שתף קטע נבחר

גנץ: "אם נתניהו היה מציע רוטציה כשאני הראשון - אפשר היה לדבר"

יו"ר כחול לבן סיפר באולפן ynet על אנשי הליכוד שהציעו "חצי עולם" עבור פירוק רשימתו לפני פיזור הכנסת, קרא לנתניהו להקדים את השימוע - ודווקא לא תקף את ליצמן: "נחכה להכרעה". הוא מתח ביקורת על המדיניות בהר הבית ("אני מעולם לא גלגלתי אחריות") והתייחס לכך ששכח את שם הנרצח: "עדיף לגמגם מכאב לב - ולא מול חמאס"

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ הודה הבוקר (ראשון) כי אם בנימין נתניהו היה מציע לו רוטציה בראשות הממשלה - הוא היה שוקל את העניין. בריאיון שנערך באולפן ynet סיפר גנץ על ההצעות שהגיעו מאנשי הליכוד ערב פיזור הכנסת, וקבע כי "נתניהו מקיים את הקרב הפוליטי האחרון בחייו".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

על הניסיונות למשוך אותו לממשלה מצד הליכוד אמר גנץ כי "הציעו לי לבוא ולפרק את כחול לבן. 'תבוא רק אתה, ניתן לך חצי עולם'". לדבריו, נתניהו הציע לו לפרק את השותפות עם לפיד תמורת "חבילה יפה".

 

 

בני גנץ  (צילום: אבי מועלם)
בני גנץ באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

הרמטכ"ל לשעבר קרא לנתניהו להקדים את השימוע שלו ואמר: "שיעשה שימוע עכשיו, לפני הבחירות. נשמע מה יגיד היועץ המשפטי לממשלה. יש לנו קצת פחות מ-40 ימים לבחירות, אז שהיועמ"ש יודיע לציבור את מה שצריך ואז הכול ייגמר. בואו נסיר מהפרק את עננת השימוע".

 

גנץ טען כי בשל מועד השימוע לאחר הבחירות, ינסה נתניהו לצרף שותפים לקואליציה בתמורה לחסינות. "אני לא יודע להתפשר על הדמוקרטיה הישראלית ועל מנגנוני האיזון וההגנה שלה", אמר גנץ. "אני צריך להסתכל על הילדים שלי ועל הילדים שלכם, ושהם יגדלו למדינה דמוקרטית שבה אין איזה שליט עליון שמתנהג כמלך. אני לא יכול לתת לזה לקרות".

 

- אותו מלך פנה אליך בדרישה חסרת תקדים, שונה, מפתיעה.

"רצו מספר הצעות בשעות מוזרות, מלתת חצי עולם לגבאי שקרא 'לא לשבת עם נתניהו' ובכל זאת רץ לעשות שיחת לילה בבלפור, דרך כל מיני שליחים שהגיעו עם רעיונות. דבקנו בעקרונות שלנו. נתניהו היה שמח לפרק את כחול לבן ולהביא אותנו בכל מיני תנאים".

 

- נתניהו הסכים ללכת עד הסוף ולתת לך רוטציה?

"אני לא חושב שנתניהו היה לוקח את הסיכון על עצמו, אבל אם היה מציע רוטציה ואני הייתי מתחיל אותה ראשון, אפשר להתחיל לדבר על הדברים".

 

גנץ אמר כי בכחול לבן מדברים עם גורמים בתוך הליכוד ובמפלגות אחרות, וכי נתניהו יודע זאת. "כולם מבינים שסוף עידן נתניהו החל", אמר. "זה ייגמר בבחירות הקרובות. כולם מבינים את זה. נתניהו מנהל את הקרב הפוליטי האחרון של חייו, וצר לי שהוא בחר לעשות את זה כך".

 

למרות התחזית שסיפק לגבי עתידו הפוליטי של נתניהו, גנץ בכל זאת קרא לו להקים ממשלת אחדות: "ראש הממשלה הוציא מאמר דעה בשבוע שלפני תשעה באב, ומדבר על ההתנגדות שלו לאחדות. לא נשמע כדבר הזה בעיניי", אמר גנץ. "אין יום יותר חשוב מתשעה באב ומהימים שלפניו. נתניהו עוסק בעצמו, בחסינותו ובהצלתו האישית. לכן הוא הולך בדברים שהם פשוט הפוכים לחלוטין ממה שרה"מ אמור לעשות - וחבל שכך".

 

בני גנץ  (צילום: אבי מועלם)
"כולם מבינים שסוף עידן נתניהו החל"(צילום: אבי מועלם)

עוד אמר כי "הדרישות של נתניהו עוסקות באופן בסיסי בהגנתו האישית. הכלים לממש זאת הם פסקת ההתגברות וחוק החסינות. זו פגיעה במסדי הדמוקרטיה כפי שאנחנו מכירים אותם, ולכן איני יכול להסכים לכך".

 

גנץ נשאל מדוע הוא קורא לממשלת אחדות אך בתנאי שנתניהו לא יעמוד בראשה, והשיב כי "הסיבה היא לא שנאה אישית כלפי האיש. אין לי דבר וחצי דבר ברמה האישית מולו. אני מסתכל על ראש ממשלה עם שלושה כתבי חשדות, ואולי יהיו דברים נוספים בהמשך, אינני יודע. אני מקווה שלא, כאזרח אני מקווה שלא".

 

יו"ר כחול לבן אמר כי "אנחנו מתכוונים לנצח ולקרוא לממשלת אחדות עם הליכוד. נתניהו יצטרף כראש הליכוד לתפקיד כזה או אחר עד שיהיה לו כתב אישום. זה מתאפשר מבחינת החוק".

 

בני גנץ  (צילום: אבי מועלם)
"אין לי דבר וחצי דבר נגד נתניהו ברמה האישית"(צילום: אבי מועלם)

עם זאת, גנץ היה פחות נחרץ כלפי השותפים ההכרחיים להקמת ממשלה בראשותו. על סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שיואשם בעבירות שחיתות, אמר גנץ כי הוא ימתין להכרעת היועמ"ש. "מנדלבליט כבר החליט להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד נתניהו, וזה כבר צעד אחד יותר", הסביר. "מה שמותר לשר, אסור שיהיה מותר לראש ממשלה. הוא צריך להיות כוהן הרבה יותר גדול מכל אחד מהאנשים האלה - ומה שקורה כאן הוא הפוך".

 

"עדיף לגמגם מכאב לב - ולא מול חמאס"

גנץ התייחס לסרטון שהופץ, שבו גמגם בזמן שהתייחס לרצח דביר שורק ז"ל בשבוע שעבר, ושכח את שם משפחתו. לדבריו, "לא צריך לקחת טעות אנוש ולנפח אותה למקום אחר. אינני אדם מושלם. אני יכול לטעות, וכשזה קורה אני מבקש סליחה וממשיך הלאה. אני מאוד מעריך את משפחתו של דביר שורק ז"ל, כאב לי שטעיתי כשהשמעתי את שמו בצורה לא נכונה. עדיף לגמגם בגלל כאב לב ולא לגמגם מול חמאס".

 

עימותים בהר הבית (צילום: AFP, AP)
(צילום: AFP, AP)

יו"ר כחול לבן נשאל אם הוא חושש לפגיעה בתדמיתו התקשורתית ואמר: "האזרחים במדינת ישראל יודעים להכיר בדבר טוב ולהעריך את מה שישנו. אני היחיד שמתמודד מול נתניהו בערכים גבוהים. הוא עושה את זה אחרי 13 שנות ניסיון כראש ממשלה, אני מתחיל את דרכי הציבורית בחודשים האחרונים ברמה הפוליטית, וזו רק תחילת הדרך".

 

על המהומות הבוקר בהר הבית אמר גנץ כי "צום תשעה באב הוא יום רגיש, וכשהוא פוגש את חג הקורבן הוא רגיש עוד יותר. שני המופעים הופיעו בלוח השנה מזמן - והדבר החמור הוא שההחלטה לסגור את המקום ליהודים מתקבלת הבוקר. את הדיונים וההחלטות היה צריך לקיים לפני כן. נתניהו עסוק בעצמו ובקושי מצליח לפנות זמן. חבל שהחלטות כאלה מתקבלות ברגע האחרון, זה חמור מאוד והתוצאות לעינינו".

 

- זו החלטה של הדרג המדיני? כי הם מתנערים מזה.

"יש המלצות מקצועיות ויש החלטה של הדרג המדיני. מעולם לא גלגלתי אחריות לדרג שכפוף אליי. הדרג המדיני הוא זה שמקבל את ההחלטות המשמעותיות האלה. כך צריך שיקרה במדינה מתוקנת, ואסור לנסות לרמוז ולהגיד שמישהו אחר קיבל איזו החלטה. המשטרה היא של ממשלת ישראל, וההחלטות הן של השר לביטחון פנים יחד עם ראש הממשלה".

 

גנץ אמר כי הוא לא שופט את ההחלטה של הממשלה, אך ציין כי "היא צריכה להסתמך על הערכת מודיעין ועל שיקולים רחבים, ויש לי הרגשה שזה לא ממש עובד ככה".

 

- לפנות בוקר מחוסל חמוש, אתמול נמנע פיגוע. הדרך היחידה להכרעה היא מבצע צבאי?

"חייבים לשוב למצב של הרתעה אסטרטגית ברצועת עזה במובן הכי רחב של המילה. הדבר הזה נשחק בשנה וחצי האחרונות כתוצאה מחוסר תגובה של ישראל לדברים קטנים. עכשיו אנחנו כבר רואים סוג של אווירת עימות. פיגוע דקירה בגוש עציון, ניסיון חדירה אתמול וניסיון חדירה הבוקר, אלה דברים שמתחילים להצטבר ויכולים להביא להסלמה. מה שאנחנו רואים עכשיו בהר הבית יכול בסופו של דבר להידרדר".

 

בנימין נתניהו פיגוע גוש עציון רב״ט דביר יהודה שורק דביר שורק (צילום: AFP)
"עדיף לגמגם מכאב לב ולא מול חמאס". גנץ על נתניהו(צילום: AFP)
 

- מה אתם מציעים? להיכנס לעזה? להחליש את חמאס? לחסל את חמאס?

"מה שאנחנו מציעים זה לחדול משרשרת חילופי המהלומות האלה ולהביא לסיטואציה של הכרעה צבאית של חמאס. הפעלה של כל הכוח שצריך, ולאחר מכן לשוב למדיניות שמאפשרת התפתחות ברצועת עזה בכפוף לקיומה של הרתעה והשבתם של הבנים.

 

"יש לנו  הצבא הטוב ביותר בעולם שמכיר את עזה, את עמדות התצפית, המפקדות ובתי הפעילים. הצבא יודע לפעול. קודם כל צריך לקבל החלטה אסטרטגית. בהיעדר הסדרה ארוכת טווח שמאפייניה שקט מוחלט והחזרת הבנים, לא תהיה ברירה אלא ללכת למערכה רחבה מלאה ומסודרת".

 

- נתניהו הוא זה שבולם את ההכרעה?

"אני חושב שאי אפשר להמשיך עם הגמגום הזה מול רצועת עזה. צריך לקבל החלטה וללכת אליה בנחישות אסטרטגית ומתמשכת. למצוא את הזמן הנכון, ואם צריך לעשות את המעשה הזה, נעשה אותו".

 

- למה לא הכרעתם את חמאס צבאית אחת ולתמיד בצוק איתן?

"עשינו בדיוק את מה שנדרש בצוק איתן. צוק איתן זו מערכה שכוונה לחיזוקה של ההרתעה על בסיס פגיעה קשה בחמאס ונטרול המנהרות. עשינו בדיוק את מה שהדרג המדיני סיכם: להגיע לרמת הרתעה גבוהה, לנטרל את סכנת המנהרות, לפגוע קשה בחמאס ולאפשר הרתעה מתמשכת. זה בדיוק מה שקרה. שלוש שנים וחצי של שקט מוחלט שאפשר היה לעשות בהן הרבה מאוד דברים ברמה המדינית, האסטרטגית והאזורית. לא נעשה מהדבר הזה כהוא זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים