לי את הנשק הזה לבין הפגיעה של הבן שלי. אני עכשיו גם מפחד שיבואו עוד כמה ימים וישימו לי עוד משהו".

 

"מה שעשו לי עשו לי זה ממש עוול. בין יום הפכתי לסוחר נשק ומשת"פ, איך ערבי פלסטיני תפסו אצלו נשק גדול ולא נעצר ולא הלך לחקירה איך יכול להיות? אנשים מדברים על זה. זה סכנת חיים לכל דבר".

 

לאחר צאתו ממח"ש, שם הגיש את התלונה, הוסיף: "אני רוצה הבהרות ממפכ"ל המשטרה, למה הוא עשה לי את זה. אני מקווה שההתנצלות לא תהיה בטוויטר לא בפייסבוק. אני רוצה שאנשים יידעו איזו טעות השוטרים עשו ושהם יתנצלו".

 

עו"ד ענר יקותיאל, שמייצג את סמאר סלימאן, מסר: "אנחנו רוצים שמח"ש יחקרו חריגה בסמכות שכל השוטרים המעורבים בפרק הזה הסדרה. השוטרים מנצלים את המעמד שלהם להיכנס לבית של בנאדם שלא חשוד. בסך הכל הוא בנאדם שהיה צו חיפוש לביתו על בסיס מידע מודיעיני לכאורה.

מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

הוא הוסיף: "המשטרה ניצלה את סמכותה להכפיש את סמאר והוציאה את דיבתו רעה. הטענות של חברת ההפקה שפרטיו של סמאר טושטשו - זה לא נכון - כולם מכירים ומזהים אותו. אנחנו כאן כדי להתלונן על השוטרים. קצין המשטרה הוא שנתן את האישור להשתלת הנשק".

  

עו"ד אריה אביטן שמייצג גם הוא את סלימאן: "זה יום שהוא קשה למשפחה. יום קשה לנו כאזרחים במדינה שבו הרשות השופטת ומשטרת ישראל חודרים לפרטיות אדם, שותלים ראיות ובכך קוברים משפחה - כל זה כדי להלל את המשטרה. אנחנו ביום הזה צריכים להיות מודאגים שאלה הם השוטרים ואלה השופטים. אני רוצה לשאול האם אפשר להאמין למשטרה כעת? ברור שלא היה. יש פה מטרה להתנכל למשפחת סלימאן. זה צריך להגיע לשר ארדן ולמ"מ מפכ"ל המשטרה".

 

סלימאן המתגורר בעיסאוויה שבמזרח ירושלים הופתע לגלות כי בחודש נובמבר בשנה שעברה נכנסו שוטרים וצוות הפקת הסדרה לביתו בשעה 3:30 בלילה כשהם מלווים בכלבים. במשטרה אומרים כי באו עם צו חיפוש לבצע בביתו חיפוש אמל"ח על בסיס מידע מודיעיני שבסופו לא מצאו כלום, והביאו לסלימאן מסמך לפיו בחיפוש "לא נתפס נשק, לא נגרם נזק לגוף או לרכוש".
דו
דו"ח החיפוש: "לא נתפס דבר"
 לדבריו של סלימאן בעת כניסת השוטרים עם צו החיפוש, המשטרה דרשה ממנו להוציא את הילדים מהמיטות ואז החלו בחיפושים. לאחר שלא נמצא כלום הוחלט להשתיל נשק בביתו לצורך צילומי הסדרה. המשטרה בודקת מי עומד מאחורי הרעיון להניח נשק בביתו.

 

אתמול אמר סלימאן ל-ynet "אני בלחץ, אני חושש שיחשבו שאני משת"פ", הוא מוסיף. "בסדרה מזהים את הבית שלי ואת המדרגות, כולם פה מכירים אחד את השני. עדיין לא קיבלתי איומים אבל אני מפחד שזה יגיע. אנשים לא רואים את זה בעין יפה, חושבים שאני סוחר נשק וסוחר סמים. אנשים תוהים איך יכול להיות שלא נעצרתי אחרי שלכאורה מצאו אצלי נשק".

 

לאור עוגמת הנפש, המשטרה פרסמה התנצלות בפני סלימאן על המקרה: "אנו מתנצלים על כל פגיעה שנגרמה לאזרח כתוצאה משידור הקטע. המקרה נמצא בבדיקה ויופקו הלקחים הנדרשים בהתאם".

 

האירוע שודר בפרק התשיעי בסדרה, שבו מתועד החיפוש עד ל"מציאת" הנשק. בסדרה אף אומר אחד השוטרים כי ביתו של סלימאן "בנוי כמו מנהרה שלא הייתה מביישת את החפירות בעזה". לאחר מכן השוטרים עוזבים את השכונה. מפיקי הסדרה טשטשו את בני המשפחה כדי לא לפגוע בהם, אולם שכניו של סלימאן זיהו אותו וכעת הוא חושש שיחשבו שהוא מסייע לשב"כ ולמשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי
הנשק שהושתל בביתו של סלימאן
צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי
מומלצים