שתף קטע נבחר

כך נראה הטיול שכולנו מפנטזים עליו

מי אמר שכדי לחוות את החופשה צריך לעזוב את המצלמה על מנת ליהנות מהרגע? יש שנהנים מעצם התיעוד והיצירה ואפילו מרוויחים על הדרך חלק מסכום הטיול בחזרה. יאיר גלזר יצא למסע הידוע במרכז ובדרום אמריקה עם תיק מלא בציוד צילום וחזר עם וידיאו שהלהיב גם אותנו

 

 

טיול במרכז ובדרום אמריקה הפך לכמעט בגדר חובה, כמעט כמו השירות הצבאי שבא לפניו, עבור לא מעט צעירים ישראלים.

 

כבר כמעט לא מטיילים היום בלי לתעד כל רגע

אם זו ההתחלה או הסוף בקנקון - העיר המקסיקנית שהפכה ליותר אמריקנית ומערבית עם השנים, העיירות היפהפיות שלידה: איסלה מוחרס, פלאיה דל כרמן וטולום, או טיול אותנטי בבוליביה הפראית ואחר כך מסע שמשלב כמעט כל סוג של נוף בארגנטינה, כשבאמצע אי אפשר בלי קפיצה עליזה וצבעונית לברזיל.

קנקון (צילום: shutterstock)
לטייל ולתעד הכל או לחוות את הרגע?(צילום: shutterstock)
  

על היעדים האלו ואחרים בסביבה כבר שמענו וגם סיקרנו לא מעט, אבל אחת לתקופה מגיע סרטון וידיאו שעושה חשק לעזוב הכל ולטוס לצד השני של העולם, ויפה שעה אחת קודם. דוגמת הסרטון שבתחילת הכתבה.

הצוק פונטה סור (Punta Sur)  באיסלה מוחרס, מקסיקו ()
הצוק פונטה סור באיסלה מוחרס, מקסיקו (יאיר גלזר)

אחד המלונות בקנקון, מקסיקו ()
אחד המלונות בקנקון, מקסיקו
יאיר גלזר נסע ב-1 בינואר 2019 לטיול המתבקש יחד עם שלושה חברים טובים לחצי שנה. הם התחילו בארגנטינה, משם עברו לברזיל, בוליביה, פרו, פנמה ואז קינחו לסיום במקסיקו - שם צולמו מרבית הקטעים שתראו בווידיאו.

 

אז נכון, גם בגזרת הסרטונים והתמונות שצעירים (יותר או פחות) מצלמים ועורכים כיום בעצמם, כבר קשה לחדש. הרי חברתה החדשה של כל תרמילאית ממוצעת היא המצלמה, הפרטנר הטבעי של המוצ'ילר - עוד לפני המוצ'ילה - הוא מקל הגו פרו. קשה למצוא טיול שלא תועד בכל שנייה ומכל חוף אם - בשביל הסטורי ואם בשביל הבלוג שיבוא אחרי הטיול הגדול.

כולם ביחד בימים הראשונים של המסע. בואנוס איירס, ארגנטינה ()
כולם ביחד בימים הראשונים של המסע. בואנוס איירס, ארגנטינה
 

גלזר הוא אומנם אחד מאותם מטיילים ישראלים שעשה בדיוק את זה - טייל ותיעד לא מעט רגעים. אבל סרטון הווידיאו המושקע שיצא לו בסוף, הותיר אותנו עם קנאה קלה ורצון עז להראות גם לכם.

 

לטפס הרים עם תרמיל מלא ציוד צילום כבד על הגב

איזה יעד הכי הפתיע אותך?

"מקסיקו הפתיעה מאוד. ידעתי שהיא מיוחדת ושיש למה לצפות, אבל לא ידעתי שהנופים יהיו כאלה מדהימים, ושהחוויות שנחווה שם יהיו מאוד משמעותיות ומטורפות".

 

"הסרטון נותן הצצה לרגעים הכי מדהימים שחווינו במקסיקו במשך תקופה של 30 יום, שמכווצים ל-3 דקות", מסביר גלזר.

 

עד כמה קשה לצלם את כל הטיול או שמדובר בכלל בהנאה?

"היו לי המון התלבטויות לגבי הנושא הזה. ידעתי שאני רוצה לצלם ולתעד את הטיול הזה, וידעתי שזה יצרוך ממני גם הרבה זמן, מחשבה והתעסקות, בזמן שכולם אמרו לי שהרעיון הוא פשוט לשחרר ו'לחיות את הרגע'. אין ספק שהיו לזה גם הרבה השלכות לאורך הטיול.

 

"יצאתי מהארץ עם תיק גב שבו היה כל הביגוד שהייתי זקוק לו, ובנוסף לידו, לקחתי תיק שני ובתוכו מחשב נייד, מצלמה, גו-פרו, ורחפן חדש שקניתי במיוחד שבוע לפני הטיול".

בעמק הירח, בוליביה ()
בעמק הירח, בוליביה

היישר מהקוקוס בעיירה ג'רי קאקוארה, ברזיל ()
אפשר גם ליהנות בין הצילומים. ג'רי קאקוארה, ברזיל
 

גלזר מתאר את מאחורי הקלעים ומה כרוך בלתעד טיול מכמה מכשירים. "לא תמיד היה קל לסחוב עוד תיק שלם מלא בציוד, במיוחד כשהיו מסלולים של שעות ארוכות של הליכה על הרים, מסעות בתוך ג׳ונגלים, טיפוס על הרי געש והפלגות ארוכות אל לב הים, אבל ידעתי שאם אני רוצה לצאת עם משהו בלתי נשכח מהטיול הזה ביד, אצטרך להסתדר גם כשזה לא הכי נוח בעולם".

 

מה יש לך לומר לאנשים שטוענים שהצעירים עסוקים יותר בלצלם מאשר לחוות?

"אני חושב שכל אחד צריך לעשות מה שנוח לו ומה שטוב לו. תמיד כיף לחוות ולספר סיפורים, ואין ספק שלחיות את הרגע זה כיף לא נורמלי וזה משמעותי, אבל אני חושב שאם מתעדים את הסיפורים האלה, ולומדים לעשות זאת בדרך שלא באמת מפריעה לחוויה עצמה - אין משהו מיוחד ויקר ערך יותר מאשר לראות את כל החוויות הבלתי נשכחות האלה שוב. במיוחד בעוד 10, 20 ו-30 שנה".

אריה הים ואני. פלאיה דל כרמן, מקסיקו ()
אריה הים ואני. פלאיה דל כרמן, מקסיקו
 

לדבריו של גלזר, אחד הדברים שהיו לו בראש זה הכיף שביכולת להעביר אחר כך את החוויות האלו הלאה. "אם זה לחברים, למשפחה, ואפילו לילדים ולנכדים יום אחד, במיוחד כשהיום הרבה יותר פשוט לרכוש מצלמה קטנה, או פשוט להשתמש במצלמה של הנייד - מה שפעם היה סיפור הרבה יותר מסובך".

 

איך שאר המטיילים הגיבו לכך שהייתי מצלם כל הזמן, לעיתים גם אותם?

"יש כאלה שהיו מסתכלים בפרצופים מוזרים ולא מבינים למה אני מסתובב עם מצלמה על הצוואר באמצע מסיבה על החוף, או למה אני סוחב איתי כזה תיק גדול כשאנחנו לפני טיפוס של חמש שעות לפסגת הר געש מושלג.

 

"מצד שני, היו אנשים שמאוד הסתקרנו ושאלו למה אני מסתובב עם כל הציוד הזה, ועד כמה אנרגיה וזמן זה לקח מהטיול שלי.

קנקון (צילום: shutterstock)
לא הכל זוהר: הרבה עבודה בזמנים לא פשוטים בטיול(צילום: shutterstock)

"אז נכון, זה לקח לי זמן, גם הצילום וגם העריכה. העריכה הרבה פעמים הייתה קורית בלילה. באוהלים שהיינו ישנים בהם כשהעברנו לילות בשטח בארגנטינה, או באיזה סלון של הוסטלים בברזיל כשכולם כבר הלכו לישון.

 

"מצד שני, תמיד הצלחתי למצוא לזה זמן כי פשוט נהנתי מהתהליך. אהבתי לחשוב מה אני מצלם, אהבתי להשקיע זמן ולערוך את החומרים כדי להוציא תוצרים מעניינים יותר ולהתקדם, גם למטרות של יצירת זכרונות, וגם למטרות עסקיות שהתחלתי לעסוק בהם בהמשך בתור צלם ועורך ווידאו לחברות שונות, סוכנויות טיולים ומלונות יוקרה בכל היבשת".

 

מה היה לך הכי קשה לצלם?

"הסיטואציות שזכור לי שהכי התקשיתי לצלם בהן היו הפלגות וסיורי חופים בלב הים. בהתחלה, כשכל עניין הטסת הרחפן היה חדש עבורי, להטיס אותו מסירה קטנה באמצע אגם או ים, כשיש רוחות חזקות, והשטח היחידי שיש לו לנחות עליו היה חזית הסירה או היד שלי, לא היה תמיד קל. אבל הקושי הזה בסוף הביא אותי לרמת ביצוע גבוהה יותר".

 

התחביב שהפך ללחיות את החלום

גלזר אומנם תמיד נמשך לצילום ועריכה, אך עבר מספר גלגלולים עד שהפך את התחביב לעיסוק מסודר ומקצועי יותר בתחום הסרטונים התיירותיים.

 

"התחלתי בלצלם ולערוך סרטוני כושר ובריאות בתור מאמן כושר אישי. משם עברתי לצלם ולערוך סרטונים מצחיקים שצילמתי עם חברים. הסרטונים האלה עלו לקבוצות גדולות, הפכו לוויראלים, צברו תאוצה והמון צפיות, והתחלתי לקבל הצעות לפרוייקטים מחברות כמו ג׳יימס ריצ׳ארדסון ומלונות שונים כמו מלון ממילא בירושלים".

עם החברה הטובה ביד על רקע החופים של מורו דה סאו פאולו, ברזיל  ()
עם החברה הטובה ביד על רקע החופים של מורו דה סאו פאולו, ברזיל
 

"אחד הדברים שאני מאושר שעשיתי, הוא שלקחתי את הסיכון ויצאתי לחצי שנה מחוץ לבית עם כל הציוד הזה. נוסף על כך שיצאתי עם זכרונות לכל החיים, גם הצלחתי לחסוך מעל ל-20 אלף שקלים בזכות פרוייקטים שהתחלתי לעשות עבור חברות שונות בכל דרום אמריקה במהלך הטיול עצמו.

 

"זה התחיל מחברות קטנות, סיורי חופים פרטיים וטיולים מאורגנים בג׳ונגלים, ועבר בסוף לסוכנויות טיולים גדולות, אטרקציות מדהימות ומלונות יוקרה עם חדרים של אלפי דולרים ללילה.

 

מה המסר שאתה רוצה להעביר? 

"לא משנה מה השאר אומרים, ובמה הם מאמינים, אם יש לכם חזון מסויים, וזה נכון לכל תחום שאתם אוהבים ועוסקים בו - אתם צריכים לדחוף אליו וללכת אחריו בכל הכוח. גם כשזה לא נוח וגם כשאתם שומעים עוד 100 דעות של אנשים אחרים שאומרים לכם שזה מיותר וזה לא יעבוד. זה יקח זמן, אבל אתם תודו לעצמכם כשתבינו בסוף עד כמה זה השתלם לכם".

 

לצילומים וחוויות נוספות של יאיר גלזר אתם מוזמנים להיכנס לעמוד האינסטגרם שלו.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התיעוד המיוחד של יאיר גלזר מהטיול במקסיקו
מומלצים