שתף קטע נבחר

פיצוצים בעיראק: "טילים שהועברו מאיראן הותקפו מהאוויר, יותר מ-50 התפוצצו"

אחרי שורת תקיפות שיוחסה לישראל: סדרת פיצוצים בבסיס של מיליציה הנתמכת על ידי איראן. לפי הדיווחים, מחסנים עם אמצעי לחימה וטילים הותקפו מהאוויר - והפיצוצים הובילו לשיגור רקטות. נתניהו רמז: "על האתגרים יעיד דו"ח המודיעין שקיבלתי כעת"

 

 

פיצוצים בבסיס מיליציה בעיראק, בהמשך לכמה פיצוצים קודמים, שחלקם יוחסו לישראל: בסיס חיל האוויר העיראקי "אל-בכר", שאותו מאיישת המיליציה השיעית "אל-חשד א-שעבי" הנתמכת על ידי איראן, הותקף הערב (יום ג'). לפי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, הבסיס הממוקם מצפון לבגדד במחוז סלאח א-דין הותקף מהאוויר - וטילים שהועברו מאיראן התפוצצו. ברשת "סקיי ניוז" בערבית נטען כי יותר מ-50 טילים התפוצצו במחסני הבסיס, ורסיסים עפו לכל עבר. ישנם דיווחים סותרים בנוגע להרוגים באירוע.

 

גורם ביטחוני אישר שסדרת פיצוצים התרחשה בבסיס. לדבריו, מטרת התקיפה הייתה עמדה של המיליציה השיעית. גורם במיליציה מסר שמחסנים המכילים אמצעי לחימה וטילים הותקפו מהאוויר. עדי ראייה אמרו כי הפיצוצים במקום הובילו לשיגור רקטות שאוחסנו במקום למטע סמוך ולבסיס עצמו.

עשן תקיפה בסיס חיל אוויר אל-בכר
דיווחים סותרים על הרוגים. עשן באזור בסיס "אל-בכר" שמצפון לבגדד

עשן תקיפה בסיס חיל אוויר אל-בכר
 

על פי דיווחים לא מאומתים, כלי טיס בלתי מאויש הוא שתקף את הבסיס. לפי אחד הדיווחים, ייתכן שיותר מכלי טיס אחד היה מעורב בתקיפה. רשת "אל-ערביה" דיווחה ששלושה טילים נורו לעבר מחסן האמל"ח ובו טילים שהמיליציה קיבלה מאיראן. "אל-ערביה" דיווחה גם שישנם פצועים והרוגים בקרב פעילי המיליציה השיעית. מנגד, ברשת "אל-מיאדין" דווח שאין נפגעים בנפש.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו רמז הערב למעורבות ישראל בתקיפה. רגע לפני ההמראה מקייב, בסיומו של הביקור המדיני באוקראינה אמר נתניהו כי "יש אתגרי ביטחון גדולים שעליהם יעיד דו"ח המודיעין שקיבלתי לפני כמה דקות". כאשר נשאל אם זה קשור לפיצוצים בעיראק, אמר נתניהו שהוא מקבל כל יום דו"ח מודיעין וזה לא חריג.

פגישת בנימין נתניהו עם ולודימיר גרויסמן (צילום: עמוס בן גרשום, לע
רמז הערב למעורבות ישראל בתקיפה. נתניהו(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

עשן תקיפה בסיס חיל אוויר אל-בכר
עשן באזור בסיס "אל-בכר"

עשן תקיפה בסיס חיל אוויר אל-בכר

תיעוד ההרס ממחסן אמל
ההרס במחסן שהופצץ בשבוע שעבר

תיעוד ההרס ממחסן אמל

תיעוד ההרס ממחסן אמל

 

אמש דווח על שלושה כלי טיס בלתי-מאוישים שחגו מעל מחסן הטילים שהופצץ בבגדד בשבוע שעבר. בדיווח נמסר כי זהות כלי הטיס אינה ידועה, ועל כן החליט ראש הממשלה העיראקי לאסור כל תנועה אווירית בשמי המדינה ללא אישורו. ראש הממשלה אף הוסיף תנאים והגבלת שעות ומיקום לתנועת המטוסים.

 

לפי הדיווח, שלושת כלי הטיס שהיו באזור הבסיס של המיליציות השיעיות טרם הפיצוץ מצביעים על כך שייתכן כי האחראים לתקיפה אינם מעיראק. הרשויות אפשרו לאמריקנים להפעיל כלי טיס בלתי מאוישים במשך חצי שנה לצורכי אבטחת השגרירות, אך לאחר שכמה מכלי הטיס האמריקניים התרסקו התברר שהם חומשו בטילים.

 

גורם ביטחוני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שבמחסן היו רקטות לטווח קצר וקטיושות. כתוצאה מהפיצוץ נהרג אדם אחד ונפצעו 29 נוספים. כמה שבועות לפני כן הופצץ בסיס אחר במחוז סלאח א-דין, שבו נהרגו כמה פעילי חיזבאללה ואנשי משמרות המהפכה של איראן.


פורסם לראשונה 20/08/2019 19:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים