שתף קטע נבחר

"השתמשנו בכוח כשהבנו שאלפיים איש מונעים עליית יהודים"

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד אמר כי ההחלטות על פתיחת וסגירת הר הבית למתפללים יהודים במהלך תשעה באב "היו שלי, ובגיבוי הדרג המדיני". לדבריו, "כשהיו 60 אלף מתפללים מוסלמים במקום היה נכון להשהות את עליית היהודים"

 

 

מפקד מחוז ירושלים לוקח על עצמו את האחריות לפתיחת ולסגירת הר הבית למתפללים יהודים במהלך תשעה באב, אבל מבהיר לצד זאת כי לכל ההחלטות יש גיבוי מהדרג המדיני. בעקבות סערת סגירת הר הבית הבוקר למתפללים יהודים, לפני העימותים הקשים שהחלו במקום בין מתפללים מוסלמים לבין השוטרים בעיצומו של חג הקורבן, אמר היום (א') מפקד המחוז ניצב דורון ידיד על ההחלטות השונות כי הן "היו שלי, בגיבוי הדרג המדיני, ועל בסיס הערכת מצב". ב-13:30 הר הבית שוב נפתח ליהודים, ואחר כך הכניסה נחסמה והותרה רק למוסלמים.

 

ניצב ידיד אמר כי "החל משעות הבוקר המוקדמות נערכנו סביב העיר העתירה על מנת לאפשר ליהודים ומוסלמים להגיע לכותל ולהר הבית. תפילת המוסלמים החלה לקראת 7 וחצי בבוקר, הסתיימה רבע שעה לאחר מכן ולאחריה הרוב התפזרו. קרוב לאלפיים התאספו ליד שער המוגרבים כדי למנוע מיהודים לבקר. החלו הפרות סדר ופיזרנו אותם, ואז אפשרנו ליהודים לבקר בהר. קרוב ל-600 יהודים ביקרו בהר הבית".

 

מפקד המחוז ציין כי ב-7:30 בבוקר "היו מעל 60 אלף מוסלמים במקום וזה היה נכון במסגרת האיזונים לאפשר למוסלמים לעלות להתפלל וליהודים להשהות את העלייה. כשהבנו שהכל מתגלגל למניעת עליית יהודים על ידי קומץ השתמשנו בכוח. פיזרנו אותם ואפשרנו ליהודים לעלות".

 

הבוקר אמר גורם במשטרה אמר שההחלטה על סגירת הכניסה להר הבית התקבלה על ידי הדרג המדיני, אבל גורם בסביבת ראש הממשלה הכחיש שידע על כך וטען כי מדובר בהחלטה של המשטרה. גורמים מדיניים אמרו כי "הכניסה להר הבית נקבעת על פי הערכות מצב של המשטרה. בשום שלב לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה לסגור את הכניסה להר הבית".

 

בעקבות העימותים האלימים בהר הבית פרסם משרד החוץ בירדן הודעה נגד ישראל. "אנו מגנים את המשך ההפרות הישראליות נגד מסגד אל אקצה, האחרון שבהם היום כאשר כוחות ישראליים תקפו את המתפללים וצוותים של הווקף", אמרו בירדן. "הממלכה מגנה בכל תוקף את ההתנהגות הפסולה הזו ואת ההתרסות חסרות האחריות ביום הראשון של חג הקורבן. אנו רואים בממשלת ישראל אחראית לתוצאות ולמה שנגרם מכך".

 

העימותים בהר הבית, שהחלו הבוקר, התחדשו לאחר ההחלטה לאפשר כניסת יהודים למקום בתשעה באב. מסגד אל-אקצה נסגר בעקבות ההתפרעויות, שכללו יידוי אבנים והשלכת כיסאות וחפצים לעבר כוחות הביטחון. שוטרים פיזרו את המתפללים, בין היתר בסיוע רימוני הלם. ארבעה שוטרים נפצעו בהתפרעויות באורח קל עד בינוני. מהסהר האדום נמסר במקביל כי 15 מתפללים מוסלמים פונו ממתחם אל-אקצה לבתי חולים.

עימותים בהר הבית (צילום: רויטרס)
שורת עימותים בהר הבית, היום(צילום: רויטרס)

עימותים בהר הבית (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עימותים בהר הבית (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עימותים בהר הבית (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מתפללים בהר הבית ()

במשטרה אמרו כי "בעקבות קריאות לאומניות והפרות סדר בשטח הר הבית החלו כוחות המשטרה בפיקודו של מפקד המחוז, שהיו ערוכים במקום, לפזר את מפרי הסדר על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו". זמן קצר לאחר המהומות נפצע ברחוב הגיא בעיר העתיקה צעיר יהודי בן 18, שככל הנראה נפגע מהשלכת בקבוק זכוכית לעברו. הוא פונה במצב קל עד בינוני לבית החולים הדסה עין כרם. במקביל נפצעה צעירה בת 22 בפניה ומצבה מוגדר קל.

 

מעט לפני השעה 11:00 החליטו במשטרה לאפשר כניסת יהודים להר הבית, כשעתיים לאחר החלטה הפוכה, ולאחר מכן התחדשו המהומות. קבוצת יהודים אחת נכנסה להר וכעבור דקות ספורות הוציאו אותה השוטרים מהמקום. לאחר חסימה קצרה, הוכנסה קבוצה שנייה לסיבוב מקוצר בהר.

 

בהכנת הידיעה השתתף דניאל סלאמה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
העימותים בהר הבית
צילום: רויטרס
מומלצים