שתף קטע נבחר

הפלסטינים על הגדר שלי, ולמדינה לא אכפת

מטרים מהיישובים בגוש עציון, בשטחי C שלכאורה בשליטתנו, עושים הפלסטינים "חומה ומגדל" משלהם: בונים בלי אישור במקומות אסטרטגיים

 

בנייה פלסטינית אפרת שטח C (מיכאל שפרבר)
בנייה פלסטינית. התמונה צולמה מאפרת במקביל לדברים של נתניהו(מיכאל שפרבר)

בעודי קורא את הדברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקורו במקום הפיגוע שבו נרצח דביר שורק ז"ל בשבוע שעבר ("הם באים להרוס ואנחנו בונים"), לא ידעתי אם לבכות או לבכות עוד יותר.

 

 

יותר מ-20 שנה אנחנו גרים באפרת, בירת גוש עציון. לא איזו התנחלות מבודדת. יש כאן הרבה רופאים, מהנדסים ועורכי דין, כולם משלמים מסים ואחוזי הגיוס לצבא, ליחידות קרביות ולקצונה הוא מהגבוהים בארץ. יש כאן חילונים ודתיים, הרבה עולים ואפילו לא מעט "שמאלנים". ארץ ישראל. מקום שמוגדר קונצנזוס אפילו בצדה השמאלי של המפה הפוליטית.

 

בשנים האחרונות מיושמת בשטח התוכנית הפלסטינית "שורשים", או "תוכנית סאלם פיאד" או איך שלא תקראו לה. מטרתה: השתלטות, הרחבת והעמקת הבנייה שלהם בשטחי C, היינו שטחים שבשליטה ביטחונית ואזרחית מלאה של מדינת ישראל הריבונית, ומצויים מטבע הדברים בסמיכות ממשית לישובים ישראליים ביהודה ושומרון ומהווים את חגורת הביטחון שלהם.

 

הם כל הזמן בונים. ולא סתם בונים, אלא על הגדרות של היישובים שלנו ממש, על צירי התנועה, בכסף אירופאי או קטארי. בהרבה מקרים מדובר בבתים ריקים, או שאלה סתם מבנים או "חוות". הפלסטינים פשוט קובעים עובדות בשטח. זאת המקבילה של חומה ומגדל החלוצית שלנו. למדו מאיתנו משהו.

 

וככה בסתם ביום של חול, אחד מיני רבים, בזמן שנתניהו דיבר במקום הפיגוע, הנה מה שקרה במרחק של מטרים ספורים מביתי החוקי לחלוטין, שנקנה ונבנה בכסף רב, עם כל האישורים והתכניות והוויה דולורוזה שעובר כל מי שבונה במדינת ישראל: השכן הפלסטיני ממולי יוצק את הקומה הראשונה שלו, בלי שום אישור, במימון הולנדי או צרפתי או סעודי ובעלות מצחיקה, וחונק אותנו, פשוטו כמשמעו.

 

התארגנו כאן באפרת ובגוש עציון על מנת להתריע ולכוון את הרשויות למעשים בלתי חוקיים אלה, שהם כאמור בסמכות מלאה של מדינת ישראל. ומה תגובתן? "סדרי עדיפויות", "העניין בטיפול", "היעדר כוח אדם" ועוד כהנה וכהנה סתימות פה וצקצוקי לשון. והם בינתיים בונים, וגם יורים, כל הזמן ובכל מקום.

 

פניתי בשמנו לראש הממשלה ושר הביטחון, לראש המינהל האזרחי ולמי לא. לכל מי שהיה מוכן לשמוע. הבב"חים (בניה בלתי חוקית) הפלסטינים ממשיכים להיבנות בקצב מטורף ובמקומות אסטרטגים, המהווים סיכון ביטחוני מובהק וחנק היישובים, אבל השיירה שוב עוברת ואיש כבר לא שומע את הכלבים הנובחים.

 

לפני שנה בערך געשה הארץ סביב תשעה בתים שנבנו לכאורה על אדמות פלסטיניות בשכונת "נתיב האבות" ביישוב אלעזר, אף הוא בגוש עציון. בג"ץ לא ריחם, וצה"ל והמינהל הרסו אותם. מדינת ישראל הראתה לעצמה ולעולם שיש דין ויש שופטים בירושלים והצדק ייראה ויעשה. כלומר, כשמדובר ביהודים. נסו לסגור אצלנו מרפסת וכבר למחרת יגיע צו הפסקת עבודה וזימון למשפט.

 

ומדינת ישראל הגדולה, שיודעת לגנוב ארכיונים בטהרן ולחסל מדענים טרוריסטים בתוניסיה, לא עושה כלום. יותר מ-28 אלף מבנים לא חוקיים הוקמו בשנים האחרונות רק בשטחי C, לב לבה של עתודת הקרקע, הביטחון והעתיד של היישובים ביהודה ושומרון.

 

אז נכון נתניהו, הם באים להרוס ולנתץ ולרצוח, אבל גם לבנות. יש להם אסטרטגיה. בינתיים, אנחנו נתפסים שוב ושוב בחדלוננו ובאפס מעשה, ולכן בא לי לבכות ולבכות עוד יותר.

 

  • מיכאל שפרבר הוא תושב אפרת

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים