שתף קטע נבחר

סמוטריץ' נגד נתניהו: "ראש ממשלה חלש, אפס מנהיגות, טרלול במשמרתו"

החלטת בית משפט לאסור על הפרדה באירוע ציבורי בעפולה גרמה לשר התחבורה לתקוף לכל עבר: "מערכת משפט מטומטמת. ראש ממשלה שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי". יאיר נתניהו צייץ בתגובה: "המממ... מי הייתה שרת המשפטים בארבע השנים האחרונות?"

 

בנימין נתניהו בצלאל סמוטריץ' (צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי)
בצלאל סמוטריץ' נגד בנימין נתניהו(צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי)

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' תקף אחר הצהריים (ראשון) באופן חריף ביותר את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת מערכת המשפט, בתגובה להחלטת בית משפט שאסרה לקיים אירוע ציבורי בהפרדה בעפולה: "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי". יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, לא נותר חייב וצייץ בתגובה: "המממ... מי הייתה שרת המשפטים בארבע השנים האחרונות?".

  

 

"מערכת משפט מטומטמת. סליחה שלמרות מעמדי לא מוצא מילה מעודנת יותר. טמטום פרוגרסיבי פונדמנטליסטי. ומאחר וחסידי משילות אנחנו, לא נפתור עצמנו בלגלגל את האחריות על המשפטנים: ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי", צייץ סמוטריץ'.

 

שר התחבורה גם תקף ישירות את השופט יונתן אברהם מבית המשפט המחוזי בנצרת, שפסק על ביטול ההפרדה, ואף פרסם את תמונתו: "לשופט האוויל הזה יש שם ותמונה. יונתן אברהם. ויש גם את דינה זילבר - שמובילה את הטרלול הזה במשרד המשפטים כבר כמה שנים, ואת אביחי מנדלבליט - שיודע שהיא פועלת בניגוד לחוק אבל חושש להתעמת איתה ועם ארגוני הנשים (את התמונות שלהם אני מניח שאתם מכירים...). הציבור צריך לדעת את האמת".

 

יו"ר הבית היהודי ומס' 2 ברשימת הימין המאוחד, שר החינוך רפי פרץ, הגיב גם כן להחלטה: "הניסיון של בית המשפט היום להיצמד לחוק היבש חסר כל היגיון. מי שרוצה לשלב את הציבור החרדי במארג הישראלי חייב להבין דבר ברור - בכפייה לא נקדם שום דבר.

 

"ההחלטה לבטל אירוע נפרד היא רמיסת כבודם של ציבור יקר וגדול. אני קורא לבית המשפט לרדת ממגדל השן אל העם שברחובות ולהבין איזה פער יש בין כותלי בית המשפט לאזרח הפשוט, שאירוע כזה לא מפריע לו ואף משמח אותו. שבט אחים ואחיות זה לעשות כל מה שאפשר כדי לתת לקהילה החרדית להשתלב בחיים שלנו בלי לפגוע באורח החיים שלהם".

 השופט יונתן אברהם ()
השופט יונתן אברהם

 

התבטאויות סמוטריץ' חוללו סערה במערכת הפוליטית. ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן אמר כי "אם ביבי לא מפטר את סמוטריץ' שאמר עליו 'ראש ממשלה חלש. אפס מנהיגות', אז הוא ראש ממשלה חלש. אפס מנהיגות".

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן תקף: "סמוטריץ', התבלבלת עפולה זו לא מאה שערים. אם לרגע חשבנו שצום ט' באב יגרום לבצלאל סמוטריץ' להרהר מעט בתוכניותיו להחזיר את מדינת ישראל לימי דוד המלך, מתברר שטעינו. התגובה המטורללת של שר התחבורה על ביטול האירוע בהפרדה בעפולה והדרישה שאיחוד מפלגות הימין יחד עם החרדים יתנו כניסה לממשלה בחקיקה שתבטיח את הפיכת ישראל למדינת הלכה, זאת הסיבה שישראל ביתנו לא תשב בממשלה עם סמוטריץ', פרץ והחרדים. חייבים להחזיר את מדינת ישראל לנורמליות".

 

יו"ר משותף ברשימת המחנה הדמוקרטי, סתיו שפיר, אמרה בתגובה: "סמוטריץ' הוא גילום הרס הדמוקרטיה הישראלית. הוא והאידיאולוגיה המשיחית שהוא מוביל הם הרס מערכת המשפט ומערכות הצדק. לקיצוניים האלה נתניהו נותן את המדינה בתמורה לשוחד הפוליטי הגדול בהיסטוריה - שליטה במדינה בתמורה למפלט מאימת הדין". 

 

השופט אסר הפרדה בחסות העירייה

הפרשה החלה לפני כשבועיים, לאחר פרסום בעיתון "הארץ" על אירוע לציבור החרדי שאמור להתקיים בפארק ציבורי בעפולה בחסות העירייה ביום רביעי הקרוב "בהפרדה מלאה".

 

על פי החלטת ממשלה מ-2014, לא יכולה רשות מקומית לערוך אירוע המתקיים בהפרדה או לתת לו חסות, ובעקבות הפרסום עתרה שדולת הנשים לבית המשפט המחוזי בנצרת. השדולה דחתה הצעות פשרה של העירייה, בהן אחת שבה הוצע כי אנשי העירייה לא יפעלו באופן אקטיבי לביצוע ההפרדה.

 

בסופו של דבר פסק השופט יונתן אברהם כי מארגני האירוע לא יוכלו לכפות הפרדה מגדרית, וכי כל אדם יהיה רשאי לשבת באירוע היכן שיחפוץ. השופט פסק כי במקום לא יהיו גם אמצעים לקיום הפרדה, כגון שלטים, מחסומים או הודעות במערכת הכריזה. המשטרה התבקשה להתערב אם הצו לא יכובד. השופט פסק בנוסף הוצאות בסך 5,000 שקל לזכות השדולה.

 

מעיריית עפולה נמסר: "מתוך 360 אירועי קיץ שקיימה הרשות, היא ביקשה להפיק אירוע מרכזי ענק לציבור החרדי שיחגוג וייהנה לפי מנהגיו. צר לנו שהדבר לא התאפשר. נכבד את החלטת בית המשפט".

 

‏דוברות הרשות השופטת ‏הגיבה בחריפות נוכח ההתקפות על פסק הדין בעפולה:"בעקבות פסק דין, הוטחו במערכת המשפט ובשופט בית המשפט המחוזי בנצרת באופן אישי גידופים מבישים המהווים נקודת שפל חדשה בשיח המתלהם אשר למרבה הצער הולך ופושט בארצנו כלפי מוסדות ממלכתיים".

 שוטרים בשער האריות (צילום: גיל יוחנן)
מתפללים יהודים מחוץ לשער האריות(צילום: גיל יוחנן)

מתפללים בהר הבית (צילום: AFP)
מתפללים מוסלמים בהר הבית(צילום: AFP)

עימותים בהר הבית (צילום: AFP)
עימותים בהר הבית(צילום: AFP)

עימותים בהר הבית (צילום: רויטרס)
עימותים בהר הבית(צילום: רויטרס)
 

הימין המאוחד נגד נתניהו - הסיבוב הקודם

זו אינה ההתנצחות הראשונה בין הימין המאוחד לנתניהו ביממה האחרונה - הבוקר תקף סמוטריץ' בסדרה של ציוצים את ההחלטה לסגור את הר הבית לכניסת יהודים: "סגירת הר הבית ליהודים בתשעה באב היא בושה וחרפה מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום. ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאובדן ההרתעה גם ביתר הגזרות. כך גם סגירת מערת המכפלה היום בשל יום אידם".

 

לאחר פתיחת ההר למתפללים היהודים ניסה סמוטריץ' לטעון שבפתיחת ההר נענו בעצם לדרישתו: "החלטה נכונה שמלמדת שלחץ ציבורי ופוליטי עושה את שלו. מוטב מאוחר מלעולם לא", כתב השר. סמוטריץ' קרא לכנס את הקבינט, שהוא עצמו חבר בו, ולקבל החלטה על פתיחת ההר ליהודים. "אדוני ראש הממשלה, אם אין לך האומץ לקבל את ההחלטה הזו לבד, כנס אותנו וניקח אנחנו את האחריות. כבוד לאומי ועמידה נחושה מול הטרור הם האלף-בית של תפיסת הביטחון שלנו".

 

גם יו"ר הימין המאוחד איילת שקד הצטרפה לביקורת וצייצה: "השולט בהר, שולט בארץ. ביום כזה מדינה ריבונית צריכה לאפשר לאזרחיה לעלות להר הבית. סגירת הר הבית בפני יהודים, בגלל איומי אלימות, מובילה לאלימות. כשנכנעים לטרור הטרור מנצח".

 

בסביבת נתניהו דחו את הביקורת מימין ואמרו כי הכניסה להר הבית נקבעת על פי הערכות מצב של המשטרה: "בשום שלב לא ניתנה הנחיה של ראש הממשלה לסגור את הכניסה להר הבית". מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, אמר גם כי ההחלטה לסגור הייתה שלו - והיא גובתה על ידי הדרג המדיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי
סמוטריץ' נגד נתניהו
צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי
מומלצים