שתף קטע נבחר

רוסיה משנה גרסה: רמת הקרינה עלתה עד פי 16

חמישה ימים אחרי פיצוץ הטיל בצפון הרחוק, סוכנות מזג האוויר הממשלתית ברוסיה מודה שנרשמה עלייה של פי 4 עד פי 16 מהמותר ברמת הקרינה. אחרי התקרית טען משרד ההגנה שרמת הקרינה נותרה תקינה. הרשויות הורו לתושבי כפר סמוך להתפנות מבתיהם עד מחר

רמת הקרינה בעיר הרוסית סברודבינסק עלתה עד פי 16 לאחר הפיצוץ שאירע בשבוע שעבר במהלך ניסוי בטיל במתחם צבאי. כך דיווחה היום (ג') סוכנות הידיעות הרוסית TASS. סוכנות "אינטרפקס" דיווחה שהרשויות הורו לתושבי הכפר ניונוקסה הסמוך לאזור הפיצוץ להתפנות מבתיהם עד מחר, בשל עבודות שנערכות באזור.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

משרד ההגנה מסר אחרי התקרית שרמת הקרינה נותרה תקינה, אולם רשויות העיר שבצפון רוסיה אמרו שנרשמה עלייה ברמות הקרינה. היום הודיעה סוכנות מזג האוויר הממשלתית כי היא מאמינה שרמת הקרינה בסברודבינסק עלתה אחרי התקרית בשיעור של פי ארבעה עד פי 16 מהמותר.

שיגור טיל s-300 תרגיל ב רוסיה ב 2016  (צילום: shutterstock)
רמת הקרינה עלתה בשיעור של עד פי 16. שיגור טיל רוסי, ארכיון(צילום: shutterstock)

הלוויה בעיר סארוב טקס קבורת חמשת ה מדענים ה רוסים שנהרגו בפיצוץ טיל ב רוסיה  (צילום: AP)
פרחים בהלוויית המדענים שנספו, אתמול(צילום: AP)
 

הלוויה בעיר סארוב טקס קבורת חמשת ה מדענים ה רוסים שנהרגו בפיצוץ טיל ב רוסיה  (צילום: AP)
(צילום: AP)

חמישה עובדים של סוכנות הגרעין הרוסית נהרגו ביום חמישי בפיצוץ מנוע של טיל בצפון הרחוק של המדינה. סוכנות הגרעין "רוסאטום" מסרה שהם נהרגו במהלך ניסוי, כאשר בחנו את מערכת ההנעה הנוזלית במתקן של חיל הים הרוסי.

 

העיר סברודבינסק נמצאת בסמוך לאתר שבו היה הפיצוץ במחוז ארכנגלסק. לפי הדיווחים באזור, אחרי הפיצוץ התושבים המבוהלים מיהרו להצטייד ביוד, שאמור להפחית את ההשפעות של חשיפה לקרינה.

ולדימיר פוטין   (צלום: AP)
לפי דיווח, פיצוץ המנוע היה בטיל ה"בלתי-מנוצח" שפוטין התגאה בו(צלום: AP)

קצין בחיל הים הרוסי, שסירב למסור את שמו, התראיין לעיתון "קומרסאנט" והביע חשש שדלק רעיל יישפך לים בעקבות פיצוץ הטיל. מומחי גרעין מארה"ב אמרו שהם חושדים שהפיצוץ ופליטת הקרינה היו במהלך בחינת טיל שיוט שמונע באנרגיה גרעינית.

 

בכיר במרכז המחקר הגרעיני שבו עבדו המדענים שנהרגו טען אתמול שהם עבדו על פיתוח של "כור גרעיני קטן". במקביל, בארה"ב דווח כי גורמי המודיעין במדינה סבורים שהטיל שהתפוצץ, או לפחות המנוע שלו, היה אותו טיל שיוט גרעיני "בלתי-מנוצח" שבפיתוחו התגאה בשנה שעברה הנשיא ולדימיר פוטין.

מפה הים הלבן  ()

הפיצוץ תואר בדיווח כאסון הגרעיני החמור ביותר מאז האסון בכור הגרעיני צ'רנוביל ב-1986. רק בחודש שעבר אירע אסון נוסף ברוסיה, כאשר 14 איש נספו בשריפה בצוללת גרעינית בים ברנץ, לא רחוק מהים הלבן שבו אירע בשבוע שעבר הפיצוץ בניסוי הטיל.

 

גם אז הרשויות במדינה שמרו על סודיות רבה, ורק אחרי ימים ארוכים אישרו שהצוללת המדוברת נעזרה בכור גרעיני – אם כי הן הדגישו שהוא לא ניזוק בשריפה. בשבוע שעבר, שלושה ימים לפני הפיצוץ ביום חמישי, שמונה בני אדם נפצעו בפיצוצים עזים במחסן נשק בבסיס צבאי בסיביר. גורם רוסי סיפר שחייל נספה בשריפה שפרצה בבסיס בעקבות הפיצוצים. יותר מ-16,500 תושבים באזור פונו מבתיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שיגור טיל רוסי, ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים