שתף קטע נבחר

בלי דגלי גאווה בעיריית חיפה: "צעד הומופובי של ראש העיר"

פעילים להט"בים בעיר חילקו דגלי גאווה לבאי בניין העירייה במחאה על החלטתה של עינת קליש-רותם, שלפיה העובדים לא יורשו להציג "סממני זהות אישיים" במקום עבודתם. מחזיק תיק הגאווה: "סמוטריץ' וביבי הם החברים החדשים של ראש העיר". קליש-רותם דבקה במסורת ולא מגיבה

פעילים מהקהילה הגאה בחיפה חילקו היום (ב') בשעות הצהריים דגלי גאווה לבאי בניין העירייה, זאת במחאה על החלטת ראש העיר עינת קליש-רותם, שלפיה עובדי העירייה לא יורשו להציג "סממני זהות אישיים" במקומות עבודתם, וביניהם דגלוני גאווה.

תמונה של עינת קליש רותם על רקע נמל העיר חיפה (צילום: יובל חן)
פנתה לחוות דעת משפטית. קליש-רותם(צילום: יובל חן)
האירוע הוא שלב נוסף במאבק שהחל בספרייה העירונית בשכונה הגדולה בחיפה, נווה שאנן. אחד מבאי המקום, חובש כיפה, התלונן על דגלון גאווה שהניחה אחת הספרניות סמוך למחשב שעל שולחנה. הוא טען כי הדבר "נוגד את ערכיו", וכי בנו שאל אותו מה מייצג הדגל - והוא מתקשה להסביר לו.

 

בעקבות התלונה, החל מסע לחצים להסרת הדגל שבשיאו הורתה קליש-רותם במכתב למנהלי הספריות לפעול להסרתו. לפני כשבועיים, במחאה על ההחלטה, הציבו חברי מועצה דגלוני גאווה על שולחנם בישיבת המועצה. חבר המועצה יואב הרמתי, איש הבית היהודי, יצא מהישיבה וחזר לבוש בחולצה של ארגון המתנגד לארגונים הגאים - ודגל ישראל גדול. במקום פרצה מהומה, והישיבה, שממנה ראש העירייה נעדרה, פוצצה.

פעילים גאים מול עיריית חיפה (צילום: פעילי הקהילה הגאה בחיפה)
פעילים גאים מול עיריית חיפה(צילום: פעילי הקהילה הגאה בחיפה)

היום כתבה ראש העיר לעובדים כי ביקשה הבהרות מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, בסוגיה. לדברי קליש-רותם, "עד שתשובותיה יתקבלו, אורה לעובדי ועובדות העירייה נותני שירות, במקומות שבהם יש קבלת קהל בלבד, להימנע מהצבה או תלייה של סממני זהות כאלה ואחרים שאינם סמלי המדינה - בין אם אלה דגלים, דגלונים, מדבקות עם מסרים (סלוגנים) וכו', שאינם חלק מלבוש וזהות אישית".

  

בין אלה שקיבלו את הדגל מידי הפעילים היה סגן ראש העיר, דוד עציוני, שאמר: "אני מקבל את כל הדתות וכל האמונות, ומאמין גדול שאיש בדרכו יחיה. חייה ותן לחיות".

 

תבור להט, מחזיק תיק הגאווה בעיריית חיפה, אמר כי מדובר בצעד פוגעני נגד הקהילה. "מצער לראות שראש העיר החליטה להעיר את הדובים שוב, ולהוציא הנחיה חדשה שברור לכולם שנתפרה במיוחד כנגד הקהילה הגאה בחיפה", אמר. "כשהחברים החדשים של ראש העיר הם סמוטריץ׳ וביבי, ולאחר השתיקה הרועמת של קליש מול ההשתלחויות של רמתי וחבריו, אין זה מפתיע שצעד הומופובי כזה יוצא מלשכתה. אני קורא לראש העיר לחזור בה בהחלטתה הלא חוקית ולא מוסרית ולתת לכל עובד עירייה להיות מי שהוא ולבטא את מה שהוא".

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: שחר גולדשטיין)
מצעד הגאווה בחיפה(צילום: שחר גולדשטיין)

מצעד הגאווה בחיפה (צילום: שחר גולדשטיין)
מצעד הגאווה בחיפה(צילום: שחר גולדשטיין)

בנוסף, מסר להט כי "בשבועות הקרובים נגיש למועצת העיר את תכנית 2020 של הקהילה. נחזק את הקהילה הגאה והליברליות של חיפה על אפה ועל חמתה של ראש העיר".

 

אוהד חזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, שהיה בין הפעילים בכניסה לעירייה היום, אמר: "ראש עיריית חיפה ממשיכה לפגוע בחופש הביטוי של עובדי ועובדות העירייה, שאינם עושים דבר מלבד להיות עצמם.

 

"בימים שבהם גורמים חשוכים קוראים לנו 'לא נורמלים' ושר בממשלה מציע 'להמיר' אותנו, ניסיון ההשתקה של קליש מסוכן מתמיד. אנחנו דורשים ודורשות מקליש שתיישם בהקדם את חוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שלפיה 'כל רשות ציבורית תכבד ותבטיח חירות יסוד גם בכובעה כמעסיקה' ותבטל בהקדם את החלטתה הפוגענית לאסור על הצגת דגלוני גאווה במוסדות העירייה".

 

מלשכתה של ראש העיר, שמסרבת להגיב באופן קבוע, לא נמסרה תגובה גם הפעם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
עינת קליש-רותם
צילום: יובל חן
מומלצים