שתף קטע נבחר

נתניהו: רוצים שמאל - תבחרו ליברמן. ליברמן: הסכם עם כחול לבן עדיף מהסכם עם חמאס

רה"מ תקף את יו"ר ישראל ביתנו בסרטון שצילם בקייב בעקבות חתימת הסכם העודפים עם כחול לבן: "היום זה רשמי - ליברמן מעביר קולות של הימין לממשלת שמאל". ליברמן: "הסכם עודפים עם כחול לבן עדיף על הסכם כניעה עם חמאס"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף בצהריים (שלישי) את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בעקבות חתימת הסכם העודפים עם כחול לבן
 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

"אני אומר את זה בצער אבל היום זה רשמי, ליברמן מעביר קולות של הימין לממשלת שמאל", אמר נתניהו בסרטון שצילם בקייב. "הוא כבר אמר שהוא ימליץ על גנץ לראשות ממשלה, וזה אומר גנץ ולפיד, כי הם באים כראשי ממשלה ברוטציה, והיום הוא חתם על הסכם עודפים רשמי בינו לבין לפיד וגנץ. כלומר, מי שרוצה ממשלת שמאל - ראשות לפיד וגנץ, יצביע ליברמן".

 

עוד לפני כן אמרו בליכוד: "יצא המרצע מהשק. ליברמן חתם הסכם עודפים עם לפיד וגנץ, זאת אחרי שהצהיר בגלוי שיתמוך בגנץ ולפיד לראשות הממשלה. מי שרוצה את נתניהו כראש הממשלה חייב להצביע רק לליכוד".

 

ליברמן לא נשאר חייב ואמר בתגובה כי "ראיתי את התגובה של הליכוד שהצחיקה אותי. נתניהו עשה הסכם כניעה עם חמאס, ואני עשיתי הסכם עודפים עם כחול לבן. נראה לי עדיף". 

בנימין נתניהו אביגדור ליברמן ()
בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

חלוקת המנדטים ()

מישראל ביתנו נמסר בהתחלה כי "הסכם העודפים הוא עניין טכני בלבד. במערכת הבחירות הקודמת חתמנו עם הימין החדש, שלא עברה את אחוז החסימה. ב-1999 חתמנו הסכם עודפים עם עמיר פרץ והרווחנו מנדט. מבחינה טכנית, לא נותרה שום אופציה אחרת - ואנחנו לא מוכנים להסתכן באובדן מנדט שניתן לקבל בזכות הסכם העודפים. כל אלו שהחליטו להיכנע לטרור מרצועת עזה ומשלמים דמי פרוטקשן לחמאס, ואלו ששותקים נוכח הביזיון והפגיעה האנושה בהרתעה הישראלית, אינם רשאים לדבר בשם הימין ואינם נמנים עם המחנה הלאומי בישראל".

 

הסכם העודפים מאפשר לשתי המפלגות לחלק ביניהן קולות "שהלכו לאיבוד" ובכך למנוע איבוד קולות. מדובר לכאורה במהלך טכני, אולם מקובל כי מפלגות אשר חותמות ביניהן על הסכם עודפים קרובות אחת לשנייה מבחינה אידיאולוגית או נמצאות באותו הגוש. ההערכה היא כי כעת, יחתמו גם מפלגת העבודה והמחנה הדמוקרטי על הסכם עודפים ביניהן, לאחר שהרשימה הערבית המשותפת הודיעה כי לא תחתום על הסכם עודפים עם המחנה הדמוקרטי כל עוד אהוד ברק חבר ברשימה.

 

על פי ההסכמים, המפלגה שיש לה את מספר הקולות העודפים הגבוה יותר זוכה בקולות המפלגה השנייה ובמנדט הנכסף. בדרך כלל המפלגה הגדולה יותר היא זו שתזכה במנדט, מכיוון שיותר אנשים הצביעו לה. הסכם עודפים יכול להתממש רק בתנאי ששתי המפלגות עברו את אחוז החסימה ובתנאי שההסכם הוגש לוועדת הבחירות עשרה ימים לפני הבחירות ואושר על ידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל, AFP
נתניהו וליברמן
צילום: דנה קופל, AFP
מומלצים