שתף קטע נבחר

"אסור שזה יקרה לילדים נוספים": תלונות במשטרה נגד "גן עומר"

תחקיר הפעוטונים של "ידיעות אחרונות" ו-ynet עורר תגובות נסערות, וכעת דורשים כמה הורים לפעוטות בגן בגבול תל אביב-גבעתיים לפתוח בחקירה: "שהורים אחרים לא ייפלו בפח כמונו"

 

 

שלושה ימים לאחר פרסום תחקיר הפעוטונים של 'ידיעות אחרונות' ו-ynet, שבו נחשף לראשונה גן "עומר" שבגבול בין תל אביב לגבעתיים, החליטו כמה הורים לילדים ששהו ושוהים בגן להגיש תלונות במשטרה נגד הצוות והתנהלותו. התלונות הוגשו על רקע ההקלטות שנחשפו אתמול מהגן, שבהן נשמעות הסייעות משתמשות בלשון בוטה נגד הילדים.

 

"כבר עזבנו את הגן, אבל החלטנו להגיש תלונה כדי שהורים אחרים לא ייפלו בפח כמונו", מסרה אחת האימהות. "ראוי שהגן הזה ייחקר בצורה מסודרת".

 

התחקיר חשף, בין היתר, אלימות כלפי ילדים והתעמרות בהם, עישון לצדם ושימוש בשמות גנאי נגדם. "אסור שזה יקרה לילדים נוספים", אמרה אמא מודאגת. "הכתובת הייתה על הקיר ואני מרגישה רגשות אשם שלא פניתי לתקשורת או לרווחה קודם לכן".

תחקיר הפעוטונים ()
תיעוד מתוך הגנים

תחקיר הפעוטונים ()
תיעוד מתוך הגנים

 

אתמול פרסמנו לראשונה הקלטות מתוך התינוקייה בגן, שם שוהים תינוקות מגיל שלושה חודשים, שבהן נשמעות הסייעות צועקות על הפעוטות. באחד המקרים, נשמעת אחת הסייעות אומרת: "זאתי בא לי לתת לה אגרוף, להעיף לה אגרוף. היא בהמה, לא יודעת להתנהג". בהמשך, על רקע קולות הבכי של הפעוטות, נשמעות הסייעות אומרות: "איזה ילדה זאת? אני אחנך את הילדה הזאת. ממורמרים יש לנו", וגם: "שימי אותה שם שתצרח לאלוהים". סייעת נוספת צעקה לחברתה: "תעיפי את ההומו הזה".

 

פרסום התחקיר במוסף "7 ימים" עורר תגובות נסערות. גן "עומר" היה הגן בו תועדו הממצאים החמורים ביותר, ורבים מההורים החליטו להוציא את ילדיהם מהגן, או לחלופין לא להמשיך בו בשנה הבאה. ההקלטות שפורסמו אתמול נחשפו לאחר שהורים לילדים ששהו בגן דיווחו ל-ynet על ממצאים נוספים שהם עצמו אספו. לדברי ההורים, הגננת זרקה מהגן ילדה שאמה המליצה לחברתה לא לשלוח לשם את ילדיה, לאחר שראתה במצלמות כיצד הילדים בוכים במשך שעות ואיש לא ניגש אליהם.

 

ביום חמישי אספה הגננת את ההורים, אך לדבריהם לא מיהרה לקחת אחריות אלא הפנתה אצבע מאשימה לתחקירניות "ידיעות אחרונות" ולסייעות ספציפיות. לדברי הגננת, הסייעות שעישנו ונהגו באלימות – בהן זו שאמרה לילדה "מהבולה, תתאבדי" – הושעו מהגן לאלתר, עד לבירור בעניינן.

 

בתחקיר התברר כי אחת הפעוטות נפלה מכיסא האוכל משום שלא הייתה חגורה, והצוות החליט שלא לדווח על כך להוריה. "אנחנו לא מצליחים להבין למה הוחלט להסתיר מאיתנו את הנפילה של הבת שלנו", סיפרה בסוף השבוע אמה, שהוציאה את הפעוטה מהגן מיד כשדיווחנו לה על המקרה. "אנחנו בתחושות קשות. לא ברור לנו איך גן כזה ממשיך לעבוד. אני מרגישה רגשות אשם על כך שלא לקחתי מספיק ברצינות את נורות האזהרה שנדלקו לפני כן. עשינו טעות שהשארנו אותה שם".

 

תחקיר הפעוטונים ()
תיעוד מתוך הגנים

אחת האימהות שהוציאה את בתה מהגן ורשמה אותה לגן מפוקח, סיפרה כי נורות האזהרה נדלקו כבר חודשים קודם לכן, אך ההורים לא ייחסו להן חשיבות. "במשך חודשים לא הבנתי למה כל פעם שאני שמה את בתי על המשטח ההחתלה היא מתחילה לבכות", סיפרה, "פתאום היא לא רצתה שאחליף לה חיתול. אחרי שראיתי בסרטונים איך מחליפים חיתולים בגן, פתאום הדברים מתחברים לי".

 

לדבריה, ההורים כבר שוחחו בעבר עם צוות הגן על החשדות. "הבעיה היא שמבחינת מדינת ישראל ילד נולד בגיל שלוש. לא מספיק שחופשת הלידה שלנו כל כך קצרה, אנחנו נאלצות לשלוח את הגוזלים האלה בכזה גיל צעיר למקום שאין לדעת מה קורה שם. רוב הכעס שלי הוא כלפי ההתנהלות שמאפשרת לגן כזה לפעול".

 

מגן עומר נמסר השבוע באמצעות עו"ד עדי מי טל-ריין: "מרשתי דרשה לקבל את ממצאי התחקיר על מנת שתוכל להתייחס לטענות. הדרישה לא נענתה. שלומם, בריאותם וביטחונם של כל ילדי הגן הם בראש מעיניה של מרשתי זה כ-24 שנים. היא פעלה ופועלת בשקיפות ופתיחות מול הורי ילדי הגן וכל בקשה שהופנתה בזמן אמת, נשמעה בנפש חפצה וטופלה לאחר בירור, עד תום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים