שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אושרה הפרדה בין גברים ונשים באירוע בעפולה
  סערת ההפרדה באירוע לציבור החרדי: ביהמ"ש המחוזי שינה את ההחלטה הקודמת, קבע שהעירייה תחליט - ובכך נסללה הדרך לאירוע בהפרדה מגדרית. השופט המליץ כי המתחם יחולק לגברים, נשים ומתחם מעורב. ש"ס: "השכל הישר ניצח, תהיה הפרדה מלאה"

   

  ראש העיר עפולה לאולפן ynet: "בעד קיום הפרדה"    (צילום: ירון ברנר | שמיר אלבז)

  ראש העיר עפולה לאולפן ynet: "בעד קיום הפרדה"    (צילום: ירון ברנר | שמיר אלבז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  העירייה רשאית לערוך אירוע בהפרדה: בית המשפט המחוזי בנצרת שינה בצהריים (יום ד') את החלטתו הקודמת בנוגע לקיום אירוע בהפרדה מלאה למגזר החרדי בעפולה - והחזיר את הכדור לעירייה, שתוכל למעשה לערוך אירוע בהפרדה בין גברים לנשים. בית המשפט הגיב בכך לעתירה שהגישו ש"ס וח"כ משה ארבל, לאפשר לקיים הערב מופע לציבור החרדי בהפרדה בעפולה.

   

  העתירה הוגשה לאחר שבית המשפט קיבל את עתירת שדולת הנשים ואסר על קיום האירוע בהפרדה מלאה. במהלך הדיון הציע השופט לצדדים לחלק את המושבים לשלושה - גברים, נשים ומתחם מעורב, וגם בהחלטתו מצא השופט להמליץ על קיום מתחם מעורב. שדולת הנשים הודיעה כי תערער על החלטת השופט בבית המשפט העליון.

  הכדור בידי העירייה. ראש העיר עפולה, אבי אלקבץ (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  הכדור בידי העירייה. ראש העיר עפולה, אבי אלקבץ(צילום: אבישג שאר-ישוב)

  השופט עאטף עיילבוני ציין בפסק הדין כי "במסגרת הצעתי, הבהרתי לצדדים כי יש בהצעה משום איזון בין צרכי הקהילה החרדית שמשוועת לקיומו של אירוע תרבותי אחד מבין מגוון רחב של אירועים תרבותיים הפתוחים לכלל האוכלוסייה, לבין שימור זכויות הציבור במרחב הציבורי".

   

  השופט הוסיף כי "לאור הצהרת ראש העיר, שלפיה שגה בעת מתן ההסכמה לביטול ההפרדה, החלטה שהובילה להצהרות על ביטול המופע – ברור שאותה החלטה התקבלה בצורה חפוזה. על כן, אני קובע שהחלטת הרשות (המקומית – א"ר) מבוטלת, והעניין יוחזר לעירייה שתחליט אם לקיים את האירוע בהפרדה מגדרית אם לאו".

   

  המשתתפים בדיון בצאתם ממנו    (צילום: שמיר אלבז)

  המשתתפים בדיון בצאתם ממנו    (צילום: שמיר אלבז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מתנועת ש"ס נמסר בתגובה להחלטת השופט כי "השכל הישר ניצח בבית המשפט. נאבקנו והצלחנו להבטיח שכל אדם יוכל לחיות על-פי אמונתו ואורח חייו וללא כפיה. אנו גאים ושמחים על כך שהובלנו את הדרך של אחדות וחיים יחד ושל התחשבות הדדית בין כל הציבורים".

   

  בתנועה ציינו כי יו"ר ש"ס אריה דרעי שוחח עם ראש העיר עפולה אבי אלקבץ, והשניים סיכמו כי האירוע יתקיים בהפרדה מלאה ובמחיצה. עיריית עפולה תקיים דיון ובו תחליט באופן סופי אם לקיים את האירוע בהפרדה.

   

  האירוע בעפולה שבו השופט ביטל את הישיבה בהפרדה ()
  "מיועד למשפחות בהפרדה מלאה". ההזמנה לאירוע בעפולה

  ראש העיר עפולה, אבי אלקבץ, אמר בדיון: "אני מבקש להתיר לקיים את האירוע בהפרדה, מגיע לחרדים כמו שמגיע לכל האוכלוסייה. מדובר באירוע אחד מתוך 360 אירועים. תנו לנשים החרדיות להחליט מה הן רוצות, קולן לא נשמע".

   

  עו"ד ישראל באך, יועצה המשפטי של מפלגת ש"ס אמר בדיון כי "בית המשפט בהצעתו לפשרה אומר כן לקיצוניות חילונית ומנציח את הפטרנליזם של ארגונים שחושבים שהם יודעים מה טוב לדתיים וחרדים יותר מאשר עצמם".

   

  ח"כ משה ארבל מש"ס, שנמנה על מגישי העתירה, אמר בצאתו מהדיון כי "אנחנו סבורים שההחלטה הקודמת פוגעת גם בזכויות אדם, גם בחופש הדת ובגם בזכויות לשוויון. אני מקווה שההחלטה תאפשר לציבור לצרוך תרבות בהתאם לאמונתו בהתאם לאורחות חייו באופן שוויוני וצודק, גם בהפרדה בין גברים לנשים".

  פארק עפולה ל תושבים בלבד (צילום: רויטרס)
  הפארק בעפולה. ארכיון(צילום: רויטרס)

  ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו תקף בצאתו מהדיון את יו"ר ש"ס אריה דרעי: "מה שקורה כאן זה דבר חסר תקדים. בלתי נתפס שהשר דרעי גם נותן תקציב כדי שיהיו אירועים כאלה בהדרת נשים מתוקף פקודות. זו הזכות שלנו לבוא ולהילחם כאן כדי שכל אחד יוכל לחיות את אורח חייו".

   

  מוקדם יותר העביר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את תשובתו לעתירה ובה ציין כי "מבחינה עקרונית, ייתכנו נסיבות מיוחדות שבהן תוכל רשות מקומית לקיים אירוע בהפרדה עבור הציבור החרדי". עם זאת, היועמ"ש הדגיש כי "שאלה זו אינה דרושה הכרעה כעת", לאור העובדה שעיריית עפולה לא תכפה הפרדה מגדרית באירוע, אם כי יתאפשר למשתתפים בו לקיים הפרדה מגדרית באופן וולנטרי.

   

  תושבי עפולה על סערת ההפרדה: "אנחנו לא קיצונים"

   

  זמן קצר לפני פתיחת הדיון, אמר ראש העיר עפולה אבי אלקבץ לאולפן ynet כי "הייתה כאן טעות של בית המשפט וגם בתהליך שבו אנחנו נהגנו. הוצאה איזושהי פשרה שבה נוכל לקיים את האירוע בצורה מצומצמת, אבל אחרי שקראנו את החוק על בוריו ושמענו את ההתייחסויות מרחבי הקשת הפוליטית – מצאנו כי יהיה נכון להצטרף לעתירה הזו ולקיים את האירוע בהפרדה".

   

  לדבריו, "מאשימים אותי שאני ממעיט בפעולות לחרדים, אז אני חושב שמגיע גם לקהילה החרדית, שהיא חלק מהמרקם בעיר עפולה, ליהנות מאירוע ברמה הגבוהה ביותר. זה חלק מתפקידי כראש עיר ואני חושב שזה יהיה חלק מחיבור הקהילה החרדית בעיר".

  אלקבץ ציין כי לדעתו, בכל מקרה שווה לקיים את האירוע גם במתכונת מצומצמת. "אנחנו מנסים ללכת עד הסוף כדי לתת לקהילה ליהנות לפי פולחן דתה, ללכת בדרך שלה, כמו שעושים בכל הארץ".

   

  בתחילת השבוע תקף שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת מערכת המשפט, בעקבות קבלת העתירה של שדולת הנשים שאסרה על קיום האירוע: "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי".

   

  בעקבות הדברים, זומן סמוטריץ' לשיחת נזיפה אצל ראש הממשלה נתניהו, ולאחריה הבהיר את דבריו וחזר בו מהסגנון באירוע השקת הקמיין של רשימת "ימינה". ל-ynet נודע כי שר החינוך רפי פרץ התערב ותיווך בין נתניהו לסמוטריץ' עוד לפני הפגישה. הוא ביקש מהם "לא לשבור את הכלים ולהרגיע".

   

  אלכסנדרה לוקש השתתפה בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים