שתף קטע נבחר

צילום: עמית שאבי

אביו של דביר שנרצח בפיגוע: "היה לו אור בעיניים, מישהו עם רצח בעיניים לקח אותו"

הפובליציסט יואב שורק, אביו של רב"ט דביר (יהודה) שורק, שנרצח בגוש עציון, סיפר בקול שבור מדמעות על בנו שהיה אמור לחגוג 19 בעוד ימים ספורים: "על המתנה אנחנו מודים ואת הכאב אנחנו נישא". חבריו ומוריו סיפרו שייחל לשירות הצבאי: "לא להאמין שילד פלא שכזה, שהיה יכול להביא רק טוב לעולם, הלך מאיתנו"

רב"ט דביר (יהודה) שורק, שנרצח בפיגוע וגופתו אותרה הבוקר (יום ה') ליד קיבוץ מגדל עוז בגוש עציון, היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-19 ביום שלישי הקרוב. אביו, הפובליציסט והסופר יואב שורק, ספד לו ליד ביתם בעפרה: "הוא נבחן בקראטה ולא קיבל ציון גבוה כי המורה אמר שהוא עושה את התנועות נהדר אבל אין לו רצח בעיניים. ולא יכול היה להיות לו רצח בעיניים, היה לו פשוט אור בעיניים ומישהו שהיה לו רצח בעיניים לקח אותו". הוא דיבר בקול שבור וסיים בדמעות.

  

 

 

 
"זה לא אירוע פוליטי", פתח האב את דבריו, "פיגועים מלווים אותנו כולנו, את החברה הישראלית, וזה חלק ממציאות החיים וממאבק ארוך על החיים שאנחנו מנהלים פה. דביר שלנו, מי שלא הכירו הפסיד. הוא עזר לחלשים בסביבתו שהיו צריכים חבר. קיבלנו מתנה לכמעט 19 שנה היה צריך להיות לו יום הולדת ביום שלישי. על המתנה אנחנו מודים ואת הכאב אנחנו נישא". דובר צה"ל הודיע כי הלווייתו של רב"ט שורק תתקיים הערב בשעה 20:00 לבקשת המשפחה בבית העלמין האזרחי בעפרה.
דביר שורק (באדיבות המשפחה)
"אדם שכולו אור". דביר (יהודה) שורק ז"ל(באדיבות המשפחה)
   
יואב שורק אביו של דביר (יהודה) שורק ז
האב יואב שורק(צילום: אוהד צויגנברג)
ניתוח ראשוני של זירת מציאת הגופה חושף את הקלות שבה הצליחה חוליית המחבלים לרצוח את החייל. המחבלים נמלטו ככל הנראה ברכב, ולכן הסריקות מתמקדות בעיירה הפלסטינית הסמוכה בית פג'אר. במסגרת המצוד לא הוטל כתר על העיירה או על כפרים פלסטיניים סמוכים, והפעילות בשטח היא נקודתית ומתבצעת בהכוונת שב"כ.
 
שורק התגייס אבל טרם סיים את שלב הלימודים בישיבה, ולכן לא לבש מדים או נשא נשק. גופתו אותרה במרחק של כ-50 מטר מהשער הצפוני של מגדל עוז מצד אחד ומהשער הדרומי של היישוב אפרת מצד שני. כוחות צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל פועלים וסורקים במרחב במסגרת המאמצים ללכוד את מבצעי הפיגוע.
 
 
 
חבריו ומוריו של דביר סיפרו מוקדם יותר לאולפן ynet סיפרו על צעיר ערכי, מסור, תלמיד דעתן וחבר שחיבק את כל סובביו.

 

"הוא היה האדם הכי קרוב אליי בישיבה. שוחחנו אחרי שעזבתי והוא אמר לי כמה שהוא מתגעגע אליי ורוצה להיפגש", סיפר בכאב מנור חקק, חברו של דביר. הוא ציין, כמו רבים אחרים, כי היה משהו מיוחד בדביר שהקרין על כל מי שהיה בקרבתו: "יש לי הרבה חברים, אבל בחיים לא פגשתי מישהו כל כך טהור ואמיתי, אדם שכולו נתינה. הוא גם היה בוגר לגילו, אפילו יצא עם מישהי שמבוגרת ממנו בשלוש שנים, זה היה ניכר באופי שלו".

 

מנור מציין כי שירות צבאי ביחידה קרבית היה ערך עליון עבור דביר, וכי העריץ אותו על כך: "הוא היה מספר כמה שזה חשוב לו ונתפס כשליחות עבורו. הוא היה תלמיד מבריק, אבל הצבא בהחלט היה מבחינתו שלב שאסור לפספס".

 

גם אביעד לב, חבר נוסף של דביר, סיפר בתדהמה על הרגע שבו התבשר על האירוע הקשה: "קמתי בבוקר להודעה שהיה רצח ביישוב. לא ידעתי אפילו מי זה בהתחלה. זה היה פשוט מזעזע. הכרנו מכיתה א', מדובר בבחור שתמיד אבל תמיד עזר לכולם, ועשה זאת בשקט ובצניעות".

 

 

יפעת ארליך, עיתונאית וחברת המשפחה, סיפרה כי דביר הגיע ממשפחה מיוחדת, מרובת דעות ותפיסות עולם: "דביר הגיע מבית מיוחד. אביו יואב היה הוגה דעות ועיתונאי שבשלב מסוים הסיר את הכיפה אך המשיך לנהל אורח חיים דתי, זאת כאמירה שלא נכון לתייג אנשים בחברה הישראלית. כל אחד מהילדים במשפחה היה בעל תפיסת עולם פתוחה שחיבקה כל אדם באשר הוא אדם. דביר היה עלם חמודות, בחור עם עיניים ירוקות שאי אפשר היה להתעלם ממנו. הוא אהב לנגן וכל המשפחה הייתה מאוד מוזיקלית. הוא היה צריך לחגוג יום הולדת 19 בקרוב, זה ממש קורע את הלב".

 

חנניה שורץ היה אחד ממוריו של דביר בישיבת אור תורה מחניים. לצד הלימודים והאהבה לצבא סיפר כי דביר היה תלמיד סקרן עם חיבה מיוחדת לבעלי חיים, והתיאור "אדם שכולו אור" חזר יותר מפעם אחת.

 

"אחת הסיבות שפניתי לחינוך היא לקבל השראה מהדור החדש, ודביר הוא אחד שנתן לי את מה שחיפשתי. הוא היה בעל תחומי עניין מרובים, נשמה מיוחדת. הוא בלט בשיעורי תורה, אבל הרגיש בנוח גם בשיעורי מחול וריקוד. אני לא מבין איך ילד פלא שכזה, שהיה יכול להביא כל כך הרבה טוב לחברה שלנו, הלך מאיתנו".

 

 
המקום בו נמצאה גופת החייל (צילום: עמית שאבי)
כוחות במקום שבו נמצאה גופת החייל(צילום: עמית שאבי)

הוא הוסיף כי מעולם לא דיבר עם דביר על מות סבו בפיגוע שלושה חודשים לפני שנולד, אך ציין שלא ניכר כי הייתה בו כל שנאה נוכח העבר המשפחתי: "זה היה פלא מבחינתי, הוא לא נכנס למערבולות של שנאה, לא דבק בו כל רע".

 

מוקדם יותר התייחס לאירוע ראש הישיבה, הרב שלמה וילק, שסיפר שדביר היה בדרכו לקנות מתנות לצוות הישיבה לקראת סוף השנה, ונמצא כשהוא מחובק עם ספר של דויד גרוסמן: "אני קראתי את התכתבות הוואטסאפ שלו עם התלמידים בישיבה והוא החליט לא לקנות ספר דתי, הוא החליט לקנות את הספר האחרון של דויד גרוסמן, זה הספר שהוא נמצא איתו".

 

גופתו של דביר נמצאה כאמור הבוקר ליד קיבוץ מגדל עוז. כוחות הביטחון עדיין בודקים אם הפיגוע בוצע במהלך ניסיון חטיפה ואם החייל עלה לטרמפ. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "בשעות הבוקר המוקדמות נמצאה גופת חייל עם סימני דקירה על גופו סמוך ליישוב בחטיבה המרחבית עציון. החייל נמצא במסלול לימודי ישיבה. כוחות צה"ל, שב"כ ומשטרה נמצאים בנקודה וסורקים במרחב".

 

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס מסר: "במהלך הלילה קיבלנו דיווח על נער בן 18 שקרוביו לא הצליחו ליצור איתו קשר משעות הערב המאוחרות. הם דיווחו לנו מאוחר מאוד בלילה. הקפצנו כוחות מהחטיבה המרחבית עציון ובהם גששים. במהלך הלילה, סביב 3:00-2:30 מצאו הכוחות את גופת הנער ליד הכניסה למגדל עוז. מותו נקבע. הוא נדקר ונהרג. אנו מבינים שמדובר בפיגוע טרור. על גופו נמצאו פצעי דקירה. עדיין רב הנסתר על הגלוי". ההרוג הוא תושב בנימין ותלמיד הישיבה במגדל עוז. "הוא התחייל גיוס לצה"ל אבל טרם ביצע שירות בצה"ל, הוא היה על אזרחי ועדיין בשלב הלמידה בישיבה. הוא ממשפחה מוכרת באיו"ש", מסר תא"ל מנליס.

 

צה"ל תגבר כוחות על הצירים ופתח בחקירה נרחבת יחד עם שב"כ והמשטרה, מתוך הנחה שיש חוליה שטרם נתפסה. בכירי אוגדת איו"ש והפיקוד קיימו דיון הערכת מצב. "עיבינו את ההגנה באזור, וכעת תגבור הכוחות הוא פנימי על בסיס אוגדת איו"ש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
דביר (יהודה) שורק
באדיבות המשפחה
מומלצים