שתף קטע נבחר

חנינה באינסטגרם: ראש העיר שרצח לא ייתלה

ראש העיר טהרן לשעבר מוחמד עלי נג'פי רצח ביריות את אשתו השנייה, מיטרה. משפטו ריתק את האיראנים והוא נידון למוות. היום הודיעו קרובי הנרצחת כי יחזרו בהם מהבקשה לעונש "עין תחת עין": "סולחים לו"

ראש העיר טהרן לשעבר מוחמד עלי נג'פי, שהורשע ברצח אשתו ונידון למוות, לא יוצא להורג – אחרי שמשפחתה של הנרצחת פרסמה באינסטגרם הודעה שבה מסרה כי היא מוחלת לו ומעניקה לו חנינה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

מוחמד עלי נג'פי ראש העיר של טהרן לשעבר איראן יחד עם אשתו שאותה רצח מיטרה נג'פי ()
נג'פי ומיטרה, שאותה רצח. "אללה אוהב את עושי הטוב"

נג'פי הורשע בחודש שעבר שירה למוות באשתו השנייה, מיטרה אוסטד, בביתם בבירה האיראנית ב-28 במאי. משפחתה של אוסטד ביקשה תחילה לממש את החוק האיסלאמי הקובע עונש של עין תחת עין, אבל היום הודיע אחיה, מסעוד, כי המשפחה החליטה לנצל את יכולתה להמתיק את עונשו.

 

בהודעה על המחילה ציטט האח פסוק מהקוראן שלפיו "אללה אוהב את עושי הטוב". "אבי, אמי ובנה של אחותי סולחים למר מוחמד עלי נג'פי", הודיע האח מסעוד. לדבריו החלטת המחילה התקבלה אחרי מאמצי תיווך שעשו אחרים: "אנחנו שמחים שלא גיבשנו שום הסכם תמורת דמה של האישה הנכבדת הזו, ואנחנו מקווים שמוחמד עלי נג'פי יקדיש את השנים שנותרו לו לטיהור נפשו".

 

נג'פי נשאר לפי שעה בכלא – הוא נידון לשנתיים מאסר בגין החזקת נשק שלא כחוק. עם זאת, לא ברור אם יצטרך לשבת בכלא זמן נוסף מעבר לכך.

מוחמד עלי נג'פי ראש העיר של טהרן לשעבר איראן יחד עם אשתו שאותה רצח מיטרה נג'פי ()
נמצאה מתה בחדר האמבטיה. מיטרה עם נג'פי

נג'פי, בן 67, נעצר לפני חודשיים אחרי שהסגיר את עצמו למשטרה והודה כי רצח את רעייתו מיטרה, אחת משתי נשותיו, בביתם שבקומה השביעית של מגדל מגורים בטהרן. גופתה של מיטרה, שאיתה היה מסוכסך בתקופה שקדמה לרצח, נמצאה בחדר האמבטיה.

 

אחרי מעצרו הודיעה משטרת איראן כי הוא העביר לידי החוקרים את כלי הנשק ששימש אותו לרצח, וכי מהחקירה עולה שהוא ירה באשתו חמש פעמים. שני קליעים פגעו בה, אחד מהם ישירות בלב. בית המשפט קבע כי נג'פי תכנן את הרצח מראש.

 

נג'פי התפטר לפני קצת יותר משנה מתפקידו כראש העיר טהרן, לאחר שספג ביקורת משמרנים במדינה בעקבות השתתפותו במופע בית ספר שכלל ריקוד של ילדות. הוא מתמטיקאי בהשכלתו ונחשב לרפורמיסט.

 

כשנכנס לתפקיד ראש העיר טהרן באוגוסט 2017 הבטיח נג'פי להילחם בשחיתות. מאז תחילת כהונתו ספג ביקורת על טיפול לקוי בזיהום אוויר, בפקקי תנועה, ברעידת אדמה שהורגשה בבירה ובנזקי מזג האוויר.

 

לפני שנבחר לראשות הבירה, ב-2013, שימש נג'פי במשך שבעה חודשים כסגנו של הנשיא חסן רוחאני, והיה אמון על נושאי מורשת אומנותית ותיירות. הוא החזיק בתפקידים מיניסטריאליים רבים לאורך הקריירה הפוליטית שלו.

 

משפטו של נג'פי זכה לסיקור נרחב בתקשורת הממלכתית האיראנית, שבדרך כלל כמעט אינה מסקרת שערוריות הקשורות לפוליטיקאים האיראנים. שמרנים קיצונים באיראן טענו כי הפרשה היא הוכחה לפשיטת הרגל המוסרית של הרפורמיסטים, ואילו רפורמיסטים האשימו את הטלוויזיה הממלכתית הנשלטת על-ידי השמרנים בסיקור מוטה של הפרשה ובהבלטתה לצורך קצירת רווח פוליטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש העיר נג'פי ורעייתו מיטרה, שאותה רצח
מומלצים