שתף קטע נבחר

תחקיר הפיגוע בגבול עזה: 3 לוחמים יודחו כי לא חתרו למגע

מתחקיר חדירת המחבל מהרצועה בתחילת החודש עלה כי אחד הכוחות נמנע מלהיכנס למרחב הלחימה. "הסמל ושני הלוחמים לא פעלו כמצופה באירוע מבצעי", אמרו בצה"ל. גם נהג הסיור של מפקד החטיבה הדרומית הודח מתפקידו. בתקרית חוסל המחבל, ושלושה לוחמים נפצעו קל עד בינוני

לוחמים לא חתרו למגע - ויודחו: הושלם התחקיר המבצעי של התקרית בגבול עזה באחד באוגוסט, ממנו עלה כי אחד הכוחות - בפיקוד סמל - נמנע מלהיכנס למרחב הלחימה. בעקבות זאת הודחו מלחימה סמל ושני לוחמים מהכוח הנוסף, שלפי צה"ל "לא פעלו כמצופה באירוע מבצעי".

הפרשנות של רון בן ישי אחרי התקרית

תקרית חמורה בגבול עזה: מחבל שחדר מעזה ירה וחוסל, קצין ושני לוחמים נפצעו בינוני וקל (צילום: רועי עידן)
פצצות תאורה ליד גבול הרצועה בזמן האירוע(צילום: רועי עידן)

תקרית חמורה בגבול עזה: מחבל שחדר מעזה ירה וחוסל, קצין ושני לוחמים נפצעו בינוני וקל (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

 

באותה תקרית מחבל מחמאס חדר לשטח ישראל מדרום רצועת עזה, ירה לעבר לוחמי צה"ל וחוסל. קצין נפצע בינוני ושני לוחמים נפצעו קל ופונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. המחבל היה חמוש ברובה קלצ'ניקוב ובכמה רימונים. צה"ל הזניק לאזור כוחות מגדוד גולני האחראי על הגזרה והכריז על כוננות מבעוד מועד בעקבות זיהוי המחבל בידי תצפיתניות.

 

בצה"ל אמרו כי התחקיר העלה פעולות מבצעיות ראויות לצד פערים בהתנהלות אחד הכוחות. מהתחקיר עלה שמפקד המחלקה ולוחמי הסיור שהיו עימו, וכן סגן מפקד הפלוגה שהגיע לאירוע, חתרו למגע. עם זאת, עלה בתחקיר כי כוח נוסף בפיקוד סמל שהגיע לאירוע נמנע מלהיכנס למרחב הלחימה.

 

לאחר התחקיר החליט מפקד חטיבת גולני, אל"מ שי קלפר, על הדחתם מלחימה ומפיקוד של סמל ושני לוחמים מהכוח הנוסף. בנוסף, מפקד החטיבה הדרומית, אל"מ לירון בטיטו, החליט להדיח את נהג הסיור מתפקידו. מדובר צה"ל נמסר כי "כל אירוע מבצעי בצה"ל מתוחקר לעומק על מנת לייצר למידה והפקת לקחים, וכך בוצע גם באירוע זה". 

 

 

המחבל שביצע את הפיגוע הוא האני אבו סלאח, איש הזרוע הצבאית של חמאס ()
המחבל האני אבו סלאח

הגנת יישובים במהלך האירוע (צילום: דובר צה
כוח צה"ל מאבטח יישובים במהלך האירוע(צילום: דובר צה"ל)

 

גורם בכיר באוגדת עזה ציין לאחר האירוע כי התצפית זיהתה את המחבל כ-250 מטרים מהגדר, וכוח בפיקוד מ"מ מגולני הוקפץ לעברו. המ"מ יצא מהרכב ונכנס לחילופי אש עם המחבל, ממנה נפצע. בשלב זה נכנסו כוחות נוספים למרחב, ביניהם הסמ"פ שגם הוא נכנס ללחימה עם המחבל. ככל הנראה המחבל נפגע כבר מהמגע עם הכוח של הסמ"פ.

 

בשלב הזה האיום הגדול ביותר לפי הגורם היה חשש מירי דו צדדי בגלל הכוחות הרבים ששהו בשטח. הסברה הייתה בשלב זה שהמחבל נכנס לאחת העמדות בסוללה המערבית ביותר.

 

כוח צה"ל ירה פגז של טנק לעבר העמדה שבה נחשד שנמצא המחבל, ואז כוח בפיקוד מג"ד 12 וסגן מפקד החטיבה דרומית של אוגדת עזה, הסתער לעברו והרג אותו. לדברי הגורם, המחבל שהה כאמור בשטח ישראל במשך כשעתיים, מכיוון שהושם דגש על כך שהטיפול בו יהיה מדויק וללא זיהוי שגוי של כוחותינו.

 

לפי עדויות של הכוחות שפעלו בשטח, המחבל אותר וחוסל מספר קווי דיווח מהנקודה בה חצה את הגדר לצד הישראלי של הגבול. המשמעות: המחבל אמנם נותר לאורך שעות התקרית בקרבת הגבול, אך צעד בין 1000 ל-1500 מטרים בין סוללת האדמה לגדר המערכת עד שהותקל בכוח צה"ל שהרג אותו.

 

המחבל שביצע את הפיגוע הוא האני אבו סלאח, איש הזרוע הצבאית של חמאס השייך לכוח "תפיסת השטח" של הארגון. כוח זה מוצב על הגבול עם ישראל ומטרתו למנוע שיגורי רקטות בידי גורמים שאינם סרים למרות חמאס וכן כדי למנוע הסתננויות לישראל.

הסוללות בהן אירעה התקרית (צילום: יואב זיתון)
סוללת העפר שאליה הגיע המחבל(צילום: יואב זיתון)

התחקיר הראשוני: "הלוחמים שיחקו אותה"

התחקיר מצא עוד כי הקצין שנפצע קפץ במהירות לנקודה כמפקד כוח הסיור הגזרתי, ויצא מהג'יפ הממוגן שלו יחד עם שני לוחמיו - שנפצעו קל. מיד לאחר מכן הוא ספג את אש המחבל. בפועל, המחבל חוסל בתקרית כשלוש שעות לאחר שזוהה על-ידי התצפתיניות כמתקרב חמוש לגבול, ומעל לשעתיים לאחר שחצה את גדר המערכת.

 

עם זאת, בצה"ל הבהירו כי האירוע היה תחת שליטה מתחילתו ועד סופו ללא סיכון לתושבי האזור. לאחר התחקיר הראשוני קבע קצין בכיר באוגדת עזה כי הלוחמים מגולני שטיפלו באירוע "שיחקו אותה", ומיהר, כך מתברר, לשבח את תפקוד הכוחות שקפצו לזירה. רק לאחר הגעת כוחות נוספים מגדוד 12 ומגזרות שכנות - חוסל המחבל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
ליל התקרית בגבול עזה
צילום: בראל אפרים
מומלצים