שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מכה תדמיתית למבקר: יו"ר ועדת ההיתרים הנבחרת פורשת
  השופטת בדימוס שרה פריש סירבה להתמנות ליו"ר ועדת ההיתרים. ההערכה היא שעד החודש הבא ימנה מבקר המדינה יו"ר חדשה, כך שהנזק הוא בעיקר תדמיתי. חברי הוועדה הקודמת פסלו את בקשת נתניהו למימון ההגנה המשפטית והתפטרו על רקע עימות עם מבקר המדינה החדש

  מכה תדמיתית למבקר המדינה הנכנס, מתניהו אנגלמן: אחת משתי השופטות שמינה לכהן בוועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה, השופטת בדימוס שרה פריש, הודיעה הערב (יום ב') על פרישתה מהוועדה בשל ביקורת נוקבת שפורסמה על תפקודה בוועדות ציבוריות בעבר. ההערכה היא שעד הקמת הוועדה החדשה ב-2 בספטמבר, ימנה אנגלמן שופטת חדשה בדימוס. אז גם יתברר אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יחדש את בקשתו לאשר תרומה או הלוואה מבעלי הון למימון הגנתו המשפטית.

   

  שרה פריש ומתניהו אנגלמן (צילום: עמית שאבי , יח
  שרה פריש ומתניהו אנגלמן (צילום: עמית שאבי , יח"צ)

   

  לעיון במכתבה של שרה פריש למבקר - לחצו כאן

   

  הנזק הממשי מהצעד של פריש אינו גדול, והוא מסתכם לפי שעה, כאמור, בנזק לתדמית המבקר. פריש מונתה בנוסף לשבעה חברים נוספים של הוועדה שמתוכם מוקמות שתי ועדות היתרים - כל אחת בראשות שופט. אנגלמן יצטרך לחפש שופטת חדשה נוסף לשופטת המחוזית בדימוס נחמה מוניץ.

   

  חברי ועדת ההיתרים הקודמת שפסלו את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למימון ההגנה המשפטית התפטרו מתפקידם על רקע עימות עם מבקר המדינה.

   

  פריש במכתב לאנגלמן: "הוועדה הפכה להיות כדור במגרש הפוליטי"

  במכתב למבקר המדינה כתבה פריש: "הסכמתי למינוי מתוך ידיעה והבנה שוועדת היתרים היא ועדה מעין שיפוטית הפועלת על בסיס קריטריונים משפטיים ואתיים, ונוגעת בעניין ולא באדם. לאחר התלבטויות רבות הגעתי למסקנה שמאחר שהוועדה הפכה להיות כדור משחק במגרש הפוליטי, מקומי אינו שם".

   

  "זאת ועוד", המשיכה פריש, "מצב שבו ועדה ציבורית חשובה הופכת קרדום לחפור בו עבור בעלי עניין המעוניינים לקעקע את מסקנותיה עוד בטרם נערך דיון אחד, וזאת באמצעות הפצת בדותות ושקרים, מחייב את כל הנוגעים בדבר לחשיבה על המקום אליו הידרדר השיח הציבורי".

   

  בסיום המכתב, ביקשה פריש להודות על האמון הרב שהמבקר נתן בה וחיזקה אותו בהמשך מילוי תפקידו החשוב כמבקר המדינה.

   

   חצי חצי ביבי נתניהו עוני חבש (צילום: EPA , אתר השירותים והמידע הממשלתי יריב כץ)
  היו"ר הקודם עוני חבש, בנימין נתניהו והמבקר לשעבר שפירא(צילום: EPA , אתר השירותים והמידע הממשלתי יריב כץ)

  על רקע העימות עם מבקר המדינה: 3 מחברי ועדת ההיתרים התפטרו

  על רקע העימות עם מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן, הודיעו בתחילת החודש שלושה מחברי ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה על סיום תפקידם - מה שמביא לסיום כהונת הוועדה. במכתב ששיגרו השלושה - אביגדור רביב, נורית ישראלי ועזרא קמא - למשרד מבקר המדינה הם הודיעו שהם מבקשים שבחודש הקרוב, שבו פוקעת כהונתם, לא ימנו אותם שוב כפי שמתירים הנהלים.

   

  ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה כי "לקראת סיום כהונתם בסוף חודש זה, הודיעו השופט בדימוס עזרא קמא יחד עם שני חברי ועדה למתן היתרים, שהם מודים למבקרי המדינה על האמון ומבקשים ממבקר המדינה לא לחדש את מינוים. מבקר המדינה מודה לחברי הוועדה על כהונתם ומברך אותם בברכת הצלחה".

   

  לפני כמה חודשים מינה המבקר הקודם, יוסף שפירא, את השופט בדימוס שלום ברנר במקום יו"ר ועדת ההיתרים הקודם שהתפטר, השופט בדימוס עוני חבש. השופט חבש רמז כי הופעלו על חברי הוועדה בראשותו לחצים פסולים בכל הקשור לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאפשר לו לקבל תרומות מבעלי הון לצורך מימון ההליכים המשפטיים נגדו. הניסיונות של שפירא להחזיר את חבש לא צלחו, והוא מינה במקומו את השופט בדימוס ברנר.

   

  ועדת ההיתרים בראשות ברנר הודיעה לנתניהו כי אם הוא רוצה אישור לקבל תרומה או הלוואה, עליו לחשוף את פרטי ההון שלו. עד כה נתניהו לא עשה כן, וההערכה שהוא ממתין להקמת ועדה חדשה על ידי המבקר שאולי תהיה נוחה יותר עבורו.

   

  קודם לכן דווח כי באורח חסר תקדים, החליט מבקר המדינה החדש אנגלמן להתערב בהחלטות שיפוטיות. במסגרת זו, סבור אנגלמן כי על ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה לפרסם החלטות קצרות בסגנון "חוקי" או "לא חוקי", "ראוי" או "לא ראוי" - ולא להרחיב מעבר לכך. אחד ממשתתפי דיון של ועדת ההיתרים סיפר: "המבקר גער בחברי הוועדה שתהו על הכסף שקיבל נתניהו מבן דודו".

   

  כזכור, ועדת ההיתרים שליד המבקר פרסמה את חוות דעתה במענה לפניות נתניהו לבקש תרומות לשם מימון ההליכים המשפטיים נגדו. הוועדה פרסמה החלטה מעין-שיפוטית שבה נכללה ביקורת נוקבת על התנהלות ראש הממשלה, שלא חשף בפניה עד כה את מלוא הכנסותיו.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים