שתף קטע נבחר

אימו נקברה, וסרבן הגט מתנער מהסכמתו להתגרש: "שקר"

הגבר שהלוויית אימו עוכבה והותנתה על-ידי הרב הראשי במתן גט לאשתו - אחרי עשור שלם - מכחיש כעת שהתחייב לכך. "חבורת שקרנים, שאלוקים יעניש אותם"

בית הדין הרבני בתל אביב (צילום: ג'קי יעקב) (צילום: ג'קי יעקב)
בית הדין הרבני בתל אביב(צילום: ג'קי יעקב)

הבעל שהלוויית אימו עוכבה עד שיסכים להעניק גט לאשתו התנער היום (ד') מההתחייבות להתגרש ממנה - שאותה נתנו בשמו בני משפחתו. הוא מבהיר כעת כי הוא אינו נסוג מדרישותיו הנוקשות, שמונעות את הגירושים כבר יותר מעשור.

 

שעות ספורות לאחר שהרב הראשי דוד לאו, שעיכב את קבורת אימו של הסרבן, הודיע כי הושגו הבנות בין נציגי הגבר והאישה ואפשר את הקבורה - אמר סרבן הגט כי הוא מתנה את הגט בפתרון המחלוקות הכספיות עם בת הזוג לשעבר. כמו כן, הוא דורש שהיא תסכים לדון במחלוקות אלו בפני בית דין רבני מסוים שמקובל עליו.

 

בהודעה קולית ששלח למקורביו לאחר לוויית אימו בקבוצת וואטסאפ שבה הוא חבר, הכחיש האיש את הדיווח שיצא מלשכת הרב לאו על הסכם שמבטיח את סיום הסכסוך. "זה הכול שקר", אמר, "מעולם לא דיברו איתי ולא הסכמתי לתת גט ... הם חבורה של שקרנים, אלוקים יעניש אותם על כך".

 

גורמים ברבנות אמרו בתגובה כי בדיון שהתקיים אתמול בפני דיין בכיר, התחייבו בני משפחתו הקרובה של הסרבן - בשמו - כי יגרש את האישה. הם אף הפקידו ערבות בסכום של עשרות אלפי דולרים שתחולט אם לא יעשה כן. בא כוח האישה הסתפק בכך, ובהתאם הותרה קבורת האם.

הרב הראשי דוד לאו ()
התנה את ההלוויה בהתחייבות למתן גט. הרב הראשי דוד לאו

אמש הורה הרב לאו לעכב את הלוויה כדי להגביר את הלחץ על בנה הסרבן של המנוחה, שהתגוררה בארה"ב. זאת, לאחר שנודע לו על החלטה שניתנה בבית הדין של ארגון הרבנים באמריקה על עיכוב הקבורה. הדיינים בארה"ב קבעו כי יש להתנות את קיום הלוויה בכך שהבן יפקיד גט עבור אשתו בנפרד וכך למעשה יובטח כי תיפסק עגינותה.

 

הרב לאו הסביר כי "לפנינו מונח מקרה עיגון קשה ביותר של יותר מעשר שנים, כאשר הבעל מסרב בכל תוקף לאפשר לאשתו להמשיך בחייה, בעוד שהוא נשא אישה שנייה שלא כדין". הוא הוסיף כי "לאחר שמוצו כלל האפשרויות האחרות, נאלצנו להודיע לחברה קדישא שלא לקבור את האם, עד שהבן יפקיד גט כשר".

 

עיכוב קבורה של בן משפחה הוא אחד הכלים שההלכה מעניקה לבתי הדין נגד סרבני גט, במסגרת החרמות הדתיים והחברתיים שניתן להטיל עליהם, ואולם השימוש בו נחשב לדבר חריג ביותר - הן בגלל האיסור ההלכתי להלין את המת והן משום שהמנוח הוא צד ג' שבדרך כלל אינו קשוב לסרבנות ולעיתים אף מתנגד לה.

 

אורי קידר, מנכ"ל ישראל חופשית, מסר כי "מדובר בעוד שיעור כואב שאנו למדים, הפעם על גבה של האישה העגונה, על המחירים הבלתי נסבלים שעלולה לשלם כל אישה וכל איש שקושר את גורלו במוסד הרבנות. מקרה כזה חייב לעורר רבים בישראל ולהביא לנישואים אזרחיים וביטול המונופול של הרבנות, ועד שנגיע לשם, במהרה בימינו - אם החופש שלכם חשוב לכם, תתרחקו מהרבנות כמו מאש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'קי יעקב
הרבנות בתל אביב
צילום: ג'קי יעקב
מומלצים