שתף קטע נבחר

למה חמאס רצה לבצע "פיגוע אסטרטגי"? | פרשנות

חוליית המחבלים שחוסלה בגבול עזה הוכנה וצוידה בצורה מסודרת לפיגוע שכוון ליישוב ישראלי בעוטף עזה ואולי אף עמוק יותר. לחמאס אין לכאורה אינטרס לבצע פיגוע שכזה בעת הנוכחית, אך ההנחה הסבירה היא שאכן מדובר באנשי הארגון

חוליית המחבלים החמושים שחוסלה לפנות בוקר (שבת) על הגדר ברצועת עזה התכוונה כנראה לבצע "פיגוע אסטרטגי". לחמאס אין לכאורה אינטרס לבצע פיגוע שכזה בעת הנוכחית, אך ההנחה הסבירה היא שאכן מדובר באנשי הארגון. לחמאס יש אינטרס קבוע לפגע בישראל כדי להישאר בכותרות בקרב דעת הקהל העולמית ולרצות את איראן, במיוחד הזרוע הצבאית של הארגון - היוזמת את הפיגועים - בעוד שלהנהגה המדינית יש גם אינטרס להגיע להסדרה שבאמצעותה יהיה אפשר לפתור את מצוקת תושבי עזה.

 

כלי הנשק שנתפס הבוקר (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

כמה דברים מעידים על כך הסיכויים שמדובר בפיגוע שכוון ליישוב ישראלי בעוטף עזה ואולי אף עמוק יותר. העיקרי שבהם הוא הציוד שנשאה החוליה, שכלל לא רק כלי נשק מגוונים שנראה שנועדו ללחימה בשטח בנוי, אלא גם מזון ומים לשהות של כיממה בשטח ישראל וגם ציוד חבישה קל למקרה שאחד המחבלים ייפצע תוך כדי עימות, כך שיצליח לברוח חזרה לשטח הרצועה.

 

בנוסף, החוליה ניסתה לחדור לשטח ישראל באזור שבו הם לפחות חשבו שאין בו כוחות שלנו ושמולו יש לא מעט יישובים ישראלים. די היה בהליכה של כמה שעות כדי לבצע פיגוע ביישוב. ברשות אנשי החוליה לא נמצאו אזיקונים או אמצעים אחרים שיעידו שהחוליה התכוונה לחטוף חייל או אזרח, ועדיין לא ברור אם בציוד הרפואי שלקחו איתם היו אמצעים לסמם אדם. לכן אפשר להניח שמטרתם הייתה לבצע פיגוע קטלני, אולי אפילו להתמודד עם כוחות צה"ל שיגיעו בתגובה לאזור שבו בוצע הפיגוע. על כך מעידים מטול ה-RPG והרקטות שלו, שבדרך כלל משמשים לפגיעה בכלי רכב אך יכולים גם לפגוע ממרחק של 300 מטר בבית ולפצוע את יושביו.

 

ההנחה הסבירה היא שמדובר באנשי חמאס

אמצעי התקשורת הפלסטיניים טוענים שזו הייתה חוליה שכללה כוח שמשימתו למנוע התקרבות פלסטינים לגדר. כמו שקרה לפני כמה שבועות, כאשר צלף של גולני הרג איש מכוח זה שזיהה אותו בשוגג כמחבל שמתקרב לגדר חמוש ומנסה לחדור לשטחנו, אך הגרסה הזו מופרכת לגמרי.

 

ראשית משום שאתמול לא היו הפגנות על הגדר. שנית, משום שהכוח היה מצויד כאמור בכלי נשק שנועדו לקרב עם צה"ל בעומק שטח ישראל. כלי תקשורת פלסטינים אחרים הציעו גרסה אחרת, לפיה אנשי חמאס לשעבר התארגנו על דעת עצמם ויצאו לפעולה ללא ידיעת ארגון חמאס. לכן המחבלים לבשו רק חלקי מדים וגם פרטי לבוש אזרחיים.

 

הפלסטינים אשר נהרגו הלילה ב תקיפה ב עזה ()
ארבעת המחבלים שחוסלו לפי מקורות פלסטיניים

בשתי הגרסאות מדובר באנשים קשורים איכשהו לארגון חמאס. יתרה מזו, גוויות המחבלים נמצאות כרגעי בשטח ישראל. בשב"כ ובצה"ל לא יתקשו לזהות אותם תוך זמן קצר וגם את השיוך הארגוני שלהם, אם היה כזה. אפשר לצאת מהנחה סבירה, שמדובר באנשי חמאס. התמיהה גוברת: לכאורה, לחמאס אין אינטרס עכשיו לבצע פיגוע אסטרטגי שעלול להכניס את צה"ל למבצע גדול ברצועה. הסדרה באמצעות המצרים וקטאר מתנהלת אפילו לדעת אנשי חמאס כסדרה, וליחיא סינוואר, מנהיג חמאס עזה, יש אינטרס כרגע לשמור על רגיעה ובוודאי שלא לבצע פיגוע אסטרטגי.

 

 

כלי הנשק שנתפס הבוקר (צילום: דובר צה
הנשק הרב שנשאו המחבלים(צילום: דובר צה"ל)

יחד עם זאת, ייתכן שמדובר בכוח סורר מתוך ארגון חמאס, שתהליך ההסדרה והרגיעה מתבצע בניגוד לדעתו. ידוע למשל שכמה מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל קסאם, מתנגדים לאסטרטגיית ההסדר שמקדמת ההנהגה המדינית של חמאס בראשות סינוואר והנייה.

 

יתרה מזו, הזרוע הצבאית של חמאס ניסתה בתקופה האחרונה להוציא לפועל פיגועים קטלניים מרובי נפגעים ביהודה ושומרון באמצעות מטה הגדה שלה שפועל בעזה. רוב הניסיונות האלו נכשלו אך יכול להיות שהרצח של דביר שורק ז"ל בליל רביעי בגוש עציון עורר את אנשי הזרוע הצבאית המורדים של חמאס לבצע בעצמם פיגוע אסטרטגי שיתסיס עוד יותר את הגדה. הלילה הוא ליל חג הקורבן, עיד אל אדחה, שבהן הרגשות הדתיים אצל המוסלמים משולהבים.

סריקות בכפרה כאחיל ()
המצוד אחר רוצחי דביר שורק ליד חברון

ישראל לא תוכל להתעלם

ייתכן שהפיגוע האסטרטגי שהיה אמור לצאת מעזה היה אמור להצית תבערה גדולה שתשרת גם את אנשי חמאס הסוררים וגם תתסיס את הפלסטינים בגדה נגד אבו-מאזן.ייתכן גם שמי שתכנן ושילח את חוליית המחבלים שחוסלו העריך שממשלת ישראל ערב בחירות לא תשלח את צה"ל לפעולה בעזה ואז הם יוכלו להשיג את יעדיהם גם בלי להיענש. הדברים עוד יתבררו באמצעים מודיעיניים ואחרים, אבל זה אכן נראה שהנהגת חמאס אחראית לפעולה לא רק מתוקף היותה הריבון, אלא גם משום שיזמה אותה בפועל, וישראל תצטרך לשקול מהי התגובה על ניסיון לפגוע אסטרטגית בשטח ישראל. זה יהיה שיקול לא פשוט.

 

יחיא סינוואר איסמעיל הנייה חמאס עזה (צילום: AFP)
יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה(צילום: AFP)

מילה טובה צריכה להיאמר על האופן שבו צה"ל התמודד עם האירוע וסיים אותו בלי אף נפגעים מצידנו תוך זמן קצר, וכשכל המחבלים שהיו בחוליה הרוגים ושוכבים בשטחנו. נראה שהופקו לקחים מהאירוע הפחות מוצלח בשבוע שעבר שבו הצליח מחבל חמוש, שחדר ביוזמתו לישראל, לפצוע כוח של גולני שבא ליירט אותו. הפעם הכוח המיירט, שפעל בתיאום עם התצפיתניות, הגיע מבלי שהמחבלים ירגישו בו לנקודת היירוט והפתיע את המחבלים, והתוצאות בהתאם. גם לתצפיתניות באזור מגיעה מילה טובה, שהודות להן ולמודיעין שהושג גם בדרכים אחרות, נמנע פיגוע רב נפגעים מצידנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הנשק הרב שנשאו המחבלים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים