שתף קטע נבחר

אישטנם: האחוז הגבוה ביותר של צאצאי יהודים - בהונגריה

מחקר ענק שניתח בדיקות די-אן-איי של 1.8 מיליון איש, גילה כי הונגריה היא המדינה בעלת האחוז הגבוה ביותר בעולם של מוצא אתני יהודי, אחרי ישראל, מתוך מאה המדינות שנכללו בו. המחקר של MyHeritage גילה עוד כי כמות היהודים במדינה גדולה פי ארבעה מששיערו. "הם הצניעו את יהדותם, והילדים גילו את זה בבדיקה גנטית"

 

הונגריה היא המדינה שבה חיים הכי הרבה צאצאי יהודים מחוץ לישראל (באחוזים ביחס לאוכלוסייה) - יותר מאשר בארה"ב, כך חושף מחקר חדש שביצעה חברת MyHeritage העוסקת בתחום הגנאלוגיה. בחברה ניתחו בדיקות די-אן-איי אנונימיות שבוצעו על ידי 1.8 מיליון איש, והממצאים הצליחו להפתיע אפילו את החוקרים.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >> 

 

הונגריה, כך עלה, היא המדינה בעלת השיעור הגבוה ביותר בעולם באחוזים של מוצא אתני יהודי-אשכנזי, אחרי ישראל, מתוך מאה המדינות שנכללו במחקר, שבוצע בשיתוף פעולה עם ד"ר דניאל סטצקי, סטטיסטיקאי מומחה לדמוגרפיה יהודית, ומנהל היחידה לדמוגרפיה יהודית אירופית במכון לחקר המדיניות היהודית, שאף יזם אותו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

7.6% מקרב 4,981 תושבי הונגריה אשר ביצעו את בדיקת הדי-אן-איי נמצאו כמי שיש להם מוצא יהודי-אשכנזי של 25% ומעלה - כלומר, לכל אחד מהם היה לפחות סב או סבתא ממוצא יהודי-אשכנזי מלא. נתון זה גבוה משמעותית מהאחוז המקביל שנמדד בקרב תושבי ארה"ב שעמד על 3.5%, וקנדה - 3.0%.

 

המחקר אף בדק כמה אנשים ממוצא יהודי הם ממוצא אשכנזי. מתברר כי 12.5% מהנבדקים בהונגריה נמדדו כבעלי מוצא יהודי-אשכנזי של 10% או יותר, לעומת 4.7% בלבד מתושבי ארה"ב ו-4.0% בקנדה. ל-4.2% מבין אלה שנבדקו בהונגריה יש רקע אתני יהודי-אשכנזי של 50% או יותר - לעומת 2.3% בארה"ב.

 

לא מודעים לשורשים שלהם

הפער העצום בין ממצאי המחקר לבין הערכות קודמות, מלמד כי בהונגריה קיים מספר לא מבוטל של אנשים שכלל אינם מודעים לשורשיהם היהודיים, או שמורשתם היהודית הודחקה במודע על ידי ההורים או הסבים והסבתות, כלקח מזיכרון השואה ומחשש לאנטישמיות העזה במדינה.

 

יהודי הונגריה מעדיפים לא להתבלט  (צילום: AP) (צילום: AP)
יהודי הונגריה מעדיפים לא להתבלט (צילום: AP)

 

על השאלה האם באמת יש בהונגריה מספר כה עצום של צאצאי יהודים, משיב ד"ר סטצקי: "בדיקה גנטית מסחרית נרכשת בדרך כלל על ידי אוכלוסייה משכילה ואמידה, ועל כן אוכלוסייה כזו עשויה לקבל במחקר ייצוג יתר. בהתאם לסלקטיביות הנדרשת, הסקתי שמספר האנשים עם מוצא יהודי-אשכנזי בהונגריה של 50% או יותר מגיע ל-130 אלף. נתון זה גבוה משמעותית מכמה מן ההערכות האחרונות המקובלות בעולם.

 

"על פי מפקד האוכלוסין הארצי לשנת 2013, מספר היהודים בהונגריה עמד על 10,965 איש בלבד. אומדן גדול יותר של האוכלוסייה ממוצא יהודי בהונגריה, אשר הופק על ידי פרופסור אנדרס קובאץ', מצא כי קיימים בין 73,000 ל-138,000 אנשים עם הורה יהודי אחד או יותר. לפיכך, האומדן המבוסס על הנתונים של MyHeritage תואם היטב כמה מההערכות הדמוגרפיות הגבוהות. תוצאת המחקר מעניקה אמינות הן לשיטות הדמוגרפיות המסורתיות - והן לאומדנים החדשניים המבוססים על בדיקות גנטיות".

 

"לפתע האגדה הפכה למציאות"

למרות שהבדיקות של MyHeritage הן אנונימיות, החברה פנתה למספר לקוחות וביקשה מהם לחשוף את זהותם במסגרת המחקר על יהודי הונגריה. אחד הם הוא גיולה נמת', מעצב גרפי בן 41 מבודפשט. "ידעתי שסבא שלי היה יהודי", הוא מספר, "ולכן הנחתי שאראה את זה בתוצאות. אבל הופתעתי לראות ש-26% מהמוצא האתני שלי הוא יהודי-אשכנזי, כלומר שהממצאים הגנטיים תאמו באופן כל כך מדויק את ציפיותיי".

 

נמת' הוסיף וציין כי אביה של אמו היה יהודי, "אך הוא מעולם לא חי חיים יהודיים והצליח לחמוק מהגירוש לאושוויץ על ידי שימוש במסמכים מזויפים". הוריו של נמת' מעולם לא הזדהו כיהודים. "האנטישמיות נפוצה מאוד בימים אלה", הוא אומר. "אני מקווה שמחקרים כאלה יצליחו לשנות את יחסם של אנשים בעלי דעות קדומות".

 

ג'וזף בלנאי (39) מבודפשט קיבל את הערכה לבדיקת די-אן-איי במתנה מזוגתו לשעבר, לצורך השלמת המחקר המשפחתי שלו. לדבריו, הוא התעניין באגדה שנפוצה בקרב משפחתו ולפיה חלק מאבותיו היו יהודים. הבדיקה הוכיחה כי בלנאי הוא 37.6% יהודי-אשכנזי. "לפתע האגדה הפכה למציאות, אולם התוצאות היו מפתיעות עוד יותר, משום שהם הצביעו על כך שהשורשים היהודיים שלי עמוקים מכפי שחשבתי. עבורי זה לא נחשב חטא להיות חצי יהודי, ובכוונתי לבקש מהוריי לבצע גם כן את בדיקת הדי-אן-איי על מנת שנוכל להבין טוב יותר את שורשינו המשפחתיים ולהעמיק במחקר".

 

לקוח אחר הוא תושב בודפשט בשנות ה-70 לחייו, שהסכים לחשוף רק את ראשי התיבות של שמו – א"ק. הוא הוטבל כילד בכנסייה הקתולית. כשקיבל את תוצאות הבדיקה שלו, גילה לתדהמתו כי הוא 100% יהודי, וליתר דיוק 98% יהודי-אשכנזי ושני אחוז ממוצא יהודי-ספרדי.

 

"אף פעם בחיי לא השתתפתי בטקסים יהודיים או ציינתי חגים ומועדים יהודיים, ולגלות שאני 100% יהודי זו הפתעה גדולה ואני מנסה כרגע לעכל זאת", אמר. "איש במשפחתי מעולם לא דיבר על שורשים יהודיים, וזו הייתה יותר אגדה שהסתובבה במשפחה, מאשר עובדה קיימת. אני רואה בהוריי אחראים לכך שלא גדלתי כיהודי, אולם מצד שני אני יכול להבין את ההחלטה שלהם, משום שאבא שלי היה במחנה עבודה ברוסיה".

 

החביאו את יהדותם מילדיהם

"דמוגרפים שעבדו עם קהילות יהודיות במזרח אירופה חושדים כבר לאורך זמן שאחוז האנשים בעלי שורשים יהודיים במזרח אירופה עדיין גבוה יחסית", אומר ד"ר סטצקי, דמוגרף, חוקר יהדות וסטטיסטיקאי, בראיון לאולפן ynet. "אנחנו השתמשנו בבסיס הנתונים של MyHeritag, שהוא מרשים ביותר - ובמיוחד במזרח אירופה. גילינו שללמעלה מ-4% מכלל האוכלוסייה באזור יש שורשים יהודיים ברמה של 50%".

 

בעצם השתמשתם במאגר נתונים. אנשים עושים בדיקות כאלה, והם אפילו לא יודעים שהם יהודים.

"כן, בדיוק. הסיבה שאנשים ניגשים לבדיקות האלו הוא העניין שיש להם בהיסטוריה המשפחתית. לחלקם זו הפתעה גדולה, ללא ספק, וזו גם הפתעה גדולה לדמוגרפים. זו הפעם הראשונה שאנחנו יכולים לראות סימנים של שורשים יהודיים שהם - כמו שאנחנו אומרים - כתובים על הגוף".

 

החוקר מדגיש כי אוכלוסיית היהודים הגדולה ביותר מחוץ לישראל נמצאת כמובן בארה"ב. "אנחנו לא מחדשים ביחס למספר היהודים כפי שאנחנו מבינים אותו היום. ההגדרה הדמוגרפית לגבי מיהו יהודי, קרובה למדי לזו ההלכתית. כלומר, יהודי הוא אדם שנולד לאם יהודייה או שהתגייר כהלכה. וביחס להגדרה הזאת אין לנו חידוש גנטי. הדבר המעניין ביותר מבחינתנו הוא פוטנציאל המחקר הגנטי להביא לוודאות גדולה לגבי מספרים של אנשים בעלי שורשים יהודיים - לא יהודים, רק עם שורשים יהודיים".

 

איך אתה מסביר את זה שרבים כל כך בהונגריה לא ידעו שיש להם שורשים יהודיים?

"אם את נוסעת למזרח אירופה וניגשת לאנשים בקהילה היהודית, הם יגידו לך שרבים מאוד למדו על יהדותם בגיל מתקדם יחסית. זה כמובן תולדה של תולדות היהודים באירופה - מקום שבו יהודים חיו לאורך זמן ונרדפו לאורך זמן. הם גם התבוללו באוכלוסייה המקומית ובמקומות שבהם יהדות לא הייתה כבוד גדול. ניסו להצניע את זה, לא סיפרו לילדים - ואלה גילו את זה בבדיקת די-אן-איי".

 

ומי במקום השני

קהילת יהודי הונגריה היא אחת העתיקות בעולם. בשנת 70 לספירה, בעקבות חורבן בית המקדש השני, הוגלו רבים מהיהודים שנותרו בממלכת יהודה אל רומא. משם הם נדדו בעל כורחם, עם הלגיונות הרומאים, והגיעו לעיר אינטרסיקה - כיום דונאווורוש, בתחומי הונגריה. באותה העיר נמצאה, בין היתר, מצבה שהוקמה על ידי "קואיסמוס, מפקד תחנת המכס וגבאי בית הכנסת".

 

לאורך השנים הלכה יהדות הונגריה וגדלה, עד שב-15 במאי 1944 החל הגירוש המסיבי לאושוויץ. בתוך שבועות ספורים הגיעו למחנה ההשמדה כ-450 אלף איש, ועד לתום המלחמה נטבחו 564,500 מיהודי הונגריה.

 

לאחר השואה עלו רבים מהניצולים לישראל, ובהם גם כאלה שיהפכו לאנשי ציבור ורוח שהשפיעו רבות על מדינת ישראל הצעירה: אפרים קישון, יוחנן זראי, החזן משה שטרן, הקריקטוריסטים זאב ודוש, יוסף לפיד ועוד. בהונגריה נותרה קהילה יהודית פעילה, שאליה הצטרפו לאורך השנים גם אנשי עסקים ישראלים רבים לאחר התמוטטות ברית המועצות. אולם בשל האנטישמיות העזה שתמיד הייתה נוכחת בהונגריה, והתגברה בשנים האחרונות - מקובל לחשוב שבמדינה מתגוררים קצת פחות מחמישים אלף יהודים.

 

גלעד יפת, מייסד ומנכ"ל MyHeritage, מוסיף ומציין כי מומחי דמוגרפיה רבים האמינו עד כה כי המדינות מחוץ לישראל שבהן השיעור הגבוה ביותר של בעלי מוצא יהודי מתוך סך האוכלוסייה הכללית הן ארה"ב, קנדה, צרפת, הונגריה ואורוגוואי. על פי המחקר החדש, אחרי ישראל והונגריה, המדינות המובילות בשיעור התושבים בעלי מוצא יהודי-אשכנזי הן רוסיה, ארגנטינה, דרום אפריקה ואוקראינה, ורק אז ארה"ב.

 

"אנו שמחים לשתף פעולה עם מדענים על מנת לשפר את ההבנה של הדמוגרפיה היהודית", אומר יפת. לבדיקות הגנטיות שביצעו כבר עשרות מיליונים בעולם, יש השפעה חיובית המסייעת לאנשים להבין את העבר שלהם, ובמקרים מסוימים לשרטט מסלול חדש לעתידם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
במזרח אירופה מעדיפים להסתתר
צילום: AP
מומלצים