שתף קטע נבחר

צילום: עמית שאבי

דביר נדקר למוות 19 שנה אחרי שסבו נרצח בפיגוע ירי

גופתו של החייל דביר (יהודה) שורק (19) מעפרה, תלמיד ישיבת ההסדר אור תורה מחניים, אותרה ליד קיבוץ מגדל עוז בגוש עציון. אביו, הפובליציסט יואב שורק, הגיב בקבוצת וואטסאפ: "ה' נתן וה' לקח". סבו, הרב בנימין הרלינג, נרצח בפיגוע ירי ליד שכם באוקטובר 2000 כשדביר היה בן שלושה חודשים

רב-טוראי דביר (יהודה) שורק, בן 19 מהיישוב עפרה בבנימין, הוא החייל שנרצח בפיגוע דקירה וגופתו אותרה הבוקר (יום ה') ליד קיבוץ מגדל עוז בגוש עציון. הנרצח, תלמיד ישיבת ההסדר אור תורה מחניים, הוא בנם של רחל ויואב שורק, פובליציסט ועורך כתב העת "השילוח". סבו של הצעיר, הרב בנימין הרלינג, נרצח בפיגוע ירי בהר עיבל ליד שכם באוקטובר 2000 כשדביר היה בן שלושה חודשים. מחבלים פלסטינים פתחו אז באש לעבר קבוצת מטיילים.

דביר שורק (באדיבות המשפחה)
דביר שורק ז"ל(באדיבות המשפחה)
 

דביר (יהודה) שורק ואביו יואב שורק ()
הנרצח דביר שורק ז"ל לצד אביו יואב
 

 

 

כוחות הביטחון הוזעקו למקום ופתחו בסריקות נרחבות, בין היתר בכפר הפלסטיני בית פג'אר. מתחזק החשד שהפיגוע כלל חטיפה. החייל, שהיה במסלול לימודים בישיבה של רשת אור תורה סטון, כנראה לא נרצח במקום שבו אותרה הגופה. לפי ההערכות, המחבלים הגיעו במכונית וברחו לאחד הכפרים באזור. צה"ל החליט על תגבור כוחות חי"ר ביהודה ושומרון בעקבות הפיגוע. על פרטי חקירת האירוע הוצא צו איסור פרסום.

 

אביו של הנרצח הגיע בלילה לאזור שבו אותרה הגופה בתום חיפושים ממושכים ונרחבים. כאמור, אביו של הנרצח הוא פובליציסט ובעבר ערך מוסף ספרותי בעיתון "מקור ראשון" ואת המגזין "סגולה". האב כתב בקבוצת וואטסאפ של עיתונאים: "ה' נתן וה' לקח". 

 

 

הרב שלמה וילק, ראש ישיבת ההסדר שבה למד החייל שנרצח, סיפר באולפן ynet: "הוא נסע לקנות מתנות לצוות הישיבה לקראת סוף השנה. הוא נמצא כשהוא דקור ומחובק עם הספרים שקנה לרבנים שלו. הוא החליט לא לקנות ספר דתי, אלא את הספר האחרון של דויד גרוסמן, שאיתו הוא נמצא מחובק".

 

הרב וילק הוסיף: "אחד האתגרים שלנו הוא להיזהר מלהפוך את הרצח לתחושות שנאה, פחד והתרחקות. אסור לנו להידרדר במדרונות שבהם מנסים לגלגל אותנו ולהיות כמו הצוררים".

בנימין הרלינג (צילום: צביקה טישלר)
הסב שנרצח, הרב בנימין הרלינג(צילום: צביקה טישלר)

 

סבו של דביר, הרב בנימין הרלינג, נרצח כאמור בפיגוע ירי בשנת 2000. הרב הצטרף אז לקבוצת מטיילים בהר עיבל לתצפית על קבר יוסף בשכם. פלסטינים ממחנה פליטים סמוך ירו על המטיילים ועל חיילים שליוו אותם. הרב הרלינג נפגע בליבו ונהרג. בן 64 היה במותו.

 

 

המקום בו נמצאה גופת החייל (צילום: עמית שאבי)
כוחות הביטחון בזירת איתור הגופה בגוש עציון(צילום: עמית שאבי)

המקום בו נמצאה גופת החייל (צילום: אריה סביר, TPS)
(צילום: אריה סביר, TPS)

מפת מקום מציאת גופת החייל ()

המקום בו נמצאה גופת החייל (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

המקום בו נמצאה גופת החייל (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

המקום בו נמצאה גופת החייל (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "בשעות הבוקר המוקדמות נמצאה גופת חייל עם סימני דקירה על גופו בסמוך ליישוב בחטיבה המרחבית עציון. החייל נמצא במסלול לימודי ישיבה. כוחות צה"ל, שב"כ ומשטרה נמצאים בנקודה וסורקים במרחב". בין היתר נכנסו כוחות הביטחון לכפר הפלסטיני בית פג'אר הסמוך. הכוחות חוסמים צירים ואוספים תיעוד ממצלמות אבטחה.

  

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס עדכן כי "במהלך הלילה קיבלנו דיווח על נער בן 18 שקרוביו לא הצליחו ליצור איתו קשר משעות הערב המאוחרות. הם דיווחו לנו מאוחר מאוד בלילה. הקפצנו כוחות במרחב חטמ"ר עציון ובהם גששים. במהלך הלילה, סביב 3:00-2:30, מצאו הכוחות את גופת הנער ליד הכניסה למגדל עוז. מותו נקבע. הוא נדקר ונהרג. אנו מבינים שמדובר בפיגוע טרור. על גופו נמצאו פצעי דקירה. עדיין רב הנסתר על הגלוי".

 

תא"ל מנליס הוסיף כי "הוא התחייל גיוס לצה"ל אבל טרם ביצע שירות בצה"ל, הוא היה על אזרחי ועדיין בשלב הלמידה בישיבה. עיבינו את ההגנה באזור, וכעת תגבור הכוחות הוא פנימי על בסיס אוגדת איו"ש. למיטב ידיעתנו, הוא היה לבדו". ההרוג מוגדר חלל צה"ל, שכן היה חייל בשלב לימודי הישיבה שלו.

 

הג'יהאד האיסלאמי בירך על הפיגוע, וכינה אותו הרואי: "הוא מעביר מסר חשוב לנוכח שביתת האסירים".

 

 המקום בו נמצאה גופת החייל (צילום: אריה סביר, TPS)
המקום שבו נמצאה גופת החייל, הבוקר(צילום: אריה סביר, TPS)

 המקום בו נמצאה גופת החייל (צילום: אריה סביר, TPS)
(צילום: אריה סביר, TPS)

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן אמר בתגובה כי "גוש עציון התעורר לבוקר קשה של שפיכת דם טהור על ידי רוצחים מנוולים. אנו התיישבות מושרשת ואיתנה, למודת שכול וגבורה. לא ניחלש כאומה וכמפעל.

 

"בימים אלו של חודש אב, ימי אבל על חורבן המקדש והגלות הארוכה, אנו מכריזים בראש מורם שישיבתנו בארץ האבות היא לא אפיזודה חולפת אלא עובדה קיימת לעולמי עולמים. אויבינו המרים ינסו שוב ושוב לפגוע בנו, אבל תשובתנו כתשובתם של לוחמי גוש עציון במלחמת העצמאות, נחושה מתמיד - נצח ירושלים".

 

נאמן אמר עוד כי "אנו שולחים את תנחומינו למשפחה היקרה והכואבת, ולישיבה בה הגיבור למד. רק חזקו ואמצו. ולממשלת ישראל אנחנו אומרים שוב - תסיימו את המלחמה הזו בניצחון. תגדעו את הדמיונות של בני עוולה. אל תשאירו להם כל אופציה. זו הדרך היחידה להיות ברורים ולא להשאיר כל פתח לתקוותם. ריבונות ישראל בגוש עציון בפרט וביהודה ושומרון בכלל היא התשובה הלאומית היחידה המתבקשת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
דביר שורק ז"ל
באדיבות המשפחה
מומלצים