שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   בדיקה: רק פנסיונרים מעטים מנצלים הטבת מס שמגיעה להם

   הטבת המס בשם "קיבוע זכויות בפנסיה" יכולה לחסוך לפנסיונרים אלפי שקלים בשנה, אך רק כ-58 אלף פורשים מעבודה ניצלו אותה בשנים האחרונות

   עולם הפנסיה נחשב לתחום מורכב המרתיע רבים מהעיסוק בו, אבל לרתיעה הזאת עלול להיות מחיר כספי גבוה. כך, למשל, מנתונים שנחשפו לבקשת התנועה לחופש המידע ושהגיעו ל-ynet ו"ידיעות אחרונות", עולה שרק מעטים מקרב הפורשים לפנסיה מנצלים הטבת מס הנקראת "פטור מפנסיה וקיבוע זכויות".

    

   איך תחזית התמותה תשפיע על הפנסיות שלנו

   קצבאות הפנסיה לגברים הקרובים לפרישה ייחתכו בכ-1%

   גמלאי המשטרה מקבלים פנסיה של יותר מ-13 אלף שקל

    

   >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

     

   ב-2012 נכנס לתוקף תיקון לפקודת מס הכנסה המרחיב את ההקלה במס על קצבאות פנסיה. ההטבה אינה ניתנת אוטומטית, והיא מצריכה לנקוט פעולה יזומה: למלא טפסים ולהגישם לרשות המיסים, תוך כדי הגדרה על איזה חלק מבקשים להחיל את ההקלה במס: קצבה, סכומים הוניים כמו פיצויים או שילוב בין שניהם. בהגשת הבקשה מקבעים למעשה את ההחלטה היכן לקבל את ההטבה, ולכן היא נקראת "קיבוע זכויות". ניצול הזכות הזאת יכול לצמצם מאוד את תשלומי המס לפנסיונרים, ושווי ההטבה עשוי להגיע לאלפי שקלים בשנה.

   על פי התיקון בחוק, נקבע כי שיעור הפטור יגדל הדרגתית עד לשנת 2025, כך שגם החיסכון במס צפוי לגדול במשך השנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
   על פי התיקון בחוק, נקבע כי שיעור הפטור יגדל הדרגתית עד לשנת 2025, כך שגם החיסכון במס צפוי לגדול במשך השנים(צילום: shutterstock)

   על פי התיקון בחוק, נקבע כי שיעור הפטור יגדל הדרגתית עד לשנת 2025, כך שגם החיסכון במס צפוי לגדול במשך השנים. התנועה לחופש המידע ביקשה מרשות המיסים לדעת כמה בקשות כאלה הוגשו. מהנתונים שנחשפו עולה שמאז נכנסה ההטבה לתוקף ב-2012 הוגשו כ-58 אלף פניות. קשה לדעת בוודאות מהו אחוז הפניות לעומת כלל הזכאים באותה התקופה, אבל גורמים בשוק הפנסיה מציינים כי מדובר במספרים נמוכים מאוד לעומת פוטנציאל הזכאים, שעשוי להגיע עד היום למאות אלפי בני אדם.

    

   עם זאת, ראוי להדגיש כי במשך השנים הייתה עלייה במודעות לסוגיה. על פי הנתונים, אם ב-2013 הוגשו רק כ-3,000 בקשות לקבל את הטבת המס, הרי שנה לאחר מכן הנתון יותר מהכפיל את עצמו והגיע ליותר מ-8,500. בשנה שעברה כבר הוגשו יותר מ-15 אלף בקשות להטבה.

    

   עו"ד אור סדן, היועץ המשפטי של התנועה לחופש המידע: "למרות הגידול במספר הקיבועים הנערכים כל שנה לזכאים לפנסיה, רבים לא ביצעו את ההליך הנדרש. נראה כי רבים מהזכאים כלל אינם מודעים לזכאותם, ולחלופין מדובר בהליך סבוך עבור הזכאים להטבה. המספרים הנמוכים מעידים על החשיבות של פרסום הנתונים, וראוי שייעשו מאמצים, על ידי הגורמים הרלוונטיים, להבטיח שמספר מממשי ההטבה יעלה".

    

   לא כל מי שפורש לפנסיה נהנה מקיבוע זכויות. כך, למשל, בעבור פורשים בעלי קצבה נמוכה, שאינם משלמים מס ממילא או פיצויים שמתחת לתקרת המס, העניין פחות רלוונטי. אבל נראה שרבים היכולים ליהנות מההטבה הזאת אינם מנצלים אותה, בעיקר בגלל חוסר המודעות לקיומה.

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים