שתף קטע נבחר

ישראל מעודדת הגירה מעזה: "נאפשר להם להמריא מהנגב אם יהיה מי שיקלוט אותם"

גורם מדיני אמר כי ישראל מוכנה לעודד תושבים לצאת מרצועת עזה ואף לפתוח את אחד משדות הנגב לשימושם, אם יהיו מדינות שיקלטו אותם. הניסיון לשכנע מדינות מסוימות לא צלח. נתניהו התייחס בתדרוך כתבים באוקראינה לדיווחים על תקיפות בעיראק: "לאיראן אין חסינות בשום מקום"

גורם מדיני אומר הערב (יום ב') כי ישראל מוכנה לפתוח את המעברים בעזה ואף מוכנה לאפשר לעזתים להמריא משטחה - אם יהיו מדינות שיקלטו אותם. "ישראל מוכנה אפילו לארגן להם תעבורה, לפתוח את אחד משדות התעופה בנגב ולארגן להם משם שאטלים החוצה", אמר הגורם.

יום הנכבה (צילום: AFP)
מחאת פלסטינים בעזה. ארכיון (צילום: AFP)
 

לדבריו, הנושא הזה עלה כמה פעמים בפני הקבינט. "נעשו ניסיונות מול מדינות מסוימות (לשכנע שיסכימו לקבל אותם) אך זה לא צלח". הגורם גילה שבשנה שעברה יצאו מעזה מרצונם 35 אלף פלסטינים ללא עזרת ישראל, "הם מוחזקים בעזה בני ערובה. כיום מדינות לא מעלות את המצב ההומניטרי בעזה".

 

הבריחה מעזה: התופעה שחמאס מנסה להסתיר את ממדיה

 

ברקע הדברים נמשכת הדריכות מול רצועת עזה לנוכח ניסיונות הפיגועים האחרונים. ראש הממשלה בנימין נתניהו המבקר באוקראינה התייחס בתדרוך כתבים לאפשרות של פתיחת מערכת אפשרית בעזה: "אני מקדם מערכה רחבה בעזה. אני לא יכול לפרט לכם מה אנו עושים ואיזה ההכנות עשינו וכמה אנו ערוכים, אבל חלק מהאנשים שמבקרים אותנו יודעים יפה מאוד שאנו עושים דברים שלא נעשו קודם ושאנו מוכנים לפעולה. מנגד, אני לא מסתיר שהמטרה שלי לשמר בטחון ושקט מחזית הרצועה. להגיד שאין לנו הרתעה זה קשקוש, כי חמאס מוציא פאתוות (פסקי הלכה) נגד פיגועים. אנו ערוכים למערכה רחבה. אם זה יקרה ויכול להיות שזה יקרה תבינו בדיוק מה זה. מכה צבאית אנושה. זה יהיה שונה מבעבר".

 

בנימין נתניהו , וולודימיר זלנסקי (צילום: עמוס בן גרשום)
ראש הממשלה ורעייתו עם נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי(צילום: עמוס בן גרשום)

נתניהו הכחיש את הדיווחים על כך שסימן את השגריר בארצות הברית רון דרמר וראש המוסד יוסי כהן כיורשיו האפשריים בליכוד. "אני לא ממנה יורשים, ולא אמרתי דבר כזה. הציבור הוא זה שיחליט מי ראש הממשלה". על הטענות כי הביקור באוקראינה נקבע משיקולי בחירות ומאבק על קולות העולים ממדינות חבר העמים לשעבר אמר: "הביקור נקבע אחרי הבחירות באפריל ולפני הבחירות החוזרות. לא ידענו בכלל שיהיו בחירות. אני לא עוצר את המדינה בגלל שדוחפים אותנו לבחירות חוזרות. עוד מעט נהיה כמו איטליה".

 

נתניהו התייחס גם לנעשה בגזרה אחרת - ובתשובה לשאלת ynet על הדיווחים שישראל תקפה בעיראק מחסני נשק וטילים, אמר: "אנו פועלים בשיטתיות למנוע מאיראן להתבסס בסוריה. אמרתי שלאיראן אין חסינות בשום מקום ואני מתכוון לזה. מדינה שאומרת 'אנחנו הולכים להשמיד אתכם וונייצר בסיסים לשיגור טילים ולשלוח נגדכם חוליות טרור' - מבחינתי אין להם שום חסינות. אנו פועלים נגדם איפה שצריך ועוד היד נטויה. לא הגבלתי את עצמי".

 

על הגירעון בתקציב אמר נתניהו: "הצמיחה כרגע 3.6% וזה יותר ממה שהיה במחצית הראשונה והשנייה של 2018. ברבעון האחרון היה 5%. לאורך זמן זה מעניין לראות. חשוב לנו שהצמיחה תימשך ועושים פעולות בעניין הזה. אבל מה שכרגע מעכב את זה זאת הקמת ממשלה שתקבל את ההחלטות הנכונות ואין לי ספק ביכולת של ממשלה בראשותי לקבל החלטות, חלקן קשות. צריך לבחור מה אתה רוצה - להוריד מסים או לצמצם ההוצאה הציבורית. אני מעדיף דרך קבע להפחית מסים. אני חושב שאנו צריכים להשתמש במשאבים הטבעיים שלנו".


פורסם לראשונה 19/08/2019 19:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מחאת פלסטינים בעזה
צילום: AFP
מומלצים