שתף קטע נבחר

הוארך מעצרו של מייסד טלגראס: "ניהל ארגון פשיעה"

עמוס דב סילבר, שהוסגר הבוקר מאוקראינה, נכנס לביהמ"ש לקול מחיאות כפיים של תומכיו. מיוחסת לו שורת עבירות חמורות, אך הוא מסרב לשתף פעולה עם המשטרה ומבקש שיגישו נגדו הצהרת תובע. השופט: "חשש שיימלט". הסנגור: "הוא הילד הכי חנון בשכונה. הוא לא עשה עבור רווח כספי"

 

 

מייסד אפליקציית הסחר בסמים "טלגראס", עמוס דב סילבר, שהוסגר לפנות בוקר (א') מאוקראינה לישראל, יישאר במעצר 12 ימים נוספים (יום חמישי הבא) – כך קבע בצהריים שופט השלום בראשון לציון עמית מיכליס, שציין כי "אין צורך להכביר במילים בעילת החשש להימלטות". בכניסתו לאולם בית המשפט התקבל סילבר במחיאות כפיים וקריאות עידוד מצד תומכיו שהגיעו למקום.

 

בין העבירות המיוחסות לו: ניהול ארגון פשיעה, הדחת קטין לסמים מסוכנים, יצוא ויבוא של סמים, תיווך בעסקת סמים, קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים, שיבוש מהלכי משפט, בריחה ממעצר ועוד. בשלב זה מסרב סילבר לשתף פעולה: הוא שתק בחקירתו והודיע שאת גרסתו ימסור בבית המשפט.

 

השופט מיכליס קבע כי "קיים חשד סביר למיוחס לחשוד. בא כוחו של החשוד טען שהוא לא פעל למען רווח כספי, אבל דברים אלו לא עולים בקנה אחד לפי מסמך הסודי שלפניי. נגד החשוד קיימת עילת מעצר של מסוכנות, ומחומר החקירה עולה שהיה פעיל ביותר בארגון ועל פי החשד עמד בראש. לחובתו שלוש עבירות קודמות שבגינן אף ריצה חודשי מאסר". הוא הוסיף כי זכותו של סילבר לשמור על זכות השתיקה, "אבל יש לכך משמעות למהלך החקירה, כי אי מתן הסברים לחוקרים מעכב את החוקרים ומאלץ אותם להשיג את המידע בדרכים אחרות".

עמוס סילבר בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון (צילום: מוטי קמחי)
עמוס דב סילבר בדיון בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי)
 

נציגת המשטרה הזכירה בתחילת הדיון כי סילבר ברח ממלוויו בעת מעצרו באוקראינה, וכי הוא "המייסד והעומד בראש ארגון הפשיעה טלגראס. ארגון הפשיעה הוקם כפלטפורמה לסחר של סמים קשים אשר נמכרו למאות אלפי משתמשים, קטינים ובגירים כאחד, מישראל ומחוצה לה. באמצעות הפלטפורמה נמכרו כמויות סמים חסרות תקדים. טלגראס היוותה חלק משמעותי בקרב צרכני הסמים בישראל".

 

סנגורו של סילבר, עו"ד אורי קורב, אמר מנגד: "אנחנו נמצאים בטקס. הפור נפל מזמן. המשטרה והפרקליטות החליטו להעמידו לדין, ואין דבר שעמוס יגיד שישנה את זה. אנחנו מאמינים שהוא ייצא זכאי בבית דין של מטה, ובטוחים שייצא זכאי בבית דין של ההיסטוריה. המערכת פועלת באופן מתלהם ולא מידתי. אנחנו מוכנים להניח שיש חשד סביר נגדו ויש מספיק ראיות להציג הצהרת תובע, ולהניח שאין חשש להימלטות. אני מבקש לא לתת להם 15 יום אלא שיגישו הצהרת תובע.

 

"הוא מסוכן כמו הילד הכי חנון בשכונה. מדובר באדם ערכי ששם לעצמו מטרה. הוא קיבל רווח כספי מינימלי שלא מגלם את העבודה שלו. עמוס ימסור את גרסתו במקום שבו ימצא אוזן קשבת, כלומר בבית המשפט ולא בחקירה. הם לא מעוניינים לשמוע את גרסתו אלא לנהל טקס. הוא לא ישתף פעולה עם המשטרה, הוא לא ישיב לשאלות, לא ישוחח עם מדובבים או יגיע לעימותים, ולכן אין צורך להחזיקו במעצר. בית המשפט צריך להורות להם ולפרקליטות להגיש כתב אישום".

 

רות, אמו של סילבר, אמרה בסוף הדיון: "המשטרה עושה כאן עוול. אני צריכה למכור את הבית כדי לממן את המשפט. ראית כמה דברים לא נכונים אמרה המשטרה? היא הרסה בתים".

 

הטיסה שבה הגיע סילבר נחתה מקייב מעט אחרי השעה 5:00, ועשרות שוטרים המתינו לו בפתח המטוס. עם ירידתו סימן "וי" בידיו מול מצלמת המשטרה שתיעדה אותו. המשטרה והפרקליטות מסרו שסילבר הועבר לחקירה ביחידת הסייבר בלהב 433, שניהלה את החקירה נגד מפעילי "טלגראס", בשיתוף ימ"ר צפון ויחידת יהלום ברשות המיסים ובליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות.

 

סילבר, שהצליח להימלט באוקראינה רגע לפני הסגרתו לישראל, נעצר אתמול בבוקר בעיר אומן אחרי מצוד שנמשך יומיים. לפי שירות הביטחון האוקראיני, שלושה מאנשי הארגון נעצרו בחשד שסייעו לו להימלט מנמל התעופה בוריספיל בקייב לפני שהועלה על מטוס לארץ.

 

טרם ההסגרה טען אתמול סילבר כי הוכה במעצר באוקראינה "עד זוב דם". הוא יצר קשר עם פרקליטיו וסיפר להם את שאירע, לדבריו. עורך דינו אורי קורב יצר קשר עם שגרירות ארה"ב, שכן סילבר מחזיק באזרחות אמריקנית.

 

אשתו של סילבר, גלי עמר, אמרה בריאיון לאולפן ynet: "הרעיבו אותו בבית הכלא, הרביצו לו, שברו לו את הרגל. הרעיבו אותו במשך חודשיים, עד שעורך דין הגיע לראות אותו. הוא קם אליו והתעלף במקום. הוא עבר איומים קשים, התעללויות נוראיות שאני לא מאחלת לאף אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עמוס דב סילבר בבית המשפט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים