שתף קטע נבחר

ועדת השחרורים הכריעה: יונתן היילו חוזר לכלא לשנה

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, הוועדה התכנסה בכלא השרון כדי לדון בבקשה להפקיע את רשיון האסיר של היילו - בעקבות הפרת תנאי השחרור שלו בפעם השלישית. הוא שב למאסר כבר היום, סנגורו: "נערער"

יהונתן היילו בועדת השחרורים (צילום: מוטי קמחי)
היילו בכניסה לדיון של ועדת השחרורים, הערב(צילום: מוטי קמחי)

ועדת השחרורים קבעה הערב (ד') כי יונתן היילו, שהורשע בהריגת האנס שלו וזכה לשחרור מוקדם מהכלא, יחזור אליו למשך שנה אחת. הוועדה התכנסה בכלא השרון כדי לדון בבקשה של הרשות לשיקום האסיר, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, להפקיע את רישיון האסיר של היילו בעקבות הפרת תנאי השחרור שלו. הוועדה לא נתנה עיכוב ביצוע להחלטתה, כך שהיילו נשאר בכלא והחל באופן מיידי לרצות את מאסרו. סנגורו הודיע שיערער על ההחלטה.  

 

הדיון נקבע בעקבות דיווח של הרשות לשיקום האסיר כי היילו שוב הפר את תנאי שחרורו, בפעם השלישית במספר. עם כניסתו לדיון אמר היילו: "אני לחוץ, אבל גם מרגיש טוב". הוא הגיע אליו ללא תיק עם ציוד אישי, ככל הנראה מתוך אמונה שהוא לא ייכנס מיד לכלא. זמן קצר לפני הדיון בעניינו, הגיש נגדו שכנו תלונה בגין איומים בדמות פתקים שהשאיר לו ומהם עלה, לדבריו, חשש לפגיעה בו.

יהונתן היילו בועדת השחרורים (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הוועדה הורתה על הכנסתו של היילו לכלא למשך שנה, מתוך תקופה של 40 חודשים שבהם היה מוגדר "אסיר ברישיון" - כזה שעליו לעמוד בשורת תנאי שחרור עד לסיום פרק זמן המאסר שנקבע לו. אסיר שמפר את תנאי השחרור עלול לשוב למאסר מלא. הוועדה ציינה בהחלטתה כי הציעה להיילו "לנצל את תקופת מאסרו כדי להשתלב במתווים טיפוליים ההולמים את צרכיו".

 

עורך הדין אלון אייזנברג, שמייצג את היילו, מסר כי "לא נשלים עם ההחלטה הזו ונגיש ערעור למחוזי". לדבריו, "הסיפור של יונתן היילו הוא טרגדיה משפטית. המנוח במשך שנים אנס אותו והתעלל בו. הפרקליטות נלחמה בו כדי שהוא יקבל מאסר עולם. מה הייתה שווה ההצלחה המשפטית כשלא היה מי שיתמוך בו כשהוא השתחרר ולא יחזור לפה. כל אסיר שהשתחרר חייב לקבל תמיכה. יונתן קיבל את ההחלטה בצורה קשה אבל הוא מאמין שהמחוזי יהפוך את ההחלטה".

יונתן היילו שוחרר מכלא רימונים (צילום: שאול גולן)
היילו כשהשתחרר מכלא רימונים(צילום: שאול גולן)
 

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, מסרה כי ההחלטה להחזירו לכלא "היא אטומה ומקוממת. בכל ימיו הרבים תחת חסות החוק, יונתן מעולם לא קיבל טיפול בגורם ובשורש למעשיו - הטראומה מהאונס שעבר. השיקום מחייב טיפול בטראומה המינית, אך הוא לא קיבל אותו לא בכלא, וגם לא מחוצה לו".

 

סוליציאנו הוסיפה כי "כעת, כמו במקרים רבים נוספים שבהם גברים נפגעים מאלימות מינית, הרשויות שנמנעו מלספק את הטיפול שיכול היה למנוע ממנו את המעידה, העדיפו לצפות בו מועד ולהעניש אותו בהתאם. אנחנו קוראות לפרקליטות לבחון בשנית את עמדתה לקראת הגשת הערעור בנושא, ולחפש אחר פתרון חלופי, עם פונטציאל שיקום אמיתי, שיכלול את הטיפול שלו הוא זקוק".

 

היילו שהה לאחר שחרורו מהכלא בקיבוץ בתנאי מעצר מקלים. אלא שלאחרונה התקבלו דיווחים כי הוא מפר את תנאיו: שותה אלכוהול, ואף היה מעורב לכאורה בתקרית שבה הפעיל אלימות מילולית נגד כמה מעורבים, ניפץ בקבוקים על הרצפה, וגרם למהומה שהסתיימה בהזעקת קצין הבטחון למקום. בעקבות התקרית הסתמן כי מארחיו לא רוצים להמשיך את שהייתו במקום. 

 

עו
"הסיפור של היילו - טרגדיה משפטית". עו"ד אלון אייזנברג

היילו שוחרר כאמור מהכלא לפני שנה, אחרי שהנשיא ראובן ריבלין קיצר את עונשו, לצד קבלת בקשתו על ידי ועדת השחרורים. באוקטובר האחרון טענה הרשות לשיקום האסיר שהיילו, ששוחרר כמה חודשים לפני כן לאחר שנאסר בגין הריגת גבר שאנס אותו, הפר גם אז את תנאי האסיר המשוחרר שלו. בעקבות כך ביקשה המדינה להחמיר את התנאים שלו כאסיר מחוץ לכותלי הכלא, לחייב אותו לשהות במעון סגור ולמצוא לו מסגרת טיפול מתאימה.

 

על היילו נגזרו תחילה 20 שנות מאסר לאחר שהורשע ברצח ירון איילין לפני תשע שנים בנתניה. במהלך המשפט נטען כי ההרוג אנס את היילו פעמיים, ובשל כך קבעו אז השופטים כי מדובר באחריות מופחתת לרצח.

 

ב-2016 שינה העליון את ההרשעה לעבירה מופחתת של הריגה וקיצר את העונש ל-12 שנות מאסר. בגזר הדין צוין אז כי בית המשפט קיבל את העובדה שהיילו חשש מהמנוח והיה נתון במצוקה נפשית עקב התעללות חמורה ומתמשכת.

 

אמיר אלון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יונתן היילו, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים