שתף קטע נבחר

סערת "מחוז ירושלים": "פשטו על ביתי והציגו מצג שווא של מציאת נשק"

ל-ynet נודע כי אחמד עליאן, תושב צור באהר שבמזרח ירושלים, טען כי שוטרים פשטו על ביתו בצילומים אך לא מצאו דבר. לדבריו, בסדרה חוברו קטעים שהציגו מצג שווא של מציאת נשק בבית. עורכי דינו פנו למח"ש: "אם נמצא נשק בביתו ולא נעצר - ייתפס כ'מלשן', חייו בסכנה"

 

 

פרשת סדרת הטלוויזיה "מחוז ירושלים" הולכת ומסתעפת: אחמד עליאן, תושב מזרח ירושלים, טוען כי בסדרה הוצג מצג שווא נוסף של תפיסת נשק, שאירע לכאורה בביתו. לדבריו, בקטעים בסדרה אפשר לזהות את פניו, מה שעלול לסכן את חייו. עליאן סיפר ל-ynet כי הנשק שמצאו השוטרים נמצא בכלל במקום אחר, בעוד שבסדרה נטען כי מדובר בחצר ביתו. עורכי דינו הגישו תלונה בנושא למחלקה לחקירות שוטרים.

 

לפני כמה חודשים, במהלך צילומי הסדרה עבור ערוץ כאן, הגיעו שוטרים לביתו של עליאן בשכונת צור באהר שבמזרח ירושלים כדי לחפש בו אמצעי לחימה. "אנחנו מגיעים לגולת הכותרת שלנו, מעצר של בחור פעיל חמאס", נאמר בתדרוך לשוטרים לפני החיפוש בבית. "לפי המידע שבידינו הוא מחזיק מספר כלי נשק".

אחמד עליאן, טוען שגם בביתו הושתל נשק כחלק מהסדרה
אחמד עליאן, טוען לעוד מצג שווא

מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
מציאת נשק בסדרה(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

עליאן סיפר ל-ynet: "הם הציגו לנו אישור כדי להיכנס ולבית ונכנסו אליו, בדקו אותו עד ארבע בבוקר וסיימו את החיפוש". לדבריו, "היו שם צלמים. הם לקחו אותי לחקירה עד עשר בבוקר, אמרו לי שלא מצאו כלום ושחררו אותי לבסוף למעצר בית של חמישה ימים. מבחינתי נגמר הסיפור". עליאן הוסיף כי "אחרי כמה חודשים שודרה הסדרה בטלוויזיה. ראינו את הווידאו ואמרנו 'זו השכונה שלנו, הבית שלנו, מבפנים ומבחוץ'. רואים אותי מדבר עם השוטרים וטשטשו את הפנים שלנו, עד כאן הכל בסדר".

 

"כשעליתי על הגג ראו את כל הפנים שלי, מה שגרר טלפונים מהחברים שלי ששאלו 'מה אתה עבריין?'", סיפר עליאן. "בסוף רואים את המשטרה מוצאת תיק עם נשק – וזה בכלל לא הבית שלי. אם מצאו את הנשק בבית שלי, למה שישחררו אותי אחרי כמה שעות? הדביקו קטע כאילו שזה הבית שלי, בעוד שבסדרה אומרים שהנשק נמצא בעיסאוויה".

עורך הדין וליד כבוב ()
עורך הדין וליד כבוב

עורך דין מוחמד ראחל ()
עורך הדין מוחמד ראחל

כאמור, ביום שלישי האחרון הגישו עורכי דינו של עליאן, וליד כביב ומוחמד ראחל, תלונה למח"ש בעקבות העוול שנגרם לו לדבריו. "הנכם מתבקשים לפתוח בחקירה מיידית נגד כל איש משטרה שידו נטלה חלק בצילומי הסדרה (מחוז ירושלים), אשר במהלכה נחשפו פניהם של מושאי החיפוש, כאשר בזדון ובאופן חסר אחריות נטען כי בבית מושאי החיפוש נמצאו נשקים - על אף שלפי דו"ח החיפוש לא נמצא דבר", נכתב בתלונה.

 

"מדובר במעשה חמור מאוד ומכאן דחיפות העניין. בימים הקרובים תוגש תלונה סדורה שמפרטת נכונה את נסיבות המקרה. אין להקל ראש בחומרת דבר הפרסום השגוי החוטא למציאות. כידוע לכולם חשוד שבביתו נמצא נשק ולא נעצר על-ידי המשטרה ייתפס בעיני החברה הסובבת אותו כ'מלשן' וכבוגד דבר שיכול לסכן את חייו ואף ולגזור עליו חרם חברתי", נכתב עוד. "לדברי מרשי, חייו נמצאים תחת סכנה ואיום ממשי שכן במספר הזדמנויות הופנו כלפיו אמירות בעלות אופי מאיים ומסכן חיים וזאת על רקע המסקנה שנוצרה בלבו של ציבור שלם שהולך שולל אחר פרסום שגוי ומטעה".

מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
ה-M-16 שהושתל ונמצא בבית משפחת סלימאן (צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

 

מ"קודה תקשורת" שהפיקה את הסדרה נמסר בתגובה: "בלי להיכנס לפרטי הטענות נזכיר כי הסדרה 'מחוז ירושלים' באה לתאר את עבודתם של שוטרי המחוז, אשר מחרפים את נפשם לשמור על בטחון תושבי העיר. רוב מוחלט של המתואר בסדרה הינו אותנטי ומתאר באופן אמין את שגרת עבודתם היום יומית של השוטרים. כמוצהר על ידינו במפורש בסוף כל פרק: 'חלק מהסצנות שונו ושוחזרו' כמקובל בסדרה מהז'אנר הזה. במקרים מאוד בודדים נעשתה טעות הנובעת מהרצון להעצים את הדרמה. כידוע, דיווחנו מיוזמתנו על קיומם של המקרים הללו ואנחנו מתנצלים על הטעות הזאת. בקודה ייקבעו הנהלים הדרושים להבטיח שטעות כזאת לא תחזור לעולם".

 

יחד עם זאת, גם במקרים הבודדים הללו, התדריכים והסיבה לפשיטות ולפעילות המשטרתית הם אמיתיים לחלוטין ולא נועדו לצרכי סדרת טלוויזיה, אלא בשביל להבטיח את ביטחונם של כל תושבי העיר, יהודים וערבים כאחד. ולמרות שכרגע הטון השולט הוא האחר, כדאי לעיתים לזכור גם את זה.

 

אמש פורסמו ב-ynet מסקנות הביניים שהעבירה חברת ההפקה "קודה תקשורת" לתאגיד השידור הציבורי בעקבות האירוע שבו הושתל רובה M-16 בביתו של תושב במזרח ירושלים עבור צילומי הסדרה. במרכז המסקנות עומדות עוד שלוש סצנות, שבהן עלה חשד כי הושתלו ראיות נוספות. אחד הבמאים בסדרה כבר זומן לשימוע. מועצת תאגיד השידור הציבורי צפויה להתכנס היום כדי לדון בדרך הטיפול בחברת ההפקות שאמונה על הסדרה.

 

במשטרת ישראל סירבו להתייחס למקרה הפרטני ומסרו בתגובה: "בעקבות בדיקת הטענות שהועלו בנוגע לסדרה 'מחוז ירושלים', הוחלט במשטרה על ביצוע תחקיר לבחינת הנושא, לרבות התנהלות של המשטרה מול גורמי חברת ההפקה בשטח ובשלב עריכת התכנים. כפי שציינו, אנו מצרים על כל פגיעה שגרמה הסדרה למאן דהוא. אי לכך ובהתאם לזאת, עד להשלמת התחקיר ובדיקת כלל הטענות לא נתייחס לגופם של אירועים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמד עליאן, טוען לעוד מצג שווא
מומלצים