שתף קטע נבחר

חמאס ותומכיו רוצים אינתיפאדה שלישית

חמאס, בעיקר מטה הגדה הפועל מעזה, ספג מפלות והשפלות לאחר ששב"כ סיכל 300 פיגועים השנה. לכן, ייתכן מאוד שהפיגוע הרצחני היה ניסיון להציל את יוקרת הארגון. מנגד, דרישת המתנחלים "לחזק את ההרתעה" מופרכת, שכן האמצעי המרתיע ביותר הוא סיכול וקיום שגרת חיים

 

אסמאעיל הנייה ויחיא סינוואר חוגגים במוקד ההתפרעויות בעזה ()
סינוואר עם הנייה. רוצה בהסדרה עם ישראל, הזרוע הצבאית פחות

 

בשעת כתיבת דברים אלה עדיין לא נתפס הרוצח של דביר (יהודה) שורק ז"ל, ולכן אי אפשר עדיין להצביע בוודאות לא רק על מי שביצע את הרצח, אלא גם על מי שיזם אותו. עדיין יש אפשרות שמדובר באקט ספונטני של פלסטיני אחד או שניים שהזדמנו ברכבם לאזור הכניסה לקיבוץ מגדל עוז בדיוק ברגע שבו דביר שורק ירד מהאוטובוס שהביאו מירושלים עם חבילת ספרים שקנה כמתנות לרבני הישיבה שבה למד לרגל סיום השנה. אבל אפשר להתרשם שזה לא היה המקרה.

 

 

דביר, שהתאמן בקרטה, כנראה נפצע כשנדקר. עדות לכך היא שהוא אפילו לא הספיק לזרוק את חבילת הספרים שהחזיק, לשחרר את ידיו ולהתעמת עם מי שתקף אותו. לכן, סביר להעריך שדביר היה קורבן למארב מתוכנן גם אם את המארב הזה התחיל מחבל או שניים, כאשר ראו את דביר יורד מהאוטובוס.

 

מה שמחזק את הערכה שמדובר במארב מתוכנן הן הנסיבות בשטח שבו התרחש הפיגוע. האזור שמבית לחם דרומה, הכפרים הערביים שסביב גוש עציון והעיר חברון ודרומה לה, המזוהה עם חמאס מסורתית, והוא מושפע מאוד מההסתה החמאסית ובעיקר מפעילות "מטה הגדה" שפועל מרצועת עזה ומנהל מאמץ קבוע להוציא פיגועים קשים ביהודה ושומרון ללא הפסק. כך שאפילו אם מדובר היה בפיגוע ספונטני, סביר להניח שמי שביצע אותו פעל בהשראת הרוח וההסתה החמאסית.

 

דביר שורק סריקות מחבל מחבלים פיגוע דקירה מגדל עוז יהודה ו שומרון (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

 

 

מה מנסה חמאס להשיג?

חמאס מנסה להשיג שני דברים: האחד, לממש את יעדו כתנועת "מוקוואמה" (תנועת התנגדות) איסלאמיסטית שנלחמת בישראל ללא הפסק עד שהמדינה היהודית תחדל להתקיים. משינויים מדיניים טקטיים לא רצוי כרגע לחמאס להוציא פעולות מרצועת עזה שבה הוא שולט. חמאס כרגע חרד להטיל את שלטונו ברצועת עזה ולכן רוצה בהסדרה עם ישראל. זה לפחות הקו שמוביל יחיא סינוואר, מנהיג התנועה ברצועה.

 

ראשי הזרוע הצבאית, מוחמד דף ומרואן עיסא, לא חושבים כמוהו, אבל לעת עתה הם מקבלים את הקו שמכתיב סינוואר, מה גם שאין להם ברירה גדולה. היכולת שלהם להוציא פיגוע מהרצועה בלי להסתכן במבצע ישראלי גדול בעזה שעלול לשים קץ לזרוע הצבאית וליכולותיה, אינה גדולה. הם חוששים ממבצע כזה, ולכן בחרה הנהגת חמאס בעזה על כל פלגיה - ובהסכמת הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, הארגון המתחרה - למקד את הפעילות ביהודה ושומרון. המטרה, בנוסף לפגיעה בישראל ובתחושת הביטחון של הישראלים, תושבי יהודה ושומרון, היא לערער את יציבות שלטונו של אבו מאזן ולהתסיס את הצעירים בגדה המערבית.

 

שנית, חמאס רוצה אינתיפאדה שלישית שתפגע אנושות במתנחלים, אך באותה מידה, בשלטון הרשות הפלסטינית. כמו שאבו מאזן מנסה לגרום לחמאס להתעמת עם ישראל, והוא מקווה שצה"ל בסופו של תהליך ייכנס לרצועת עזה וימוטט את שלטון חמאס, כך חמאס מנסה להטיח את צה"ל בתושבי הגדה באופן שיעורר מהומות ויגרום בסוף לעימות בנשק חם בין הרשות לבין ישראל ובין הרשות לבין הצעירים הפלסטינים. באסטרטגיה הזאת מייחס החמאס מקום חשוב לפורעים יהודיים שיבצעו פעולות אלימות וטרוריסטיות המכונות "תג מחיר" נגד הפלסטינים ויתסיסו עוד יותר את הרחוב הפלסטיני, וכתוצאה מכך יערערו את שלטונו של אבו מאזן.

 

מטה הגדה שמסתיר חמאס פועל כמו שחקן ביליארד שמכה בכדור אחד על מנת שיפגע בכמה כדורים וכך ימוטט את שלטון הרשות. הפעילים המרכזיים של מטה הגדה ברצועה הם כולם פלסטינים תושבי הגדה המערבית, רובם שוחררו במסגרת עסקת שליט, והם מפעילים באמצעות האינטרנט טלפונים ניידים ובכיסוי של ארגוני סיוע בינלאומיים, אנשים שהם מכירים כולל בני משפחותיהם בגדה המערבית בעיקר באזור שסביב חברון. הנתון המדהים הוא שעד כה, מתחילת 2019, הצליח שב"כ לסכל 300 פיגועים משמעותיים שיזמו מחבלים, רובם פעלו מטעם מטה הגדה של חמאס ברצועה, אך חלקם מארגונים אחרים או מפגעים בודדים. לא מדובר בזריקת אבנים וידוי בקבוקי תבערה, אלא בירי מטענים, דריסה ובעיקר בניסיונות חטיפה.

 

"מכסחת דשא מודיעינית"

בממוצע, כמעט שני פיגועים קטלניים היו יוצאים לפועל ליום, אם שב"כ לא היה מסכל את החוליות ואת היוזמות הטרוריסטיות האלה. מדובר לא בהתרעות אלא בפיגועים שהיו כבר בשלבי הכנה או עמדו לצאת לפועל כמו למשל החוליה שנתפסה השבוע בחברון ועמדה להניח מטען נפץ עם רסס של ברגים וכדוריות מתכת מירושלים. כאמור, מאות הפיגועים האלה שאם היו יוצאים לפועל, היו אכן גורמים לאינתיפאדה שלישית ולהתמוטטות שלטונו של אבו מאזן, סוכלו על ידי שב"כ. חמאס, בעיקר מטה הגדה הפועל מעזה, ספג מפלות והשפלות ברצף, ולכן ייתכן מאוד שהפיגוע הרצחני היה אכן יוזמה של חמאס במטרה להציל את יוקרת הארגון במיוחד אחרי שנחשפה וסוכלה השבוע חוליית המטען בחברון. כבר ראינו דברים דומים בעבר שבהם ארגוני המחבלים, לא רק חמאס, החליטו ללכת על רצח פשוט כדי להגיע לשיקום מיידי של יוקרתם שנפגעה. ייתכן מאוד אפילו שהדבר נעשה כיוזמה משותפת של חמאס עם הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, מפני שלאחד הארגונים האלה היה אדם או שניים שהיו מוכנים ללכת ולרצוח בידיעה ברורה ששב"כ יעלה עליהם בסופו של דבר.

 

 
 
 
תיעוד פעילות לוחמי צה״ל בעיר חברון (צילום: דובר צה
פיצוץ המטען שיועד לפיגוע בירושלים(צילום: דובר צה"ל)

סיכול פיגוע תופת על ידי שב
איתור המטען מצטרף למאות סיכולי פיגועים בשנה אחת(צילום: תקשורת שב״כ)

העצורים של שב
החוליה שתכננה פיגוע תופת בירושלים(צילום: תקשורת שב״כ)

מחבלי חמאס בעזה. ארכיון  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחבלי חמאס בעזה. ארכיון (צילום: AFP)
 

בהקשר זה צריך לציין שמתחילת השנה בוצעו 30 פיגועים קשים נגד יהודים וישראלים ביהודה ושומרון ובאזור ירושלים. רובם המכריע פיגועי בודדים ורק מיעוטם יוזמות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי.

 

הנהגת המתנחלים כמובן דרשה כמו תמיד "לחזק את ההרתעה" באמצעות מחסומים, כניסה לכפרים ערביים ומעשים נוספים שיפגעו במרקם החיים של הפלסטינים בעיקר בחופש התנועה שלהם וביכולתם להתפרנס. בשם ה"הרתעה" מנסה ההנהגה הפוליטית של המתנחלים לגרום לתסיסה ואולי אפיל להגירה של פלסטינים מהשטחים, אבל גם הם יודעים שהדרישה הזאת להתרעה היא מופרכת. שב"כ מפעיל טכניקות חקירה חדשניות ו"מודיעין אנושי" (יומינט) יחד עם מודיעין וסיכול טכנולוגי. כל זאת כדי להפיק מידע מסכל שמביא במוקדם או במאוחר למניעת כל מפגע. חלק מהמפגעים גם נהרגים כשבאים לעוצרם, ופלסטיני שיוצא לרצוח ביהודה ושומרון, יודע היטב שהוא עלול להיהרג או לשבת שנים ארוכות במעצר. אז איך בדיוק תרתיע אדם שמוכן למות ויודע בבירור שגם משפחתו תיפגע? האמצעי המרתיע הטוב ביותר הוא דווקא הסיכול, מפני שאפילו פלסטיני שמוכן להיות שהיד לא רוצה לשבת עשרות שנים בכלא הישראלי או להיהרג בעת מעצרו מבלי שהספיק אפילו לבצע את זממו.  

 

לכן צריך להכיר בעובדה שיש פלסטינים שהכיבוש הישראלי או תאוות הנקם שלהם מעבירה אותם על דעתם ומקפדת אצלם כל שיקול רציונלי. אלה יצליחו מפעם לפעם לרצוח יהודי אם רק תהיה להם הזדמנות. האמצעי המועדף כדי למנוע זאת הוא שימוש במודיעין שכאמור הוא שילוב בין טכנולוגיה למודיעין אנושי, מעצרים וחקירות שבסופו של דבר גם מסכלים פיגועים, גם מרתיעים וגם מונעים הצטרפות של פלסטינים נוספים למעגל המפגעים, מפני שאינם פוגעים במרקם החיים של האוכלוסייה הפלסטינית הבלתי מעורבת. השילוב הזה, שמופעל על ידי צה"ל, שב"כ והמשטרה בין "מכסחת דשא מודיעינית" לבין קיום שגרת חיים נורמלית ככל האפשר בקרב הפלסטינים החיים תחת שליטה ישראלית, זה כרגע המרשם הטוב ביותר שאפשר להעמיד מול הטרור הפלסטיני, והוא שיביא גם ללכידת רוצחיו או רוצחו של דביר שורק ז"ל.

 

הפגנות המחאה שהיו הלילה בצמתים ביהודה ושומרון של פעילים יהודיים אפשר להבין אותן כאמצעי לשחרור קיטור, אך אינן מסייעות במאום למיגור הטרור, כך גם הצרות הפוליטיקאים מימין ומהמרכז, שמלבד מניפולציה מתסיסה, אינה משיגה דבר. לכל המוחים והמצהירים למיניהם צריך להגיד - תנו לשב"כ ולצה"ל לעשות את העבודה ולמתיישבים היהודים צריך להזכיר את מצוות "ונשמרתם לנפשותיכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנהיגי חמאס, יחיא סינוואר ואיסמאעיל הנייה
מומלצים