שתף קטע נבחר

שוק המשרדים מתקרר, אבל תל אביב מתייקרת

בעוד קיפאון מורגש בדמי השכירות למשרדים בערים הגדולות, הביקושים בתל אביב רק עולים. דמי השכירות בעיר עברו לראשונה את רף ה-100 שקל למ"ר

תל אביב ממשיכה להוביל את קצב ההתייקרויות: שוק המשרדים בעיר ברבעון שמר על האטרקטיביות עם עלייה של 2% בדמי השכירות החודשיים ועלייה שנתית של 5%. לראשונה ב-2019 עברו דמי השכירות למשרדים בעיר את רף ה-100 שקל למ"ר לחודש והגיעו ל-101 שקל, עלייה של 2% לעומת הרבעון הראשון.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הגרלת דיור בר השגה בת"א: 6,600 מתחרים על 50 דירות

מנכ"ל אפריקה מגורים: "לא רואה ירידה במחירי הדיור בשנה הקרובה"

פינוי בינוי במזרח ת"א: העירייה מקדמת בניית 450 דירות בדרך השלום

 

הנתונים האלה עולים מדו"ח מחלקת המחקר של חברת CBRE ישראל, שבחן גם את שוק המסחר המניב. אחרי תל אביב מדורגת הרצליה עם דמי שכירות של 86 מ"ר לחודש, אבל בשנה האחרונה מורגש בה קיפאון, ללא שינוי במחירים. במקום ה-3 מדורגת רמת גן עם דמי שכירות של 82 שקל לחודש, ללא שינוי רבעוני, ועם שינוי שנתי של אחוז בלבד. במקום ה-4 ירושלים עם דמי שכירות של 67 שקל למ"ר, גם היא ללא שינוי בשנה האחרונה, ובמקום ה-5 חיפה עם דמי שכירות של 65 מ"ר לחודש, עלייה של 2% בשנה האחרונה.

מגדלי משרדים בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מגדלי משרדים בתל אביב(צילום: ירון ברנר)
 

כמו בתל אביב, גם בנתניה העלייה השנתית גבוהה, עומדת על 5% ומגיעה ל-46 שקל למ"ר. ברעננה אין שינוי ברבעון, ובשיעור השנתי הצפי לעלייה בה הוא 2%. גם ברחובות לא היה שינוי, עם צפי לשיעור שנתי של 2%.

 

התפוסות ממשיכות לשמור על קצב גבוה, דבר המעיד על המשך הביקושים.

   ()
 

94% תפוסה בתל אביב

ג'קי מוקמל, יו"ר CBRE ישראל: "תפוסת המשרדים בתל אביב מגיעה ל-94%. המשרדים החדשים מתאכלסים בקצב גבוה למרות עליית המחירים. בתל אביב ובגוש דן החלו ב-2018 ובהמשך ב-2019 לשווק מגדלי משרדים חדשים בשטח כולל של כ-700 אלף מ"ר".

 

תפוסת המשרדים ברמת גן מגיעה ל-93%, תפוסת המשרדים בהרצליה 92%, ברעננה 90% ובפתח תקווה 86%.

 

שוק המשרדים נהנה בשנים האחרונות מהצמיחה במשק, ובפרט בתחום הטכנולוגיה. גופים רבים נמצאים בתנופת צמיחה, גייסו עובדים ושכרו שטחים בהיקפים גדולים כדי להמשיך בתנופה, אך מגמה זו הואטה מעט ברבעון האחרון על פי נתוני CBRE.

 

מגדל עזריאלי שרונה, למשל, הושכר במלואו, ומגדלי הארבעה ממשיכים להתאכלס בקצב מהיר יחסית. המתחם ממשיך להוביל את רמות מחירי המשרדים והוא אזור תעסוקה מרכזי. עבודות החפירה, הדיפון והביסוס במגרש 7 שבבעלות אפריקה ומליסרון ממשיכות להתקדם. הפרויקט של קנדה ישראל ואקרו בפינת הרחובות קפלן ודה וינצ'י נמצא אף הוא בשלב החפירות.

 

לאורך ציר יגאל אלון אוכלס פרויקט תוצרת הארץ כמעט במלואו בסיומו של הרבעון, ושלב ב' של הפרויקט נמצא בשלבי חפירה. הפרויקט של אדגר ברחוב השלושה ובניין C נמצאים בשלבי סיום והושכרו בו רוב השטחים. מגדל סוזוקי שאירגנה קבוצת ב.ס.ר כבר בשלבי בנייה מתקדמים.

 

מוקמל מציין כי מנתוני הנדל"ן המסחרי ברבעון עולה שבשנה האחרונה הייתה דעיכה בענף המסחר הקמעונאי. השינוי הבולט בתחום שטחי המסחר מתבטא בתמהיל הסוחרים. מרכזי המסחר מרחיבים את מתחמי הבילוי והמסעדות, את מתחמי ההפעלה לילדים ומתחמי בתי קולנוע. העלייה הזאת באה על חשבון שטחי המסחר המסורתיים, דבר שמרתיע יזמים מהקמת מרכזים מסחריים חדשים, למעט המרכזים השכונתיים בשכונות מגורים חדשות. קניונים כמעט לא נבנים לנוכח הדומיננטיות של כמה שחקנים גדולים והיתרון לגודל בתחום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
מגדלי משרדים בת"א
צילום: ירון ברנר
מומלצים